Біль в області серця, порушений ритм, задишка: лікар-кардіолог розповіла про небезпечну хворобу, яку викликають вірусні інфекції

10:01
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Грип, аденовіруси, коронавірус та багато інших вірусних захворювань можуть спричиняти розвиток небезпечної патології серця – міокардиту.

Ця хвороба не має специфічних симптомів й нерідко може протікати непомітно. А головна її небезпека – вона може розвиватись як у дітей, так і в людей похилого віку.

Лікар-кардіолог Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Людмила Волохатюк розповіла, як проявляється недуга і чому недопустимо з нею жартувати.

Звідки береться міокардит та як зрозуміти, що людина має це захворювання? Чи передається це захворювання спадково? Чи можна міокардит вилікувати раз і назавжди? Які аналізи та обстеження варто пройти, щоб підтвердити цей діагноз?

Відповіді та ці та інші питання читайте в інтерв’ю з лікарем-кардіологом у Вінниці.

Що це за захворювання таке міокардит? Чи часто вінничани звертаються до Вас із симптомами міокардиту?

Міокардит – це запальне захворювання серцевого м’яза – міокарда, яке призводить до його ушкодження. Як наслідок, у пацієнта відбувається порушення серцевого ритму, кровообігу та розвивається серцева недостатність.

Справжню поширеність міокардиту оцінити дуже складно, оскільки часто він протікає без яскравих симптомів і зазвичай закінчується повним одужанням. Та головна небезпека патології полягає у відсутності вікового “порога”. Міокардит може розвиватися як у дітей, так і у людей похилого віку. Попри те, що прогноз для більшості випадків позитивний, захворювання вкрай непередбачуване. Без своєчасної діагностики та лікування може настати раптове порушення ритму серця – аритмія, яка стає причиною вкрай тяжких наслідків, аж до летального результату.

Звідки береться міокардит? Хто в групі ризику?

Найбільш поширена причина виникнення міокардиту – вірусна інфекція: кір, інфекційний мононуклеоз, аденовіруси, віруси грипу, інфекційний гепатит, ВІЛ, коронавірус.

Небезпечний вплив на міокард мають бактерії: дифтерійна паличка, мікобактерії туберкульозу, стрептококи, менінгококи та гонококи. Рідко міокардит виникає внаслідок грибкових уражень (аспергільоз, актиномікоз, кандидоз), паразитарні інвазії (токсоплазмоз, ехінококоз).

Окремо варто виділити токсичний вплив на появу міокардиту наркотиків, алкоголю, захворювань щитоподібної залози та цукрового діабету.

В групу ризику потрапляють люди будь-якого віку, в тому числі діти та молодь, які перенесли вірусну патологію різного походження, а особливо – COVID-19.

Саме через коронавірусну хворобу, кардіологи почали частіше діагностувати міокардити. Раніше вони були вкрай рідкісні. Зараз же спостерігаємо міокардити з тотальним порушенням серцевого ритму та розвитком хронічної серцевої недостатності.

Зауважу, що жінки страждають на міокардит частіше, аніж чоловіки, проте чоловіки схильні до більш важких форм міокардиту, які протікають з важкими ускладненнями.

Чи передається це захворювання спадково? Та чи правда, що міокардит може протікати безсимптомно?

Це захворювання зумовлюється безпосереднім або опосередкованим (через імунні механізми) впливом інфекційних, хімічних і фізичних чинників, нерідко виникає при алергічних і автоімунних захворюваннях. Тому спадково воно точно не передається.

А щодо його безсимптомного перебігу, то це дійсно так. Як я вже зазначила вище, міокардит – захворювання непередбачуване. В легкій формі патологія може ніяк не проявлятись. Тобто людина, маючи це захворювання, не матиме жодних скарг. І лише при детальній діагностиці його можна виявити.

Що ж тоді має насторожити пацієнта? Як не пропустити міокардит?

Насамперед треба звернути увагу на будь-який дискомфорт в ділянці серця: біль, виникнення чи посилення задишки, порушення серцевого ритму, прискорене серцебиття, набряки на ногах, загальна слабкість, швидка стомлюваність, підвищення температури тіла, головний біль, запаморочення, потовиділення.

Симптоми міокардиту не мають якихось специфічних ознак, за якими можна зі 100 % впевненістю сказати, що це саме ця патологія. Але в більшості випадків простежується взаємозв’язок захворювання серця з інфекцією або іншими перерахованими вище причинами. Тобто є певна тенденція в розвитку міокардиту.

Він найчастіше розвивається через кілька днів (рідше – тижнів) після перенесеної вірусної інфекції та у більшості випадків протікає безсимптомно. Найчастіше (60% випадків) хворі починають відчувати біль в ділянці серця. Зазвичай в грудях давить або “колить”, біль тривалий за часом і не залежать від фізичних навантажень, тобто може виникати у спокої.

Задишка – другий за частотою симптом міокардиту. Виникає вона зазвичай при фізичному навантаженні, або навіть у спокої, якщо міокардит має гостру форму.

Перебої в роботі серця, запаморочення та навіть втрата свідомості виникають внаслідок порушення ритму і є основними причинами звернень пацієнтів. При тривалому перебігу міокардиту (понад тиждень) можуть з’явитись набряки на ногах, – це результат недостатньої роботи серця.

Якщо ви почали помічати якісь із цих симптомів у себе, тим більше, якщо недавно перехворіли на вірусну інфекцію, зверніться до кардіолога чи хоча б свого сімейного лікаря.

Як діагностується міокардит? Чи потрібно для постановки діагнозу лабораторні дослідження?

Для діагностики міокардиту потрібно пройти низку лабораторних та інструментальних обстежень, адже його не так просто виявити.

Спочатку збирається анамнез хвороби та життя пацієнта, при якому проводиться детальний збір скарг на стан здоров’я. Обов’язково пацієнта запитують, на які захворювання він перехворів нещодавно, які хронічні захворювання має.

Потім пацієнт направляється на ЕКГ, ехокардіографію, рентгенографію органів грудної клітки та при необхідності – на МРТ серця.

Варто також перевірити, чи немає збільшення кількості лейкоцитів та прискорення ШОЕ. Для цього пацієнт здає загальний аналіз крові.

У деяких хворих на біохімічному аналізі крові може збільшуватися рівень міокардіальних ферментів (КФК, МВ-КФК, ЛДГ), ступінь яких відображає вираженість запального процесу в тканинах міокарда.

У деяких спірних ситуаціях для виявлення причини міокардиту та за наявності певних симптомів необхідно провести аналіз на виявлення антитіл до кардіотропних вірусів.

Кардіолог має перевірити показники ще таких лабораторних аналізів як: С-реактивний білок,  дослідження на тропоніни, Т-лімфоцити, натрійуретичний пептид. Саме ці лабораторні дослідження допомагають у постановці діагнозу “міокардит”.

Чи можна раз і назавжди вилікувати це захворювання? Які методи лікування застосовуються?

В більшості випадків міокардит успішно лікується. Однак вірогідність ускладнень зростає при несвоєчасному чи неправильно підібраному лікуванні.

Лікування міокардиту залежить від причини захворювання, стадії та вираженості симптомів й підбирається індивідуально, опираючись на результати аналізів. Тут головне – прибрати причину його розвитку, зупинити запальний процес і знизити ризик розвитку ускладнень. Крім медикаментозного лікування, також рекомендовано знизити фізичну активність, дотримуватися спеціальної дієти (обмежити кількість рідини та солі) та дотримання ліжкового режиму.

Міокардит – захворювання, з яким не варто жартувати.

Якісних результатів зниження кількості міокардитів можна досягнути тільки при регулярних профілактичних оглядах, вчасній діагностиці та правильному лікуванні.

Будьте здорові!

 

Записатись на прийом до лікаря-кардіолога Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Людмили Андріївни Волохатюк можна за телефонами: 067 33 77 697, 0800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного).

Фото – Меділюкс