× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

Кримські татари, фемінізм та Іздрик: якою буде програма фестивалю “Острів Європа 2019”

20:50
Автор: Микола Геркалюк

Кримсько-татарська і феміністична програми, друга спроба потрапити на острів Кемпа, Юрій Іздрик та багато інших письменників, письменниць, співаків та співачок – саме такою буде програма міжнародного фестивалю “Острів Європа 2019”.  

Про це розповіли організатори фестивалю під час відкритої зустрічі в хабі “Місто змістів”. Цього року “Острів Європа” офіційно став міжнародним фестивалем. В події візьмуть участь письменники і письменниці з Польщі, Угорщини, Словаччини, Чехії, Німеччини, Швейцарії та, звісно, України. Загалом очікують більше 50 учасників.

Спецподією фестивалю стане виставка, присвячена Іцхаку Йоелю Лінецькому. Це класик ідишомовної літератури, родом з Вінниці. В своїх творах він, зокрема, описував життя Єрусалимки – місця компактного розселення представників єврейської общини Вінниці.  

– Ми хочемо показати Єрусалимку через його письмо, а також через візуальні образи, які малювались вже в 30-х роках ХХ століття тут на Єрусалимці. Крім того запросимо юдаїстів, які розповідатимуть чим жило це єврейське містечко у Вінниці на межі ХІХ-ХХ століть, – каже Олександр Вешелені.

Окрім єврейської тематики, під час фестивалю планують розкрити і кримсько-татарську тематику.

– Тема Криму цього року звучатиме ще гучніше. Зокрема культура, історія та доля кримських татар. Для цього в нас буде те про що ми давно вже мріяли – окрема кримсько-татарська програма, – розповідає Олександр Вешелені.

Кримсько-татарська програма відбуватиметься на острові Кемпа. Планується влаштувати захід під назвою “Зелений острів”, який передбачає читання з музикою. Нагадаємо, що минулого року учасники фестивалю не змогли потрапити на Кемпу через погодні умови.

 

– Цього року ми плануємо будувати конструкції, але не мости. Ми проти мостів на Кемпу. Ми зробимо все, аби ті люди, які захочуть долучитись до простору острова, змогли це зробити, – натякнула менеджерка фестивалю Анна Савчинська.

Ще однією особливою, за словами організаторів, програмою стане феміністична програма.

– Ми будемо говорити з поетками, зі спікерками, з активістками про жінок, про їхню можливість говорити і бути почутими, про їхній голос у своїй культурі або в політичній активності, – зазнає Анна Савчинська.  

Імен учасниць фемістичної програми організатори поки що не розголошують, проте сподіваються, що ця програма стане постійною на фестивалі.

Окрім нових програм також було презентовано п’ять перформансів, які чекають на учасників “Острову Європа 2019”. Зокрема, цього року вперше на фестивалі буде представлено хіп-хоп, як форму читання поезій під музику. Йдеться про концерт проекту “Артерія” у складі Дмитра Лазуткіна та Бориса Севастьянова.  

Прем’єрою для “Острову Європа” та Вінниці стане виступ львівського гурту “Три кроки в ніч”.

– Вони працюють з українською поезією, це фактично співана поезія. Йдеться про твори Стуса, Василя Голобородька, але не того про якого ви подумали, а справжнього. Також багато інших поетів та поеток, – розповідає Вешелені.

Проект “Тіло і душа” влаштує у Вінниці музично-поетичну виставу. Цей проект присвячений британській співачці Емі Вайнхаус та її останньому інтерв’ю. На сцені буде розіграно щось на зразок діалогу між журналістом та співачкою і все це відбуватиметься під музику Вайнхаус. Цей захід стане частиною “Ночі поезії та музики”, який відбуватиметься в ресторані “Червоний цепелін”. Організатори обіцяють забезпечити учасників “спеціальним та непростим видом транспорту”.

Сюрпризом цьогорічного “Острову Європа” стане приїзд українського прозаїка Юрія Іздрика.

– Іздрик буде мати сольний музично-поетичний проект. Крім того, він презентуватиме у Вінниці свою збірку “Меланхолія”, який вийде друком за кілька тижнів, – анонсував Олександр Вешелені.

Останньою учасницею фестивалю, чию участь сьогодні анонсували, стала співачка Мар’яна Садовська. Близько 20 років вона мешкає в Німеччині, але регулярно приїжджає до України з виступами та дослідницькими експедиціями, які займаються збором фольклору.

– Те, як вона це міксує, вміє поєднати з сучасною електронною музикою і навіть елементами якоїсь гри, кабаре, десь якось трохи іронічно, глибоко і дуже точно передає той досвід, який переживає Україна в останні роки, – розповів Вешелені.

Мар’яна Садовська виступатиме на закритті фестивалю з програмою “Ніч лише починається”, де поєднуються записані на Донбасі пісні, авторські аранжування, а також пісні на тексти Сергія Жадана і Любові Якимчук.

Нагадаємо, що фестиваль “Острів Європа” відбуватиметься 14-16 червня на різноманітних локаціях Вінниці. Більш детальну програму організатори пообіцяли повідомити пізніше.

Читайте також: Психологічний курорт для культурної еліти: чим став і може стати фестиваль “Острів Європа” для Віннииці?

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вгору

Дякуємо!

Тепер редактори знають.