Профорієнтація та перекваліфікація: як молоді визначитись з професією, а дорослим змінити роботу

14:10
Автор: Ольга Каплун
Become a Patron!

На правах реклами

Питання професійної самореалізації актуально завжди: спочатку ми обираємо, ким хочемо стати ще в школі, а працюючи на роботі, вже в дорослому житті, можемо зрозуміти, що це не та діяльність, яка нам подобається. Так чи інакше, розповідаємо, як молоді визначитись з майбутньою професією, а працюючим дорослим – зрозуміти, потрібна їм перекваліфікація чи ні.

Вибір професії – це “головний біль” не лише для самих підлітків, а і їх батьків. Більше того, в сучасних реаліях часто відбувається ситуація, коли молодь успішно завершує навчання, а починаючи працювати за фахом, розуміє, що це не та робота, яка приносить задоволення.

Саме тому Вінницька обласна служба зайнятості в рамках профорієнтації працює як зі школярами, так і зі студентами. А людям середнього та старшого віку надає послуги з перекваліфікації, щоб відповідати реаліям сучасного ринку праці.

ПРОФОРІЄНТАЦІЯ МОЛОДІ

Профорієнтація молоді віком 18-35 років має на меті допомогти людині у виборі або зміні професії. Це відбувається передусім шляхом професійного консультування, інформування та професійного відбору.

Фахівці центрів зайнятості за допомогою спеціалізованих тестів та індивідуальної консультації допомагають з’ясувати професійні схильності та здібності особи, яка звернулась за консультацією.

На семінарах та тренінгах спеціалісти навчають молодь правильно писати резюме, шукати вакансії з різних інформаційних джерел, готуватись до співбесіди з потенційним роботодавцем і таким чином прискорювати пошуки роботи.

Індивідуальна співбесіда з фахівцем допоможе розібратися з труднощами, які заважають знайти нову роботу у найкоротший термін. Фахівець допоможе визначити послідовність кроків для подолання цих труднощів та визначитися з найбільш відповідною професією.

Для старших школярів центр зайнятості проводить цікаві профорієнтаційні уроки та екскурсії на підприємства міста.

Також старшокласники мають змогу пройти поглиблене тестування, яке допоможе визначити природні здібності, життєві цілі та орієнтири, щоб надалі визначитись не лише з вибором майбутньої професії, а й навчального закладу.

Кваліфіковані фахівці проводять консультації не лише з підлітками, а й з їхніми батьками та формують рекомендації щодо подальших кроків.

Наразі формат роботи служби зайнятості дуже комфортний: можна дистанційно пройти тестування на інтернет-платформі державної служби зайнятості “Профорієнтація та розвиток кар’єри” і отримати рекомендації.

Також в охочих є можливість пройти комплексний профорієнтаційний тест, який дає змогу отримати розгорнуту інформацію про свою професійну мотивацію, структуру інтелекту та психологічні властивості особистості.

За результатами тестувань на платформах можна отримати безкоштовну профорієнтаційну консультацію у будь-якому центрі зайнятості.

Потрапити на консультацію з професійної орієнтації можна, скориставшись сервісом «Електронна черга», де необхідно обрати консультацію залежно від мети: або отримання консультації щодо вибору/зміни професії (тестування), або отримання консультації з питань професійної орієнтації.

Наразі Вінницький обласний центр зайнятості спільно з економічним факультетом Донецького національного університету імені Василя Стуса підготували для учнівської молоді Вінницької області регіональний економічний конкурс «Парк ідей – 2021». Конкурс проходитиме у двох номінаціях: «Мій перший брендинговий проєкт» та «Онлайн-гра «БІЗНЕС-ЕРУДИТ».

Реєстрація шкільних команд в номінації «Мій перший брендинговий проєкт» розпочалась з 10 жовтня. Подача конкурсних робіт триває до 15 листопада.

Участь у номінації «Онлайн-гра «БІЗНЕС-ЕРУДИТ» відбуватиметься в онлайн-режимі у формі тестування. Для участі у грі необхідно зареєструватися до 30 листопада та виконати тестові завдання економічного спрямування.

ПЕРЕКВАЛІФІКАЦІЯ ДОРОСЛИХ

В обласній службі зайнятості запропонують навчання, перенавчання або підвищення кваліфікації зареєстрованій безробітній особі, якій тривалий час не можуть підібрати роботу за фахом.

Професії для навчання пропонуються відповідно до потреб ринку праці, тобто навчання відбувається виключно на замовлення роботодавця. Сьогодні це в основному робітничі професії: трактористи, слюсарі, кухарі, швачки, перукарі, водії, електрогазозварювальники, маляри, оператори котелень. Наразі є високий попит на висококваліфікованих майстрів, саме тому заробітна плата таких робітників може бути вище середньої.

Якщо безробітний не має можливості працевлаштуватись за раніше набутою професією чи спеціальністю, то фахівець служби зайнятості пропонує пройти перепідготовку за професією, яку потребує наразі ринок праці. Рівень працевлаштування після закінчення навчання за 9 місяців цього року в нашому регіоні становить 93 %.

Отримати нову професію можна як в державних, так і в приватних навчальних закладах, які мають ліцензію на право надання освітніх послуг та пройшли відбір в службі зайнятості.

Служба зайнятості має 11 власних Центрів професійно-технічної освіти державної служби зайнятості в Рівному, Одесі, Львові, Сумах, Дніпрі, Полтаві, Харкові, Івано-Франківську, Луганську, Херсоні та Краматорську. Вони створені для ефективної підготовки висококваліфікованих робітників шляхом професійного навчання, перепідготовки та підвищення кваліфікації.

Для зареєстрованих безробітних професійне навчання можливе за більш як 100 професіями та здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Окрім цього, безробітні можуть підвищити свою кваліфікацію на короткострокових курсах: бухгалтерських, підприємницьких, фермерських, енергозберігаючих технологій, ІТ-технологій та багатьох інших напрямках. Програма курсу розробляється та узгоджується з майбутнім роботодавцем.

Протягом січня-вересня цього року у Вінницькій обласній службі зайнятості за кошти Фонду загальнобов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття отримали професію, перенавчились або підвищили свою кваліфікацію майже 4,7 тисячі безробітних.

Одна з переваг навчання в наших центрах професійно-технічної освіти – це реальний зв’язок з роботодавцями. Навчальний процес організовується з урахуванням усіх вимог роботодавця, навчальні програми обов’язково узгоджуються із представниками провідних підприємств у відповідних галузях. Наші ЦПТО сповідують мету, що професійно-технічна освіта повинна бути прив’язана до потреб регіону, бізнесу та інвестицій, – зазначає директорка Вінницького обласного центру зайнятості Галина Скоковська.

Безробітні, які здобувають освіту в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, отримають свідоцтво державного зразка.

Окрім того, для працюючих громадян, яким 45+, для підтримання їх конкурентоспроможності на ринку праці Державна служба зайнятості пропонує ваучери.

Ваучер – документ встановленого зразка, що дає особі право на перепідготовку або підготовку за іншою спеціальністю, підготовку на наступному рівні освіти, спеціалізацію, підвищення кваліфікації у закладах освіти чи у роботодавця. Ваучер на навчання видається службою зайнятості особам, які не зареєстровані як безробітні, та відповідають певним вимогам. Зокрема, на ваучер на навчання можуть претендувати громадяни України, які досягли віку старше 45 років, страховий стаж яких становить не менш як 15 років та які не досягли пенсійного віку. Такі ваучери видаються громадянам для підтримання конкурентоспроможності на ринку праці.

Упродовж січня-вересня цього року Вінницькою обласною службою зайнятості видано 14 ваучерів.

Вартість ваучера встановлюється в межах вартості навчання, але не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом.

Оплата ваучера здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, виходячи з його фінансових можливостей.

Так виглядають ваучери

Отже, отримати безкоштовну консультацію по профорієнтації чи перекваліфікації можна, звернувшись до будь-якого центру зайнятості області.

Якщо безробітна особа тривалий час відвідує центр зайнятості, а відповідна робота відсутня, то вона має можливість скористатись послугою державної служби зайнятості – професійне навчання. Для цього потрібно:

1. Під час чергового візиту до центру зайнятості повідомити свого кар’єрного радника про те, що маєте бажання перенавчитись.

2. Кар’єрний радник спрямує до фахівця з профорієнтації, який проконсультує та проведе попередньо тестування з професійного відбору.

3. Кандидатуру мають узгодити з роботодавцем, для якого навчатимуть конкретну особу.

4. Укладання договору на професійне навчання та видання направлення до навчального закладу.

5. По закінченню професійного навчання отримання документа державного зразка – Свідоцтва про освіту.

6. Працевлаштування до роботодавця, на замовлення якого відбувалось навчання.

Професійне навчання безробітних за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відбувається виключно на замовлення роботодавця за професіями, які мають попит на ринку праці.

Тривалість навчання – від 3 до 12 місяців.

Фото – надані державним центром зайнятості, архів “Vежі” та ThinkstockPhotos

Читайте також: Як на Вінниччині знайти роботу через центр зайнятості: детальна інструкція

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.