“Думаю, Вінниця посяде перше місце”: Дмитро Щебетюк з командою “Доступно.UA” прибули до Вінниці, аби перевірити її на доступність

13:29
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

Сьогодні, 21 жовтня, до Вінниці прибув Дмитро Щебетюк разом з іншими активістами ініціативи “Доступно.UA”. Протягом наступних чотирьох днів вони перевірятимуть міське середовище Вінниці на предмет доступності та безбар’єрності. 

Зранку в HUB “Місто змістів” відбулась зустріч з Дмитром Щебетюком, який розповів про ініціативу “Доступно.UA” та про те, як відбуваються перевірки міст. 

– Мене звати Дмитро Щебетюк, мені 30 років, я народився в Кам’янці-Подільському. В 2011 році травмувався. До того професійно займався музикою, науковою діяльністю і так далі. Після того, як травмувався, займався реабілітацією. Я дуже лінивий і в мене багата уява, тому, коли я лежав удома протягом першого року після травми і думав вийти на вулицю, то почав уявляти як це буде – розпочав свій виступ Дмитро. 

Він розповів, що в його будинку облаштували пандус на вході до під’їзду, але облаштували так, що там без сторонньої допомоги було не обійтись. 

– Перш ніж вийти на вулицю треба на візок пересісти, потім треба спуститися з кимось по тому пандусу, потім на вулиці бордюри, потім якийсь заклад, куди я захочу, може бути недоступним, а потім повертатись і знову бордюри, знову сходи. Я це все уявив і вирішив, що краще полежати.

Потім я досить таки багато подорожував, але в окремі заклади не заходив. Моя подруга ходила до одного закладу і постійно фотки звідти постила, а я думав, що він недоступний і тому пропустив багато цікавих заходів. Потім я дізнався, що там все зручно і класно облаштовано. 

Так Дмитро зрозумів, що протягом півроку пропускав цікаві події тільки тому, що не знав, що заклад доступний. Власне, так і з’явилась ініціатива “Доступно.UA”. 

Доступно.UA поширює ідею доступності міського простору та повноцінне включення людей з інвалідністю у життя суспільства.

Наша мета — показати, що люди, які пересуваються на інвалідному візку можуть жити і насолоджуватись життям на повну, гуляти містом, відвідувати різні заходи та заклади як і ті, хто ходить на своїх двох. Ми хочемо показати, куди варто і можна зайти, де можна посидіти скільки захочеш. А якщо не можна, то звернути увагу власника, а при потребі й громадськості на необхідність покращення ситуації. Ми хочемо змін на краще в області доступності. (З сайту ініціативи) 

Дмитро разом з командою активістів з  “Доступно.UA” приїхали до Вінниці, аби влаштувати  їй перевірку в рамках рейтингу “Тостер”. Це перший в Україні рейтинг доступності міст, куди, поки що, входить 10 міст. Активісти разом з місцевими волонтерами перевіряють наскільки конкретне місто є зручним та доступним. 

– Для мене Вінниця разом зі Львовом є найбільш доступними в Україні, постійно змагаються в рейтингу. Я не був тут з 2016 року і коли ми нещодавно проїжджали околицями Вінниці в напрямку Кам’янця-Подільського, то я був дуже здивований. У вас так круто стало. Я собі так думаю, що Вінниця цього року в “Тостері” посяде перше місце. 

Перевірка міста розпочнеться вже сьогодні. В команди активістів та волонтерів є заздалегідь сплановані маршрути. Спершу вони перевірятимуть різноманітні заклади на зразок аптек, торгових центрів, банків, закладів харчування, муніципальних установ тощо. Після цього перевірятимуть пішохідні переходи, пішохідні та велодоріжки, громадський транспорт, тротуари та в’їзди в двори. 

– Варто розуміти, що доступний простір (всі ці пандуси і так далі) потрібні всім, а не тільки людям на візках. Кожному в певний період життя потрібна ця доступність. Якось в Кропивницькому ми вимірювали кут нахилу пандуса з тротуару на пішохідний перехід. Саме було зелене світло, а я зайняв цей пандус, поки вимірював, і люди просто стали і не знали що робити. Потім до когось дійшло, що можна по бордюру піднятись. Це показовий приклад, що доступність потрібна всім і кожному.  

Основний критерій за яким перевіряють міста на доступність – це Державні будівельні норм (ДБН). За словами Дмитра, вони намагались по максимуму прибрати суб’єктивні моменти і залишити в критеріях лише конкретні параметри на зразок ширини проходу чи кута нахилу. 

– На пішохідних переходах, наприклад, ми перевіряємо висоту перепаду між тротуаром і дорожнім полотном, кут нахилу та ширину пониження, тактильну плитку, яка має бути розміщена паралельно до дороги, а також наявність звукових сигналів на регульованих переходах. 

Ще перед приїздом до конкретного міста команда  “Доступно.UA” надсилає запити до міської ради з приводу громадського транспорту (кількість муніципального і приватного, наявність низькопідлогового), кількості аптек та пішохідних переходів. 

– Відповідно до законодавства, аптеки не можуть отримувати ліцензію, якщо не є доступними для маломобільних груп населення. Наприклад, кнопка виклику не є елементом доступності й вона жодним чином не є приводом для отримання ліцензії. Було дуже прикро з’ясувати, що в Івано-Франківську з 70 аптек лише дві були доступними повністю і ще кілька частково. 

Наразі в рамках “Тостера” перевіряються тільки 10 міст, населення яких не перевищує 400 тисяч жителів. Наступного року активісти планують повторно перевірити окремі міста, аби побачити чи відбуваються там якісь позитивні зміни. 

Перші підсумки перевірок активісти підбиватимуть наприкінці листопада на Форумі Інклюзивності в Києві. Щоправда, там покажуть тільки проміжні результати по перших шести містах, а детальна інформація по всіх десяти містах та по динаміці змін з’явиться в травні.  

– Це наш пілотний проект, тому зараз оцінюємо наскільки нам вистачить ресурсів, скільки нам потрібно часу. Саме тому під час перевірки охоплюємо площу в радіусі 500 метрів від центральної площі. 

Нагадаємо, що завтра о 18:00 в HUB “Місто змістів” відбудеться зустріч з Дмитром Щебетюком, де він розповість про свою мандрівку автостопом Україною та Європою.

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.