Чому компреси з капусти, п’явки та уринотерапія не лікують варикоз? Розповідає судинний хірург у Вінниці

10:03
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Чим вінничани лікують варикозне розширення вен? Чи допомагають в лікуванні варикозу кроворозріджуючі препарати та гірудотерапія? Чи ефективні при варикозному розширенні вен мазі та креми з аптеки? Чи можна робити масажі ніг та обгортання при цій хворобі? Які методи лікування варикозу найефективніші?

Відповіді на ці та інші запитання надав лікар-флеболог, судинний хірург Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Владислав Прокопенко.

Чи можете Ви пригадати найдивніші народні засоби, за допомогою яких вінничани намагались вилікувати варикоз?

Народна медицина буде жити, напевно, завжди. Люди сподіваються вилікувати недугу швидко, просто та дешево, але на практиці виходить інакше: занедбано, складно та дорого. Адже запущені захворювання завжди важче піддаються лікуванню, а отже й часу буде затрачено більше і, відповідно, коштів теж.

Як це сумно зараз не звучатиме – народні методи лікування варикозу – це завжди втрачений час, а в гіршому випадку, це ще й серйозні ускладнення.

Пацієнти часто прикладають до варикозно розширених вен капустиння, особливо це активно практикують при тромбофлебіті, коли вена тромбується і болить. Незначне покращення при цьому відчувається, допоки листок капусти прохолодний. Втім, з таким самим успіхом можна прикласти, скажімо, прохолодну чашку…

Уринотерапія – ще один дивний метод лікування варикозу. Прикладають пов’язки з сечі й на трофічні виразки, щоб їх залікувати.

Нерідко пацієнти готують компреси з перетертої картоплі та компреси з настоянки ягід бузини. Йдуть в хід і просто листочки бузини… А зовсім безстрашні пацієнти прикладають до хворих варикозним розширенням вен п’явок.

Але всі ці перераховані методи не допомагають, аби хоч не шкодили.

Чи допомагають в лікуванні варикозу кроворозріджуючі препарати та гірудотерапія (прикладання п’явок)?

При лікуванні варикозної хвороби не використовується антикоагулянтна (кроворозріджуюча) терапія. Вона може бути доречною тільки у випадках, якщо є ускладнення. Антикоагулянти не укріпляють венозну стінку і клапани вени вони не відновлюють, тому й допомоги від них при варикозі не варто очікувати.

Кроворозріджуючі препарати можуть бути показані при такому ускладненні варикозу, як тромбоз поверхневих вен (тромбофлебіт), коли вена стає болючою і ущільненою. Але ліки мають бути призначенні судинним хірургом. Просто, без показання, в профілактичних цілях вживати кроворозріджучі ліки заборонено, адже вони мають свої побічні ефекти, а серед них – кровотечі, які дуже важко зупинити.

П’явки при укусі зі слинних залоз виділять гірудин (антикоагулянт). Гірудин має здатність розріджувати кров, відтак впливати на кровотік. І якщо п’явку прикласти до хворої вени, то це може викликати довготривалу кровотечу, яка може бути небезпечною для життя. Адже ніхто не може контролювати точно виділену кількість актикоагулянта.

Хворі варикозним розширенням вени дуже вразливі до пошкоджень і якщо до них прикласти п’явку, це може призвести до утворення виразки, яка може і не загоїтись, якщо при цьому не вилікувати варикоз.

Варто також сказати, що окрім гірудину, в слині п’явок містяться багато інших речовин і навіть мікроорганізмів. Наприклад, хламідії, які викликають інфекційне захворювання. Тому гірудотерапія – це завжди лотерея: буде виразка чи ні, інфікується людина чи ні, розпочнеться кровотеча чи цього разу пронесе.

А як щодо масажів ніг з варикозним розширенням вен, а ще ванночок для ніг та обгортання? Чи мають вони лікувальний ефект при варикозі?

Якщо у пацієнта варикоз, то масаж ніг можна робити. Чи вилікує він варикоз? Точно ні! Але може дещо полегшити симптоми.

Та варто знати, що при тромбозі (тромбофлебіті) масажем можна собі нашкодити: свіжий тромб вдається легко розбити на шматочки і якщо його часточка піде з током крові, це може викликати небезпечні ускладнення. Також масаж протипоказаний при наявності трофічних виразок.

Тому, якщо людина вирішила профілактикувати варикоз масажами, то для початку варто зробити УЗД нижніх кінцівок. До речі, в «Меділюкс» зараз діє акція: консультація судинного хірурга та дуплексне сканування вен на УЗД коштує лише 500 грн.

Дуплексне сканування вен нижніх кінцівок

Стан здорових судин та відтік крові масаж може покращити, але коли є тромбози, вени здуті та розширені, масаж тільки нашкодить.

Лімфодренажний масаж якоюсь мірою полегшить такі симптоми варикозу як набряки, адже він спрацьовує на покращення відтоку рідини з тканин, однак схожого ефекту можна досягнути від утримання ніг в припіднятому положенні (закинути ноги на бильця дивану чи на інше підвищення).

Однак жодні масажі, жодні вправи не допоможуть відновити пошкоджені клапани чи вени – основну причину варикозу. Як профілактичні методи – ок, як лікувальні – ні в якому разі!

Ванночки та обгортання – це все з тієї ж «опери», що й уринотерапія та компреси з картоплі.

Від варикозу продається в аптеках чимало різних мазей та кремів, їх часто рекламують по телебаченню та інтернету… Чи можуть вони допомогти при варикозному розширенні вен?

Пацієнти часто питають про мазі й часто їх використовують за самопризначенням. Але більшість цих препаратів мають лише один ефект – охолоджуючий, який лише відволікає пацієнта від симптомів варикозу — печіння, свербежу… Тобто, допоки використовуєш ту чи іншу мазь, доти деякі симптоми варикозу не турбують. Але в будь-якому випадку це не усуває сам варикоз і ніяким чином не лікує його.

Наприклад, якщо прийняти знеболювальну таблетку при переломі, то можна відчути полегшення, але перелом при цьому нікуди не дінеться, його доведеться лікувати. Те ж саме і з мазями та кремами від варикозу.

Єдине, мазь буде доцільно використовувати при тромбофлебіті, коли є запалення шкіри над тромбованою веною. У таких випадках використовується мазь з диклофенаком, вона має протизапальний ефект, завдяки чому зменшуються симптоми та запалення.

Розкажіть, будь ласка, чи можна собі нашкодити, лікуючи варикоз народною медициною?

Перше, чим можна нашкодити – це втрата часу. Адже поки пацієнт використовуватиме бездієві методи, він може дочекатись ускладнень варикозу: тромбози, кровотечі, трофічні виразки.

Також багато компресів народної медицини досить агресивні і можуть пошкодити шкіру, викликати опік чи алергію. А використовуючи якісь примочки при трофічних виразках, можна «підселити» до рани інфекцію і «заробити» ще сепсис (зараження крові).

Владислав Прокоменко (зліва) та Александру Татарін проводять процедуру клейової облітерації вен

Які методи лікування варикозу найдієвіші?

Найдієвіші методи — це ті, що впливають на патогенез хвороби (її механізм виникнення та розвиток).

При варикозній хворобі вражаються поверхневі вени ніг (перекачують 10-15% крові) та їхні клапани й по венах кров вже не може текти тільки знизу-вверх, тепер там йде потік і вниз, і вгору. До цих пошкоджених поверхневих вен потрапляє кров з глибоких вен (перекачують 85-90% крові). Все це перенаповнює венозну систему, стінка вени розтягується, вона деформується, вена змінюється в об’ємі.

Відтік крові з ноги погіршується і глибоким венам потрібно тепер пропускати через себе зайву кров.

Уявімо, що кров – це цеглини, а глибокі та поверхневі вени – будівельники. Одні будівельники – глибові вени – тягнуть на гору 10 цеглин, а інші – поверхневі вени – 2 цеглини. При варикозі руйнуються клапани, тому поверхневі вени вже свою роботу не виконують. Мало того, вони ще й по дорозі відбирають у глибоких вен 2 цеглини й скидають їх назад донизу. І тоді першим будівельникам доводиться таскати нагору не своїх законних 10 цеглин, а всі 14.

Тому дієвий метод лікування варикозу — усунення неправильного кровотоку. А цього можна досягнути, закривши цей потік або видаливши хвору вену. При видаленні вени виникає травма від втручання, потрібен тривалий реабілітаційний період… Зараз вени вже мало хто рве.

Сьогодні існують дієві, малотравматичні методи, які закривають вену: ендовенозна лазерна коагуляція, радіочастотна абляція, клейова облітерація. Всі ці методи судинні хірурги активно використовують для пацієнтів Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс».

Дізнатись більше про якісне лікування варикозу в «Меділюкс» ви зможете на сайті клініки.

Записатись на консультацію до судинного хірурга Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Владислава Прокопенко можна за телефонами: 0800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного), 067 33 77 697.

Читайте також: Все, що потрібно знати про лікування варикозу: яка вартість, на що звернути увагу, який метод лікування найефективніший?

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.