“Фальсифікації, масовий підкуп та погрози”: ще кілька кандидатів у депутати на Вінниччині оскаржуватимуть результати виборів. ФОТО

18:29
Автор: Андрій Качор

Кандидати в народні депутати, які балотувалися по 15-му та 17-му округах у Вінницькій області будуть оскаржувати результати виборів про це відразу кілька кандидатів заявили сьогодні, 26 липня під час прес-конференції у Вінницькому прес-клубі.

Так, із заявою до суду про підкуп виборців в окрузі №15 вже звернувся кандидат в нардепи від “Слуги народу” Віталій Пращук. Так само вимагатиме перерахунку голосів на виборчих дільницях в окрузі №17 та оскаржуватиме результати, оприлюднені ЦВК, кандидат-мажоритарник, висунутий в даному окрузі ВО “Батьківщина” Андрій Красніцький. Кандидати заявляють про фальсифікації під час голосування, масовий підкуп виборців, тиск, погрози та переслідування агітаторів, а також атаки в соціальних мережах. З проханням вплинути на ситуацію вони звернулися в спільній заяві до президента Зеленського.

Зліва направо: Андрій Красніцький, Віталій Пращук, Олександр Гром

До звернення також долучився кандидат від “Європейської солідарності” Олександр Грамарчук (“Гром”). Учасники прес-конференції повідомили, що свої підписи під заявою мають намір поставити самовисуванці Андрій Жилінський та Богдан Петришин. Організатором порушень виборчого законодавства та переслідувань агітаторів учасники прес-конференції вважають переможців виборів в даних округах Миколу Кучера та його доньку Ларису Білозір.

Красніцький: побиття, стеження, фальсифікації та підкуп

Так, кандидат від “Батьківщини” Андрій Красніцький заявив про погрози, які надходили йому та його команді, а також про масштабну кампанію з підготовки фальсифікацій ще до дня голосування.

– Ідучи на цю кампанію, я й подумати не міг, що зіткнуся з такими погрозами і що мені доведеться турбуватися про особисту безпеку, – говорить Красніцький. З його слів, підготовка до фальсифікацій розпочалася зі змін у структурі Окружної виборчої комісії. “Незадовго до голосування в ОВК замінили голову на людину, пов’язану з Миколою Кучером”, – стверджує Красніцький, однак не зміг назвати суб’єкта подання, який висунув кандидата на посаду голови комісії. Зі слів кандидата, з того моменту почалися якісь “чудеса”.

– У суботу, за день до голосування, ми помітили автомобіль, в якому люди пропонували членам виборчих комісій по 20 тисяч гривень за внесення неправдивих результатів по їхнім дільницям. Окрім того працівники “Укрпошти” та соціальних служб отримували по півтори-дві тисячі за поширення агітаційних матеріалів Миколи Кучера, – говорить Андрій Красніцький.

Увечері, зі слів кандидата, почалися фальсифікації: так, кандидат стверджує, що вже о 22:00 21 липня, поки ще тривав підрахунок голосів, члени ДВК з Теплицького та Гайсинського району почали здавати заповнені протоколи в ОВК. За словами Красніцького, при спробі зафіксувати це на відео, їм перешкоджали “тітушки”. “Протягом всієї кампанії я відчував за собою стеження, а одного з моїх агітаторів побив особисто Микола Кучер, в Ладижині іншого агітатора побили за носіння футболки з агітацією”. Красніцький заявляє, що поліція відмовилася вносити інформацію про ці події до Єдиного реєстру.

Представники штабу кандидата-переможця

За словами Красніцького, їхній штаб здійснював “паралельний підрахунок голосів”, згідно з результатами якого він та Микола Кучер набирають приблизно однакову кількість голосів з різницею в кілька сотень. Водночас на уточнююче запитання журналістів, Красніцький сказав, що під “паралельним підрахунком” мається на увазі опитування виборців на виході з дільниць, а не дані на основі підсумкових протоколів ДВК. Окрім того Красніцький повідомив, що ціна за голос на його окрузі становила близько 1500 гривень.

Кандидат Красніцький заявив, що буде оскаржувати результати виборів та вже в понеділок звернеться до суду з відповідною заявою.

Грамарчук: атаки ботів

Інший учасник прес-конференції, кандидат від “Європейської солідарності” Олександр Грамарчук заявив, що стикнувся з масованими кібер-атаками. З його слів, враховуючи що він є популярним блогером, сотні ботів атакували одразу обидва його акаунти та заблокували їх внаслідок масових скарг адміністрації Facebook. Після цього Грамарчук був змушений створити публічну сторінку кандидата “Олександр Грамарчук”. Проте і з її появою сторінка була атакована вже коментарями. Як стверджує Грамарчук, дослідивши контент цих користувачів, більшість з них поширюють агітаційну інформацію кандидата Миколи Кучера.

На запитання журналістів, чи буде Грамарчук також звертатися до суду з метою оскаржити результати виборів, кандидат сказав, що наразі збирає факти, аби прийняти рішення з цього приводу.

 

Віталій Пращук: масове голосування вдома та виявлені фальсифікації при перерахунку голосів

Оскаржувати результати виборів у 15-му окрузі буде і кандидат від “Слуги народу” Віталій Пращук, який програв понад 5% переможниці виборів в цьому окрузі Ларисі Білозір. За його словами, під час виборів лікарі масово видавали виборцям довідки, які дозволяли голосування на дому. Загалом було видано близько 3600 таких довідок у Тульчинському, Мурованокуриловецькому районі, Вапнярці та в самому Тульчині. Пращук стверджує, що процесом координував міський голова Тульчина “Вівсяний” (очевидно маючи на увазі мера Валерія Весняного – ред.)

– Ми маємо відеоматеріали, на яких видно, що бюлетені вкидали в урни пачками, також у нас є свідчення виборців, які зізнаються, що кандидатка Лариса Білозір пропонувала їм за голос по 200 гривень. 

– Сьогодні суд починає розгляд моєї заяви по суті. Ми вимагаємо скасувати рішення ОВК вцілому на окрузі або по тим дільницям, де зафіксовані фальсифікації – ми наразі визначаємося з правильним формулюванням. На суді мають виступити свідки, які самі вирішили дати свідчення, дізнавшись про запланований судовий розгляд, – говорить Пращук. З його слів засідання мало розпочатися о 15:00.

Віталій Пращук розповідає про одну показову ситуацію: так, з його слів, його команда отримала попередню інформацію з дільниці в Мурафі: там нібито здобула перемогу кандидатка Білозір. Однак коли на дільницю приїхав Пращук та домігся перерахунку голосів, виявилося, що перемогу здобув там саме він з різницею в сотню голосів. Кандидат стверджує, що в ситуації, коли розрив між ним і Ларисою Білозір складає 3700 голосів (на користь Білозір), подібний перерахунок на дільницях може суттєво вплинути на кінцевий результат.

– Якщо в суді буде доведена фальсифікація – ми будемо вимагати перевиборів по нашому округу, – заявив Пращук.

 

Штаб опонентів: відкидаємо всі звинувачення

Слід зазначити, що на прес-конференцію прийшли також і представники штабу Миколи Кучера. Вони вислухали всі закиди кандидатів, які планують оскаржувати вибори та прокоментували деякі з них.

Так, за словами представниці кандидата-переможця, за позовною заявою кандидата Желінського вже винесена судова ухвала та на неї подана апеляція. Інший представник заявив, що інформація про побиття Миколою Кучером агітатора від Красніцького – наклеп і він має відеозапис, в якому цей самий агітатор спростовує факт побиття.

 

Скільки грошей кандидати витратили на кампанію

Модераторка прес-конференції Оксана Пустовіт у процесі виступів кандидатів у кожного запитувала, скільки саме коштів вони витратили на свою передвиборну кампанію. Так, кандидат Андрій Красніцький зазначив, що йому кампанія обійшлася в суму близько 300 тисяч гривень, а кандидат Грамарчук витратив близько 127 тисяч “з копійками”.

Найдорожча кампанія серед присутніх кандидатів, з його слів, була у Віталій Пращука: він витратив суму в розмірі близько 670 тисяч гривень. Усі кандидати зазначили, що витрачені кошти – їхні власні, або пожертвувані однодумцями та друзями, а кандидату Пращуку ще допомагала мама.

Нагадаємо, що  раніше кандидатка від “Слуги народу” в 16-му виборчому окрузі Таїсія Томляк заявила, що також оскаржуватиме результати виборів у своєму окрузі. 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.