“Ендоскопічні обстеження допоможуть вчасно виявити небезпечні хвороби та навіть уникнути зустрічі з хірургом” – ендоскопіст у Вінниці

9:59
Автор: Vежа
Become a Patron!

Реклама

Завдяки таким ендоскопічним методам обстеження як гастроскопія та колоноскопія, лікарям вдається детальніше дослідити внутрішні органи людини. Сучасне високотехнологічне обладнання дозволяє помітити у кишківнику, стравоході, 12-палій кишці та товстому кишківнику навіть мінімальні передракові зміни.

Саме тому лікар-ендоскопіст лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Сергій Цмок рекомендує вінничанам проходити ендоскопічні обстеження в профілактичних цілях щонайменше раз на рік. Особливо це стосується людей у віці 40+ років.

З якими скаргами варто негайно звернутись до ендоскопіста? Як проходять ендоскопічні обстеження? Чи бояться їх вінничани? Як часто люди проходять діагностику у стані медикаментозного сну? Чи можна інфікуватись через ендоскопічне обладнання? Та де у Вінниці найкраще пройти гастроскопію та колоноскопію – читайте у цьому інтерв’ю.

З якими скаргами до Вас найчастіше звертаються вінничани?

Найчастіше люди звертаються до лікаря-ендоскопіста, коли відчувають біль у шлунку, причому він проявляється як на голодний шлунок, так і після прийому їжі. Також причинами звернень є нудота, печія, неприємний запах з ротової порожнини; метеоризм, важкість в шлунку; порушення дефекації (закреп, пронос); випорожнення з домішками слизу та крові у фекаліях.

Зниження або втрата апетиту, а також швидка втрата ваги, – симптоми, які теж є причиною приходу вінничан на прийом до ендоскопіста. Насправді як і до лікарів іншої спеціалізації, пацієнти приходять до ендоскопіста на обстеження, вже коли захворювання суттєво погіршило якість життя. От коли вже несила терпіти, а знеболювальні не допомагають, люди вирішують шукати причину свого поганого самопочуття.

І це сумно, адже якраз ендоскопічні обстеження – це дуже інформативна діагностика, яка дозволяє лікарю допомогти пацієнту саме на ранньому етапі. По суті, ендоскопісти випереджають хірургів, і дуже часто ми допомагаємо людині уникнути зустрічі з ними.

Тут головне – вчасно звернутись, прийти на профілактичний прийом. Як тільки-тільки організм починає сигналізувати про проблему, йдіть до лікаря. Адже, по-перше, вирішення цієї проблеми може обійтись вам малою “ціною”, без хірургічного втручання. Саме ж лікування коштуватиме значно дешевше. А по-друге, деякі з перерахованих вище симптомів можуть свідчити про наявність онкопроцесу, при якому зволікання – рівноцінне смерті.

Які ендоскопічні обстеження можуть пройти вінничани в лікувально-діагностичному центрі «Меділюкс»?

В ЛДЦ «Меділюкс» можна пройти езофагогастродуоденоскопію (ЕГДС, також відома як гастроскопія) – огляд стравоходу, шлунку та 12-палої кишки та колоноскопію – огляд товстого кишківника.

ЕГДС – це не «зонд», як усі думають. Це цілий комплекс для відеоендоскопії, складові якого – високотехнічні, складні та дорогі електронно-механічні агрегати. Найперше – відеоскоп – це якраз той прилад, який вводиться в травний канал й дозволяє дослідити внутрішні органи пацієнта; далі – ССD-матриця високої роздільної якості, система освітлення, механіка активного згинання кінця апарату, система подачі повітря та води.

Все це у комплексі дозволяє забезпечити високу якість зображення. Є можливість це зображення збільшувати, фіксувати кадр на тій чи іншій ділянці стравоходу, шлунку чи 12-палої кишки.

І на завершення отриманні зображення обробляються з допомогою комп’ютерного аналізу. Езофагогастродуоденоскопія – це прогресивна технологія, що дозволяє ретельно оцінити навіть найдрібніші деталі слизової оболонки. А відповідно, ми можемо діагностувати не лише злоякісні пухлини, а й передракові зміни.

Що стосується колоноскопії, то це ефективний, найбільш сучасний та точний метод діагностики, який дозволяє виявити доброякісні та злоякісні новоутворення прямої та ободової кишки, неспецифічні запальні захворювання (виразковий коліт та хворобу Крона), а також вроджені аномалії товстого кишківника.

При колоноскопії гнучкий зонд, який оснащений відеокамерою, вводиться в анальний отвір і долає всю довжину товстого та термінальний відділ тонкого кишківника.

Так, обидві процедури – не з приємних, однак станом на зараз кращої альтернативи просто не існує. Сьогодні ендоскопія дуже сильно просунулася вперед. Ми можемо більше, аніж думають наші пацієнти.

А чи трапляються випадки, що пацієнти бояться цих обстежень і їх доводиться буквально вмовляти?

Звичайно. Найчастіше пацієнти бояться використання колоноскопії, адже тут спрацьовує не лише страх, а й сором’язливість. У таких випадках доводиться виконувати роль психолога та ретельно, буквально на пальцях, пояснювати скільки триватиме процедура, які відчуття можуть виникати в процесі, як треба правильно дихати, як правильно лежати та інші нюанси.

Інколи є потреба в підбадьорюванні, комусь необхідно, аби лікар потримав за руку.

При ендоскопічних оглядах важливим є психологічний настрой пацієнта. Людині краще одразу обговорити всі деталі, які турбують з лікарем, отримати всі необхідні відповіді, зрозуміти, що це для особистого ж блага й максимально розслабитись.

Якщо ж на людину не діють жодні аргументи, є варіант обстежитись під медикаментозним сном – процедурною седацією. При цьому пацієнт спатиме рівно стільки, скільки триватиме сама діагностика. Жодних неприємних відчуттів, болю чи дискомфорту. Прокинувся, а результати обстеження вже готові. Процедурна седація – це абсолютно безпечний вид наркозу, який застосовують навіть до новонароджених. Після прокидання максимум, що ви відчуєте – це кількахвилинне головокружіння.

Коли пацієнт у стані медикаментозного сну, лікарю вдається значно швидше та ефективніше його обстежити. І хочу сказати, що вінничани часто користуються цією послугою. Це сьогодні “must have”.

Розкажіть детальніше про колоноскопію. У яких випадках призначається? Скільки часу триває? Чи болюча ця процедура?

Основні симптоми, які часто приводять пацієнта на колоноскопію – наявність у фекаліях домішок слизу, крові; хронічні закрепи та проноси; біль в животі по ходу товстого кишківника; здуття живота; втрата маси тіла, анемія. Навіть низький рівень гемоглобіну може бути симптомом як захворювання шлунка, так і товстої кишки.

Цей вид ендоскопічного обстеження призначається також для скринінгу на рак товстого кишківника.

Під час здійснення процедури лікар-ендоскопіст в реальному часі на екрані монітора бачить стан слизової оболонки та форму кишки, наявність додаткових утворень – дивертикулів, виразок, поліпів, пухлин. Цей метод дозволяє окрім оцінки слизової провести ще й прицільну біопсію із підозрілих ділянок, для того, щоб отримати морфологічну верифікацію процесу. При задовільній підготовці пацієнта обстеження триває 15-20 хв.

Довжина товстого кишківника досягає 1,5-2 метри та має фізіологічні кути. Під час процедури для забезпечення гарного огляду, кишка роздувається повітрям, що може викликати спазм та больові відчуття. Крім цього, саме проведення ендоскопа може викликати спазм та біль.

Успіх процедури залежить від правильного настрою самого пацієнта, якісної підготовки кишківника та вміння лікаря-ендоскопіста. Сучасні підходи в медицині покликані забезпечити максимальну безпеку та комфорт під час будь-яких лікувальних та діагностичних маніпуляцій. Та як я вже казав, неприємні відчуття під час колоноскопії дозволяє нівелювати проведення процедури в медикаментозному сні.

І на сьогодні все більше вінничан (близько 80%) проходять колоноскопію саме під процедурною седацією.

Чи можна інфікуватись через ендоскопічне обладнання?

Так, при не якісній дезінфекції колоноскопа можливе зараження пацієнта інфекційними, вірусними захворюваннями, в тому числі вірусами гепатиту та СНІДу. Тому вибираючи місце для проведення колоноскопії, пацієнтам потрібно впевнитись, що медичний заклад якісно проводить обробку ендоскопів після кожного обстеження.

В медичному центрі «Меділюкс» ви гарантовано захищені від неприємних наслідків, оскільки ми приділяємо особливу увагу дезінфекції інструментів та дотримуємося антисептики. Після кожної процедури ендоскопічне обладнання проходить обробку в автоматичній миючо-дезінфекційній машині за допомогою спеціальних засобів.

До речі, серед приватних медичних закладів Вінниччини лише в «Меділюкс» є така миюча машина. Оброблені ендоскопи зберігаються в спеціальній шафі з УФ-опроміненням, що забезпечує абсолютну чистоту та стерильність.

Чи варто проходити ендоскопічне обстеження з профілактичною ціллю?

Колоноскопія допомагає діагностувати поліпи на ранній стадії розвитку та видаляти їх до того як вони трансформуються в злоякісну ракову пухлину. Профілактичний огляд дозволяє значно знизити, а іноді і повністю виключити вірогідність розвитку раку кишківника.

Саме тому колоноскопія вважається найнадійнішим методом ранньої діагностики колоректального раку. Рак кишківника займає третє місце серед онкологічних захворювань – після раку легень у чоловіків та раку молочної залози у жінок.

Щоб вберегтись від неприємностей рекомендується проходити першу колоноскопію у віці 40 років. Якщо при першій колоноскопії патології не виявлено, наступну процедуру проводять через 3-5 років.

Записатись та ендоскопічне обстеження в лікувально-діагностичний центр «Меділюкс» можна за телефоном: 0 800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного).