Гуцули-моряки та жовто-блакитна форма російської армії: у Вінниці триває виставка “Незламне військо”. ФОТОРЕПОРТАЖ

17:07
Автор: admin
Become a Patron!

Головні моменти історії, пов’язані з визначальними датами боротьби України за незалежність, шлях української армії – від невеликих загонів та окремих полків – до війська, яке здатне перемагати найсильніших ворогів. А ще – маловідомі факти про те, як, зокрема, майже сто років тому створювалася українська морська піхота… з гуцулів.

У кількох “ростових” стендах, встановлених на Майдані Незалежності у Вінниці – уся історія створення війська Української Народної Республіки, що постала у східній Європі століття тому. “Центр історії Вінниці” – організатор виставки “Незламне військо” – під час головного державного свята у “тимчасовій столиці” вкотре продемонстрував, що історія української незалежності – це історія створення, становлення та боротьби її армії.

Неподалік центрального входу до міської ради – вже згадані стенди з ілюстраціями, стіл зі зразками холодної та вогнепальної зброї часів УНР, а також великий військовий намет.

У ньому містяни зрідка ховаються від короткочасного дощу, а потрапляючи досередини – затримуються на довше, навіть коли на небі знову з’являється сонце. У наметі з проектору на екран показують кілька сучасних українських документальних фільмів про Галицьку Армію, Українських Січових Стрільців та загалом про військо часів УНР.  Тут же відбуватимуться і лекції про історію вінницьких будівель в рамках проекту “Вінниця крізь час”.

Після вітального слова з головної сцени святкування, міський голова Вінниці Сергій Моргунов передусім рушає саме на цю виставку. Біля намету його зустрічає почесна варта: хлопці в одностроях та зі зброєю українських військовиків періоду визвольних змагань.

   

  • Тут представлені бійці трьох військових формувань, кожне з яких брало участь у боротьбі за українську незалежність, – розповідає Віталій Головенько, який і керує вартою.
  • Ось, до прикладу, воїн Третього гайдамацького полку: цей полк було сформовано на Донбасі, переважно з місцевих шахтарів. Вони, до речі, воювали приблизно в тих же районах Донбасу, де зараз тривають бої між українською армією та російськими терористичним військами, – продовжує Головенько, представляючи учасників Почесної варти.

    

Поруч з гайдамаком – боєць Третьої залізної залізної дивізії, це вже приблизно 1920-ий рік. Ці військовики воювали вже неподалік Вінниці, і саме за те, що вони дуже мужньо приймали бій і не пропустили далі червоних, отримали звання “Залізної дивізії”. Останній з варти – вояк Полку ім. Хмельницького. Цей полк став першим та єдиним тоді ще в армії російської імперії, який складався переважно з українців та використовував в одностроях українську символіку – жовто-блакитні фуражки.

  • В російській армії тоді була традиція: створювати національні полки. Це стосувалося майже усіх національностей, які були представлені в тій армії, окрім українців. Однак попри заборону створювати власний полк, офіцери-українці таки зібралися в Києві та прийняли рішення таки утворити український полк, – пояснює Віталій.

Тим часом керівник “Центру історії Вінниці” – Олександр Федоришен, також одягнутий у військову форму, продовжує екскурсію біля стендів меру міста Сергію Моргунову. Час від часу йде дощ: то накрапає, то пускається ливнем: мер змушений тримати парасольку над собою та істориком водночас, аби той міг продовжити екскурсію.

     

Федоришен розповідає не лише про історичні події, але й про знаки розрізнення української армії тих часів, тогочасні військові звання армії УНР і як вони співвідносилися зі званнями російської армії. Так, наприклад, на здивування багатьох, виявилося, що наймолодшим званням в українській армії був “козак” – аналог російського “рядового”.

Історик також згадує полк ім. Богдана Хмельницького і показує ті жовто-сині фуражки а також розповідає, що одним з перших, хто записався до цього полку був актор та режисер Микола Садовський, на честь якого названо вінницький драматичний театр.

Одним з найцікавіших стендів напевно є останній, де розповідається про українську морську піхоту. За словами Федоришена, її формували переважно… з гуцулів, які добре вміли сплавляти ліс карпатськими річками, а тому мали неабияких досвід перебування в екстремальних умовах на воді.

Подивитися виставку, потримати в руках шашку-драгунку та гострий бебут або ж револьвер, дізнатися історію українського війська в наметі вінничани та гості міста зможуть сьогодні ще протягом кількох годин – виставка триватиме до 19:00.

Фото Андрія Завертаного