У зв’язку із карантином в Україні почалися протести фермерів проти закритих ринків. На Вінниччині таких акцій поки що не було, але в “Асоціації фермерів та приватних землевласників Вінницької області” кажуть, що це – питання часу.
Нагадаємо, що у зв’язку із загрозою поширення коронавірусної інфекції, спершу усі ринки в Україні закрили. Пізніше карантинні обмеження послабили і підприємцям дозволили торгувати з дотриманням санітарних рекомендацій. Але перед Великоднем, починаючи з 19 числа, на ринки знову повісили замки.
Варто зауважити, що місцева вінницька влада не вважала це правильним рішенням, зокрема – через небезпеку розорення і значні втрати для дрібних фермерів, які не зможуть реалізувати свою продукцію. Проте все ж мусила виконати вимоги центральної влади та закрити місцеві ринки.
Як наслідок фермери зазнали значних втрат і в різних областях України почали протестувати проти карантинних обмежень. Також з’явилася петиція на ім’я Президента з проханням “Скасувати карантин та відновити роботу приватних підприємств України”
Але формальних відповідей від влади фермери вирішили не чекати: у п’ятницю, 24 квітня кілька десятків людей прийшли на мітинг проти закриття ринків та заборони їхньої роботи під стіни Чернівецької ОДА. А в суботу 25 квітня підприємці міста Кам’янського, що на Дніпропетровщині, силою відкрили ворота двох ринків та почали роботу.
Фото – shpalta.media
Наступного дня, 26 квітня, через закриття ринків близько 200 виробників перекрили автомобільний міст через Дніпро на Херсонщині. За повідомленнями місцевих ЗМІ, один із сільгоспвиробників викинув на дорогу огірки, пояснюючи це тим, що немає де реалізувати врожай.
Сьогодні, 27 квітня, перекрили дорогу та вимагають відкриття магазинів і ринків закарпатські підприємці. Також на попереджувальну акцію протесту вийшли й на Вінниччині: у місті Тульчин підприємці протестували через карантинні обмеження для бізнесу.
А на Херсонщині, через закриття найбільшого гуртового ринку, підприємці взагалі влаштували стихійне сміттєзвалище з городини, бо не можуть її реалізувати.
Фото – khersonmasternews.com.ua
Вінницька область
На Вінниччині наразі масових протестів не спостерігається, проте ситуація в аграрному секторі теж не найкраща.
Наприклад, фермер Микола Кипоренко з Літинського району, в знак протесту перекопав майже всю зелену цибулю, що виростив у теплиці: на відео, яке він опублікував на власному ютуб-каналі, чоловік зазначив, що був вимушений це зробити. Зі слів чоловіка, за насіння цибулі він заплатив по 18 гривень за кілограм, але мусиив перекопати урожай, бо через закриття ринків не має де його реалізувати.
Оскільки через карантинні обмеження найбільше постраждали дрібні фермери, ми поспілкувалися з Сергієм Лановиком, головою громадської організації “Асоціація фермерів та приватних землевласників Вінницької області”, і розпитали, яка зараз ситуація на Вінниччині, які підприємці зазнали найбільших збитків та до чого вони готуються.
Щодо акції протесту, Сергієм Лановик зазначив, що в першу чергу вони відбуваються у тих регіонах України, де є загроза, що пропадуть помідори, баштанні культури тощо. На Вінниччині, з його слів, поки що такого немає, бо “в нас більше займаються тваринництвом і рослинництвом”. Водночас голова ГО стверджує, що незадоволення все ж є, адже через карантинні обмеження найбільше постраждали дрібні фермери й ті, хто займається теплицями.
Далі – пряма мова.
Сергій Лановик. Фото – sg.vn.ua
“Через карантинні обмеження найбільше постраждали дрібні фермери й ті, хто займається теплицями”
– Є великі потужні теплиці, які працюють круглий рік (в них закритий цикл), а є люди, які вирощують в парничках, потім пересаджують в теплиці… – це сезонний бізнес. От вони страждають в першу чергу, бо не можуть сьогодні продати свою продукцію на ринках, де як правило її продавали.
А через торгові мережі їм дуже складно пробитися. Я знаю, що звертаються, але в торговельних мережах свої вимоги: якщо людина в теплиці збирає щодня, умовно кажучи, 200 кілограмів тих самих помідорів, то торгова мережа хоче закупляти одразу великі об’єми, великі партії. Вони можуть працювати з великими потужними теплицями, що під Вінницею наприклад, але “гратися” з дрібними підприємцями вони не хочуть.
– В мене є інформація, що ОДА намагається спілкуватися з власниками мереж, щоб вони розглянули можливість купувати продукти в дрібних підприємців. Але наскільки це реально, я не можу вам сказати.
“Чим далі, тим більше незадоволення буде рости”
– Ви уявляєте скільки продукції зараз пропадає на ринках закритих? Люди мають збитки не отримуючи прибутку і вимушені платити заробітну плату продавцям, або звільняти людей. Це загальнодержавне лихо. І влада повинна обдумати всі варіанти, як підтримати всіх.
– Це дрібний бізнес, а в розумінні держави це дуууже дрібний бізнес. Про нього думають, я сказав би, в останню чергу, а то й взагалі не думають. І від цього страждає не тільки сама людина, від цього страждає бюджет місцевий, куди йдуть податки. І чим далі, тим більше це незадоволення буде рости, бо таких людей з’явиться більше.
– На превеликий жаль, в нас “Епіцентр” ніколи не закривався: карантинні умови були посилені, а він торгував завжди. І люди обурюються, бо не розуміють, що відбувається, як це так: для одних умови є, для інших – немає. А державі органи влади повинні для всіх однакові умови створити, щоб весь бізнес мав можливість виживати: не тільки потужний, а й дрібний.
“Сподіваємося на те, що карантин послаблять”
– Поки що таких масових заходів, як в інших областях у нас немає, але будемо бачити, як далі розвиватимуться події з цим карантином. Сподіваємося на те, що його послаблять і підприємці зможуть продавати, – зазначив Сергій Лановик.
На запитання, чи буде “Асоціація фермерів” якось реагувати публічними акціями чи зверненнями до Уряду, Сергій Якович відповів, що подібних звернень від фермерів Вінниччини поки що не надходило, але якщо будуть, то “Асоціація” звернеться в ОДА для пошуку варіантів, як допомогти дрібним фермерам реалізувати їхню продукцію.
– Діалог з облдержадміністрацією є, але діалог не по питанню допомоги. Та й чим вони можуть допомогти? Фінансами – ні, тому що фінансів в бюджеті немає для цього. ОДА не забезпечить нам ринки збуту, і якщо є на це постанова Кабміну, то адміністрація не може її скасувати та самостійно відкрити продовольчі ринки. Ви ж пам’ятаєте, що спочатку їх закрили, потім відкрили, а перед Пасхою знову закрили. На превеликий жаль тут є державна політика, а впливи ОДА дуже мінімальні у цьому відношенні.
“Це проблема загальнодержавна”
– От було передбачено, що аграрії не будуть сплачувати окремі види податків на березень місяць. Спочатку говорили про березень-квітень, але потім внесли зміни і залишили тільки березень. Також сьогодні пропонують кредити, але окремі фермери жаліються, що не можуть їх взяти, а багато хто намагається і не брати. Та й кредитна спроможність банків теж не дуже велика: от вони пропіарили цей кредит “5-7-9”, але заявок надійшло набагато більше, ніж зможуть їм виплатити.
Тобто це ж проблема не тільки на Вінниччині, це проблема загальнодержавна. До цього часу до Асоціації таких звернень не було. Тобто незадоволення є, але всі поки що терплять – сподіваються, що буде послаблення умов карантину і ринки відкриють знов, – відповів Сергій Лановик.
Також ми звернулися в Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА. Там нам повідомили, що офіційних звернень від фермерів та аграріїв до них теж не надходило. Водночас зі слів заступниці директора департаменту, “вони знають ситуацію, і що через закриті ринки проблеми є особливо в тих виробників, які вирощують тепличну продукцію”.
Також у Департаменті зауважили, що зараз питання про те, щоб все ж дозволити ринкам працювати та продавати сільгосппродукцію, виноситься і розглядається на державному рівні.
“І дрібні, і середні фермери розраховують свої сили до нового врожаю”
– Крім бізнесу, який прив’язаний до теплиць, до овочів, є ще аграрії, які займаються вирощуванням зернових культур. Для них головне завдання сьогодні – це посіяти і виростити врожай, адже вологи просто не вистачає. Тиждень-два назад люди сіяли у пересушений, виснажений ґрунт. От вчора по окремих районах області пройшов непоганий дощ, але як буде далі ми не знаємо. За прогнозами травень місяць буде дуже жарким, а ми залежимо від кліматичних умов.
– Якщо виростимо урожай, тоді я думаю, ми й продамо, бо навіть зараз є попит на продовольчу пшеницю, соняшник, сою… Але в більшості господарств їх вже просто немає. Я знаю людей, які сьогодні ще тримають невеличкий запас, тому що не знають, що буде з урожаєм 2020 року. Але якийсь єдиний прогноз дати, то дуже важко: кожен прогнозує свою ситуацію самостійно. Для більшості фермерів області питання сьогодні – в недостатній кількості вологи, і чи зможемо ми виростити урожай.
– Є різні люди: в одних є запас, в інших його немає. Хтось закредитований, як тепер кажуть, а хтось обходиться без кредитів. Дуже важко прогнозувати, як буде, але весь аграрний бізнес (і дрібні, і середні фермери) розраховують свої сили до нового врожаю.
Зазначимо, що сьогодні стало відомо, що на прохання Володимира Зеленського до кінця цього тижня можуть почати відкривати продуктові ринки. За повідомленням “Української правди”, Кабінет міністрів розгляне можливість відкриття ринків під час карантину на засіданні у середу 29 квітня.
– Оскільки продовольчі ринки надзвичайно важливі для виживання та харчування багатьох громадян, потрібно думати, як дати їм можливість працювати безпечно. Встановімо чіткі правила й давайте дозволимо їх відкрити. Треба вчитися жити й працювати у нових умовах, – зазначив Володимир Зеленський.
Відомо, що йдеться про понад 280 критих продовольчих ринків, які забезпечують харчами українців і дають можливість збуту продукції малим фермерам.
Головне фото – khersonmasternews.com.ua
Дякуємо!
Тепер редактори знають.