Електронні сервіси та працевлаштування людей з інвалідністю: пріоритетні напрямки служби зайнятості на Вінниччині

11:03
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

На правах реклами

Послуги державної служби зайнятості в онлайн-режимі поступово стають повсякденною зручною практикою в Україні загалом і на Вінниччині зокрема. Подібні сервіси дають можливість зекономити час як для працедавців, так і для шукачів роботи, а також полегшують працевлаштування людей з інвалідністю.

В цьому матеріалі ми розглянемо, які саме електронні сервіси пропонує Вінницька обласна служба зайнятості, хто може ними скористатись та яким чином відбувається в регіоні працевлаштування людей з інвалідністю.

Станом на сьогодні громадянам “в онлайні” доступні можливість самообслуговування та швидкого пошуку інформації з питань зайнятості, вакансії та резюме, подання звітності, реєстрації на прийом до фахівців, профорієнтаційне тестування тощо.

Вінницька обласна служба зайнятості пропонує громадянам зручні електронні сервіси, які сьогодні є вимогою часу. Саме такі послуги онлайн стають популярнішими, у перспективі будуть розвиватись та удосконалюватись, ‒ зазначає директорка Вінницького обласного центру зайнятості Галина Скоковська.

Про електронні сервіси для роботодавців та шукачів роботи

Електронний кабінет роботодавця на сайті ДСЗ

В службі зайнятості зазначають: якщо ви роботодавець – вам сюди. Користуючись ним, роботодавець збереже безцінний ресурс – час! І зробить чимало важливих справ. Кабінет роботодавця на сайті Вінницького обласного центру зайнятості – за ЦИМ посиланням.

Цей електронний сервіс дає можливість:

– переглядати стан укомплектування заявлених вакансій та кількість направлених претендентів на роботу;

– подавати звітність до центрів зайнятості онлайн;***

– переглядати актуальні резюме шукачів роботи;

– створювати вакансії та передавати їх для подальшої модерації спеціалісту центру зайнятості. Далі ‒ фахівець розмістить їх на сайті ОЦЗ;

– отримати інформацію щодо компенсації єдиного внеску та компенсації витрат на оплату праці внутрішньо переміщених осіб.

На головній сторінці сайту Вінницького обласного центру зайнятості є два шляхи входу до електронного кабінету та реєстрації у ньому: через “Персональний кабінет” або через рубрику “Роботодавцям”.

У рубриці “Роботодавцям” є підрубрика “Електронний кабінет роботодавця”. Перед входом важливо уважно прочитати інструкцію та всі дії виконувати послідовно.

Зареєструвати електронний кабінет можна ТУТ. Інструкція з реєстрації на веб-сайті державної служби зайнятості за ЦИМ посиланням.

***Примітка: Наразі роботодавці мають можливість подавати до центрів зайнятості/філій в електронному вигляді через “Електронний кабінет роботодавця” лише звітність за формою № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)” з подальшим поданням такої звітності у паперовому вигляді. Інші, передбачені законодавством звіти, наразі подаються роботодавцями до Державної служби зайнятості нарочно або поштовим відправленням. Враховуючи деякі тимчасові карантинні обмеження, в службі зайнятості радять зателефонувати до центру напередодні відвідування і з’ясувати режим його роботи. Детальніше про електронну чергу служби зайнятості та реєстрацію через портал “Дія” читайте в одному з наших попередніх матеріалів за ЦИМ посиланням.

Станом на 01 грудня 2021 року на сайті Вінницького обласного центру зайнятості створено 7,8 тисячі електронних кабінетів роботодавців Вінниччини.

Електронний кабінет безробітного на сайті ДСЗ

Як може бути зрозуміло з назви, цей сервіс передбачений для вже зареєстрованого безробітного. Отже, якщо користувач є вже зареєстрованим безробітним та має намір бачити інформацію про вакансії, семінари та нарахування допомоги по безробіттю – в службі зайнятості радять зареєструвати особистий кабінет. Фактично, шляхи входу до електронного кабінету та реєстрації в ньому майже аналогічні як для роботодавців, так і для шукачів роботи. В цьому випадку шукачі роботи можуть увійти до кабінету через “Персональний кабінет” або через рубрику “Громадянам”. У рубриці “Громадянам” є підрубрика “Електронний кабінет шукача роботи”. Далі так само ‒ уважно читаємо інструкцію та всі дії виконуємо послідовно.

Зареєструвати електронний кабінет можна ТУТ.  Інструкція з реєстрації на веб-сайті державної служби зайнятості ТУТ.

За відсутності облікового запису, в будь-якому випадку необхідно натиснути “Зареєструйтеся” та заповнити форму. Якщо все зроблено правильно – обліковий запис буде автоматично створено.

Однак, це лише перший етап реєстрації, на якому в користувача – ще обмежений доступ до даних, які мають відображатися в кабінеті. Далі потрібно зв’язатися зі своїм кар’єрним радником, який внесе до системи унікальний логін, пароль, а також електронну адресу. Лише тоді у персональному кабінеті відображатимуться усі розділи: “Взаємодія із службою зайнятості”, “Інформація для пошуку роботи”, “Відвідування центру зайнятості, отримані послуги”, “Семінари та масові заходи”, “Нарахування та виплати”, “Направлення на працевлаштування”, “Профнавчання” тощо.

У зазначених розділах зареєстровані громадяни мають можливість:

– ознайомитись із актуальними вакансіями регіону;

– отримати в інтерактивному форматі відповіді на найпоширеніші запитання;

– ознайомитись із інформацією про тимчасову зайнятість;

– переглянути інструкції щодо започаткування власної справи;

– дізнатися про можливість професійного навчання.

Крім зазначених, послуг власник персонального кабінету може переглядати дані про заплановані та фактичні відвідування, нараховані виплати допомоги по безробіттю, дізнатись про заходи, проведення яких планується у центрі зайнятості.

Таким чином, впроваджений онлайн-сервіс “Електронний кабінет шукача роботи” прискорює доступ до послуг служби зайнятості та надає можливість зареєстрованим безробітним отримати необхідну інформацію в дистанційному форматі. Станом на 1 грудня 2021 року 12,3 тисячі безробітних створили свої електронні кабінети.

Тут варто зауважити, що наприкінці жовтня цього року Уряд запровадив нову модель надання послуг центрами зайнятості. За словами екс-заступниці Міністра економіки України Світлани Глущенко, запровадження нової моделі надання клієнтоорієнтованих послуг центрами зайнятості передбачає застосування нових технологій та методів, спрямованих на прискорення працевлаштування осіб, які шукають роботу, а також забезпечення ефективної та дієвої співпраці з роботодавцями. Це, за словами Світлани Глущенко, допоможе кардинально змінити ситуацію на ринку праці. Детальніше про це ТУТ.

Підходяща робота для безробітного

Як зазначають у Вінницькому обласному центрі зайнятості, клієнти служби часто запитують: “Що таке підходяща робота для безробітного”?

Відтак, підходящою для безробітного є робота:

– яка відповідає освіті, кваліфікації та професійному досвіду особи;

– оплата якої є не нижчою, ніж на попередньому місці роботи (з урахуванням середнього рівня заробітної плати в регіоні).

Більш детально – за ЦИМ посиланням. Усі актуальні вакансії на сайті Державної служби зайнятості – ТУТ.

Пропозиції роботи оновлюються щодня.

Працевлаштування людей з інвалідністю

3 грудня ‒ Міжнародний день людей з інвалідністю. Це ще один привід нагадати про необхідність забезпечення рівних трудових можливостей для всіх громадян України, адже працевлаштування людей з інвалідністю є нормою цивілізованого суспільства. Інтеграція людей з інвалідністю у суспільство сьогодні є однією з найактуальніших соціальних проблем. Забезпечення гідною роботою людей з інвалідністю – це один із пріоритетів у діяльності Вінницької обласної служби зайнятості, ‒ зазначають в службі.

Так, протягом 11 місяців 2021 року 2969 безробітних осіб з інвалідністю отримували послуги у службі зайнятості Вінницької області, з них 679 були працевлаштовані.

Службою зайнятості приділяється особлива увага та допомога у вирішенні проблем зайнятості людей з інвалідністю. У центрі зайнятості особи з інвалідністю можуть самостійно чи за допомогою спеціаліста підібрати роботу, отримати послуги з профорієнтації та профнавчання, ознайомитися із вакансіями для інвалідів, оволодіти технікою пошуку роботи, обрати професію з урахуванням медичних показань, програми реабілітації, особистих нахилів та здібностей. Вибір послуг, які надає служба зайнятості особам з інвалідністю, у кожному конкретному випадку залежить від мети звернення громадянина до центру зайнятості, зазначає директорка Вінницького обласного центру зайнятості Галина Скоковська.

За словами директорки центру, для допомоги в пошуку роботи особам з інвалідністю ще у 2019 році на платформі Google maps було створено “Мапу вакансій”. Перевагою такого сервісу є доступність, швидкість та впевненість у тому, що роботодавець надійний. Щоб забезпечити конкурентоспроможність осіб з інвалідністю на ринку праці, фахівці служби зайнятості здійснюють індивідуальний супровід таких осіб від моменту їх звернення до працевлаштування та навіть впродовж трудової діяльності.

Тут варто зауважити, що згодом “Мапа вакансій” припинила бути опцією лише для людей з інвалідністю. Наразі нею можуть скористатися усі шукачі роботи. Опція на сьогодні доступна для людей, які шукають роботу, у Вінниці та Хмільнику.

‒ На початку розробки “Мапа вакансій” був визначений пріоритет допомогти в пошуку роботи особам з інвалідністю, проте згодом ми стали відображати вакансії для усіх верств населення. Скористатись сервісом можна безкоштовно. Для зручності пошуку роботи в онлайн-режимі в мережу “залита” інформація про посаду, завдання, обов’язки та заробітну плату. Окрім того, шукач роботи зможе отримати контакти рекрутера, який проконсультує щодо працевлаштування за обраною вакансією, ‒ додає Галина Скоковська.

Відтак, громадян запрошують до пошуку вакансій на мапі за посиланнями:

м. ВінницяТУТ;

м. Хмільник ТУТ.

“Мапа вакансій” у Вінниці

“Мапа вакансій” в Хмільнику

Повертаючись до теми працевлаштування людей з інвалідністю, в обласній службі зайнятості зазначають, що для роботодавців наразі обов’язковим є виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Він складає 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Якщо працює від 8 до 25 осіб ‒ у кількості одного робочого місця.

Ця норма передбачена статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”. Зокрема, таке питання розглядається на інформаційних семінарах для роботодавців з питань організації працевлаштування людей з інвалідністю. До слова: протягом 11 місяців поточного року у Вінницькій обласній службі зайнятості було проведено 244 семінари, учасниками яких стали 1310 роботодавців.

Серед програм, які сприяють та заохочують роботодавців до працевлаштування осіб з інвалідністю, є компенсація єдиного соціального внеску у разі створення нових робочих місць. З початку року на нові робочі місця з компенсацією витрат роботодавцю ЄСВ працевлаштовані 10 осіб з інвалідністю. Протягом січня-листопада 2021 року 157 осіб з інвалідністю пройшли професійне навчання, перепідготовку або підвищили кваліфікацію. Найбільш цікавими професіями для людей з інвалідністю були: адміністратор, перукар, продавець, оператор та машиніст (кочегар) котельні.

Осіб з інвалідністю також залучають до громадських та інших робіт тимчасового характеру. У зазначеному періоді участь у таких роботах брали 44 особи.

Загалом, станом на 1 грудня 2021 року за сприяння Вінницької обласної служби зайнятості продовжують шукати роботу 862 безробітні особи з інвалідністю.

Про законодавство для осіб з інвалідністю та реєстрацію у службі зайнятості

Відповідно до чинного законодавства, особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, отримують пенсію по інвалідності. У разі відсутності підходящої для них роботи, мають право на отримання статусу безробітного.

Відповідно до статті 43 Закону України “Про зайнятість населення”, статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи, а також особа з інвалідністю, яка не досягла встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або державну соціальну допомогу відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” та “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”.

Відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 792 (далі – Порядок), реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні проводиться службою зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування.

Що потрібно для реєстрації в службі зайнятості?

Відповідно пункту 3 Порядку потрібно пред’явити:

– паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України;

– облікову картку платника податків;

– трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує період зайнятості);

– у разі потреби, також військовий квиток,

– диплом або інший документ про освіту,

– особи з інвалідністю подають, крім зазначених документів, копію довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, а у разі наявності – пред’являють індивідуальну програму реабілітації.

Умови, тривалість та розмір виплати допомоги по безробіттю визначаються статтями 22 та 23 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”. Допомога по безробіттю особам з інвалідністю призначається на загальних підставах відповідно до зазначеного Закону.

До слова, на сьогодні реєстрація в державній службі зайнятості доступна через Єдиний портал державних послуг “Дія”. Детальніше – ТУТ.

Ілюстративні фото та зображення – з архіву Veжа, скріншоти, надані службою зайнятості, а також з сайтів: ukurier.gov.ua, work.ua та pexels.com

Читайте також: Мельник, єгер та фельд’єгер: кого шукають роботодавці і куди найчастіше працевлаштовуються безробітні Вінниччини

Читайте також: Профорієнтація та перекваліфікація: як молоді визначитись з професією, а дорослим змінити роботу

Читайте також: Як на Вінниччині знайти роботу через центр зайнятості: детальна інструкція

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.