× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

“Ім’я зобов’язує”: в Донецькому національному університеті відкрили погруддя Василю Стусу. ФОТОРЕПОРТАЖ

11:44
Автор: Катерина Дядюк

Сьогодні, 3 вересня, в Донецькому національному університеті імені Василя Стуса відкрили пам’ятне погруддя поету. Цікаво, що його автором став скульптор, який виготовив пам’ятник Василю Стусу, що розташований  на однойменній площі у Вінниці. 

Пам’ятне погруддя репресованому радянським режимом українському поетові Василю Стусу розмістили на першому поверсі головного корпусу університету, що по вулиці 600-річчя, – на високій білій підставці. А на ній написали й цитату самого поета: “Народе мій, до тебе я ще верну“.

Це погруддя на замовлення університету виготовив вінницький скульптор Анатолій Бурдейний, автор пам’ятника Василю Стусу, який з 2002 року розташований на однойменній площі перед адмінбудівлею “Книжка”. І хоч це погруддя гіпсове, його майстерно стилізували під бронзу.

– Сьогодні, напередодні річниці смерті Василя Стуса, Героя України, нашого випускника, патріота, громадянина, поета… ми зібралися тут, для того, щоб відкрити пам’ятне погруддя Василя Стуса. – зазначив Роман Гринюк, ректор ДонНУ імені В. Стуса. – На жаль, скульптор погано себе почуває, тому сьогодні не зміг прийти… Він все літо він працював над цим бюстом, і я переконаний в тому, що цей образ Василя Стуса буде завжди нагадувати поколінням студентів про незламність духу, вірність громадянській позиції і безумовну любов до України.

 

На урочистому відкритті були присутні понад сотня викладачів та студентів університету, а честь відкрити погруддя поету мали ректор Роман Гринюк та голова вченої ради Анатолій Загнітко.

 

 

 

 

Після того, як вони розв’язали жовто-блакитну стрічку і зняли накриття, по черзі слово брали викладачі університету. Вони згадували непростий шлях вишу до того, “щоб ім’я Василя Стуса було вкорінено в дух і стіни університету”, зокрема згадали й про те, що в Донецьку, через рік після окупації, зі стіни філологічного факультету зірвали пам’ятну дошку і барельєф Василю Стусу, “які символізували, що Донбас є і залишається українським”. Зі слів ректора, “кажуть, що цей барельєф лежить  зараз десь в підвалі міської ради”.

Багато слів на заході було присвячено й самому Василю Стусу, адже завтра, 4 вересня – день пам’яті поета. Саме цього дня у  1985 році борець за незалежність України загинув у таборі в Росії.

 

 

 

 

Після урочистостей студенти ДонНу імені Стуса зачитали й заспівали вірші поета, а насамкінець заспівали гімн університету.

– Доля Василя Стуса та нелегкий шлях нашого університету уособлює в собі незламність духу українського народу у боротьбі за волю, незалежність та українське майбутнє, і ми з вами тому свідчення, адже “Ім’я зобов’язує”, – сказав ведучий.

Ректор університету також зазначив, що відкриття цього погруддя, як і присвоєння університету імені Василя Стуся, є тим кроком, який відповідає їхньому гаслу “Ім’я Василя Стуса зобов’язує”.

Нагадаємо, що вже з 4-го вересня в кінотеатрі “Родина” розпочнеться показ стрічки про Василя Стуса “Заборонений”. Детальніше про це читайте за цим посиланням. 

Фото Ольги Мірошниченко

Читайте також: Імені Василя Стуса: ДонНУ перейменували на честь дисидента

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вгору

Дякуємо!

Тепер редактори знають.