Кобзарі й тризуби замість вождів: хто зайняв місце Леніна на постаментах Вінниччини. ОГЛЯД

15:22
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Оновлено: 19 Жовтня 2017, в 03:44

Масовий «ленінопад» в Україні припав на 2014-2016 роки, спричинений спочатку Революцією Гідності, а згодом – законом про декомунізацію.

Наразі у Вінниці та області встановлюють нові пам’ятники – вже українським героям, які, у свою чергу провокують протести з боку прихильників радянскої “історичної парадигми”.

VежА спробувала дізнатися, як склалася доля монументальної радянської спадщини на Вінниччині та що натомість з’явилося на постаментах після демонтажу всіх “ленінів”, котрих по всій країні за три роки  декомунізації знесено понад 1300 пам’ятників.

Читайте також “Декомунізація Вінниці: цифри, факти, постаті. ІНФОГРАФІКА”

Прикметно, що за радянської влади на території України Ленінів було 5,5 тисяч (!), тоді як в Росії – 7 тисяч. Тобто в Україні була найбільша щільність пам’яток вождю пролетаріату на території колишнього СРСР. Навіть на початку 2014 року в Україні ще було 2,2 тисячі Іллічів в українських селах та містах.

За дослідженням історикині Олександри Гайдай на Вінниччині в 2013 році серед пам’ятників радянським діячам 74% – були Леніну, тобто 75 пам’ятників зі 101-го.

Цікаво також, що пані Гайдай у своїй книзі «Кам’яний гість: пам’ятники Леніну в Центральній Україні» відзначає, що Вінниця була єдиним обласним центром центрального регіону, яке наважилося позбутися пам’ятника в 90-х.

  • «Міська рада прийняла відповідне рішення ще 1990 року, однак лише через два роки, 20 травня 1992-го, його виконали. Побоюючись можливих сутичок між прихильниками Комуністичної партії і Народного Руху, демонтаж проводили вночі. Близько другої години біля пам’ятника з’явилася техніка, а навколо – кордон міліції», – пише пані Гайдай.

VежA захотіла дізнатися як позбувалися Ленінів у містах та селах. Крім того, ламати – не будувати. Тож вирішили перевірити, на що спромоглися громади області замінити пам’ятники Леніну.

VежА надіслала інформаційні запити до 27 районних рад та адміністрацій області, аби дізнатися правду про процес декомунізації на Вінниччині. Відзначимо одразу, що на запити отримали відповідь не від усіх і відповіді були різні за подачею. Крім того, процес заміни ще триває. Чимало місць, звідки знесли фігури вождя, залишаються з тими ж постаментами з-під Ленінів або ж пусткою. Однак найперше, що вдалося підтвердити, аналізуючи відповіді на інформзапити, що у Вінницькій області Іллічі не стояли в кожному  населеному пункті. Цікавим виявилося і те, що процес зняття пам’ятників, як і подальша їх доля, часто невідома.

Вінницький район

Наприклад, пам’ятників Леніну не було на територіях сільських рад: Іванівська, Бохоницька, Гавришівська, Вінницько-Хутірська.

Тоді, як у Стрижавці був один залізобенний Ілліч, якого у 2014 році під час Революції Гідності зняли місцеві активісти. Про його місцезнаходження селищній раді наразі нічого невідомо.

  • Наразі вирішується питання про облаштування на місці колишнього пам’ятника Леніну меморіалу пам’яті загиблих воїнів АТО, – повідомили в селищі.

В Агрономічному демонтаж пам’ятника відбувся у 2014 році без будь-якого рішення місцевої влади, як повідомляють у сільраді. І лише в травні цього року на тому ж місці, де стояв Ленін зробили клумбу. Зелені насадження  сільському бюджету обійшлися в понад 6,5 тисяч гривень:  декоративні насадження – 3425 грн, бетонні квітники – 3209,40 грн.

Барський район

Ще до 21 травня 2015 року на території району було 14 пам’ятників Леніну, але їх всіх було демонтовано. Останнього Леніна зняли в селі Терешки 10 березня за версією ряду ЗМІ 2017 року, а за версію Барської райдержадміністрації – 2016 року.

Теплицький район

На території Теплицької селищної ради був лише один пам’ятник Леніну, який в 2014 році активістами було демонтовано.

  • В 2016 році за рахунок селищного бюджету на місці пам’ятника Леніну встановлено Державний Герб України. Вартість робіт становить 9,2 тис. грн. На сьогодні рештки пам’ятника Леніну знаходяться на території КП «Житлокомунсервіс-Т», – повідомляють у Теплецькій селищній раді.

 

Тульчинський район

На території вже об’єднаної Тульчинської громади, у двох селах, Дранка та Суворовське, було три пам’ятника, які зруйнували у 2014 та 2016 роках відповідно.

На місці, де стояв пам’ятник із бронзи в селі Дранка облаштували клумбу.

А ось у Тульчині демонтували пам’ятник із бронзи в 2014 році, а на його місці встановили флагшток і загалом зробили благоустрій уже площі Героїв Майдану.

  • «Пам’ятник списано та здано як металобрухт», – відписали Vежі у виконкомі Тульчинської міськради.

Демонтували Леніна в лютому 2014 році і в Кирнасівці. Нині пам’ятник на зберіганні в ТОВ «Газовик».

У Богданівці гіпсового Леніна, що стояв біля Будинку культури, як пишуть у сільраді «демонтували вночі 17.03.2015 р. невідомі особи».

Бершадський район

У Бершаді зняли Леніна в лютому 2014-го, але і до сьогодні залишається постамент, лише обгорнений банером з назвою “Площа Героїв українських майданів”.

Тиврівський район

У місті Гнівані було два пам’ятники Леніну, які на вимогу громадян демонтовано за рахунок громадських активістів ще до 2012 року.

На місці одного із зруйнованих пам’ятників (по вулиці Перемоги) зводять храм УПЦ Київського патріархату, а на місці другого (по вулиці Соборній) – займаються благоустроєм території, прилеглої до музичної школи естетичного виховання.

  • Один із пам’ятників – погруддя – був вщент зруйнований ще до демонтажу, а його гранітний постамент заплановано у IV кварталі 2017 року використати для встановлення пам’ятника Кобзареві у сквері Шевченка. Другий – у вигляді обеліска – перебуває на зберіганні КП «Гніваньводопостач», – розповідають у міськраді.

А от у смт Сутиски пам’ятник Леніну з 90-х років ніким не ремонтувався внаслідок чого зруйнувався сам по собі. І як пояснюють у селищній раді – навіть фотографій пам’ятника  не збереглося.

  • Іншого пам’ятника на тому місці встановлено не було.

У Тиврові пам’ятник демонтували у 2014 році, а на тому ж місці встановили флагшток. Нині, за інформацією селищної ради, пам’ятник зберігається на території Тиврівського комбінату комунальних підприємств.

Наприклад, ніколи і не встановлювали пам’ятники Леніну на території сіл  Строїнці, Іванківці, Гришівці, Краснянка, Шершні, Велика Вулига, Селище, Жахнівка.

Піщанський район

У Піщанці був один пам’ятник Леніну, який зняли 24 лютого 2014 року. Замість вождя пролетаріату встановили електронний годинник.

За інформацією виконкому селищної ради, фотографій  пам’ятника не збереглося, однак він сам – «у складському приміщенні по вулиці Шевченка, 33, смт Піщанка».

На території села Ставки теж був один пам’ятник  Леніну, який, за інформацією сільради, «зруйнувався внаслідок демонтажу».

  • На тому ж місці плануємо встановити меморіальну плиту, – анонсують у сільраді.

 

Крижопільський район

Загалом у районному центрі та у п’яти селах: Андріяшівка, Соколівка, Дахталія, Княжа Криниця (раніше Радянське), Кісниця пам’ятники та погруддя  В.І.Леніну демонтували, але на їх місці якихось нових постаментів не встановлювали.

  • Демонтовані об’єкти не мали особливої мистецької чи матеріальної цінності, тому, враховуючи те, що під час демонтажу більшість з них були пошкоджені, їх перенесено на територію суб’єктів господарювання, – запевняють у райраді.

У Крижополі в рамках реалізації проекту реконструкції районного парку культури і відпочинку на місці, де раніше розташовувався пам’ятник Леніну, облаштовано клумбу. По вулиці Юрія Тютюнника (раніше Куйбишева) на місці колишнього розташування пам’ятника Леніну нещодавно демонтовано гранітні плити. Залишилась суцільна монолітна плита, яку, за домовленістю з ПрАТ «Продовольча компанія «Поділля», мають демонтувати найближчим часом.

 

Калинівський район

Як повідомили в райраді, станом на 18 вересня 2017 року в межах району пам’ятники Леніну відсутні. Наприклад, у Калинівці Леніна повалили 21 лютого 2014 року. А вже влітку цього року у рамках реконструкції центральної площі міста, на місці, де стояв Ленін облаштували герб Калинівського району.

 

Чернівецький район

На території Чернівецького району були встановлені два пам’ятники Леніну:  в смт Чернівці та в с. Борівка. На місці демонтованих пам’ятників в смт Чернівці встановлено скульптурну композицію «Полум’я натхнення», а в с. Борівка – бюст Т.Г.Шевченку.

  • «Скульптура нагадує полум’я палаючої свічки. На ній зображені деякі елементи музичних інструментів: бандури, сопілки, цимбал. В спеціальній ніші-отворі на скульптурі кожен може запалити свічку. Також тут відтворені обличчя муз, які доповнюються пташками-посланцями небесної енергії», – розповів про композицію завідувача сектору культури Чернівецької РДА Петро Соболевський.

Вартість встановлення та облаштування нових постаментів становить:

– смт Чернівці – 191 тис. грн;

– с. Борівка – 196 тис. грн.

 

Літинський район

На території Бруслинівської сільської ради пам’ятники Леніну відсутні. Був лише бюст Леніну в с. Вербівка, який демонтували ще  в 2013 році.

  • «На місці демонтованого пам’ятника  – газон. Демонтаж бюсту проводився власними силами, тому грошових витрати не було», – відписують у Бруслинівській сільраді.

Зараз на території Малинівської сільської ради пам’ятники Леніну відсутні, як повідомляє виконком сільради. Було погруддя в с. Петрик, який демонтували.

  • «Кошти із бюджету сільської ради на демонтаж не виділялись. На місці погруддя на цей час нічого не встановлено».

У селі Івча, як зазначають у сільраді, постамент Леніна 23 серпня 2014 року невідомі особи розбили вщент. На місці залишилася тумба, яку пофарбували в жовто-блакитні кольори.

 

Немирівський район

У Немирові скинули Леніна в лютому 2014 року. Нині там – флагшток.

 

Могилів-Подільський район

На території району пам’ятники Леніну демонтовано, але інших пам’ятників на тому ж місці не встановлювали.

За інформацією Могилів-Подільської райдержадміністрації, бюст у селі Кукавка демонтували в січні 2016 року, а пам’ятник в селі Сугаки – у березні 2016-го.

 

Мурованокуриловецький район

У  смт Муровані Курилівці активісти району пам’ятник Леніну, що був на площі біля приміщення селищної ради, зняли 22 лютого 2014 року.

  • «Нині проводять роботи з облаштування площі, на що витрачено 28208 тис. грн бюджетних коштів Мурованокуриловецької селищної ради та триває громадське обговорення проекту пам’ятника борцям за незалежність України», – повідомили в райраді.

Ще два пам’ятника, демонтовані у 2015 році в селах Вінож та Немерче,  перебувають на балансі Немерченської сільської ради.

  • «Нині зведення нових постаментів на місцях, де знаходились пам’ятники, не планується».

 

Томашпільський район

У районі більшість пам’ятників зняли протягом 2015-2016 років у таких  селах: Липівка, Паланка, Яланець, Пилипи-Борівські, Марківка, Гнатівка. Ще два демонтували у 2012 році у селі Вила, а в 2013-му – у смт Томашпіль.

  • «Лише в Томашполі на місці демонтованого пам’ятника Леніну встановлено стелу «Незалежності» за 30 тис. грн. А сам пам’ятник перенесено в парк»,  – повідомили в райраді.

 

Чечельницький район

Один пам’ятник Леніну був в с. Луги біля сільської ради (вулиця Миру), а ще два –  в смт Чечельник: на центральній площі біля адмінбудинку райдержадміністрації та біля насіннєвої станції (вулиця Героїв Майдану).

  • У Лугах пам’ятник був у аварійному стані (виготовлений із цементу) і обвалився у 2016 році, – відповідають у райдержадміністрації. – У Чечельнику пам’ятники демонтовані у 2007 році (один виготовлений із гіпсу, другий – із цементу) через аварійний стан.

Хмільницький район

У центрі села Хутори-Кривошиїнецькі бетонне погруддя Леніна демонтували у січні 2016-го.

  • «Демонтаж погруддя проведено за допомогою техніки інвесторів. Погруддя під час демонтажу розбилось», – відповіли в Лознянській сільраді.

В Уланові бетонного Леніна знесли, як відписали в сільраді, «невідомі особи в лютому 2014 року». А залишки від пам’ятника вивезли на сміттєзвалище.

  • «У вересні 2015 року за кошти небайдужих односельців на місці пам’ятника В.І.Леніну був встановлений пам’ятник Т.Г.Шевченку».

Ямпільський район

У районі було 14 пам’ятників Леніну, як повідомили у відділі культури та туризму Ямпільської райдержадміністрації.

Наприклад, у селі Буша пам’ятник демонтовано ще в 1994 році, а на його місці встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку.

Інші демонтажі в селах району відбувалися протягом 2013-2016 років:

  • Велика Кісниця – демонтовано 24 січня 2015 року. Пам’ятник – на складі товариства;
  • Безводне – як пишуть, «пам’ятники «декомунізувалися» самі ще кілька десятиліть тому. Точніше, вони просто розвалилися з часом»;
  • Гальжбіївка – квітень 2015 року. Пам’ятник перебуває на території товариства;
  • Дзигівка – 2015 р., як пишуть, «демонтований вождь знаходиться  в тракторній бригаді»;
  • Довжок – 21.10. 2016 р.;
  • Качківка – 2015 р. Пам’ятник перебуває на території току;
  • Клембівка – 08.08.2016 р. Пам’ятник перебуває на складі місцевого підприємця;
  • Петрашівка – осінь 2015 року. Пам’ятник, як пишуть, «перебуває в зачиненому приміщенні сільської ради»;
  • Писарівка – 2014 рік. Пам’ятник, як пишуть, «перебуває в зачиненому приміщенні сільської ради»;
  • Ратуш – 2014 р. Пам’ятник зруйновано повністю;
  • Тростянець – 2016 р. Пам’ятник, як пишуть, «зруйнувався на площі під час знесення»;
  • Цекинівка – весна 2015 р. Пам’ятник, як пишуть, «зник безслідно, одразу після запланованого весняного демонтажу».

А от у райцентрі, Ямполі,  пам’ятник Леніну перенесений до будівлі музею у вересні 2013-го. Однак вже в лютому 2014 року його демонтували і тепер він  перебуває на території  комунгоспу. Замість “вождя” встановили гетьмана – Богдана Хмельницького, але не на тому ж місці, а неподалік.

Погруддя В.І Леніну біля приладобудівного заводу демонтовано 20.10.2016 року.

 

Фото надані радами місцевого самоврядування, Центром історії Вінниці, Вікіпедія, сайт Калинівської міськради, Вінницької ОДА, “Вінниця.info”, УНН,  “Калина з перцем”, соцмережі, “Дирижабль”, YouTube, Travel Portal, головне – 2000.ua

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.