«​Barbie: пані України»: у Вінниці триває виставка ляльок про видатних жінок. ФОТОРЕПОРТАЖ

21:24
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Українські майстри перетворили ляльок Barbie на відомих українок. Виставка «Barbie: пані України» минулого тижня відкрилась у Вінниці й містяни можуть побачити 36 образів українських жінок. 

Виставку розмістили на другому поверсі «Мегамоллу» (вулиця 600-річчя, 17), у магазині дитячих іграшок «Антошка».

Легендарна Либідь, князівна Анна Ярославна (яка стала королевою Франції), художниці Марія Примаченко, письменниця Леся Українка, співачки Руслана та Квітка Цісик, телеведуча Ольга Фреймут, реперка Alyona Alyona, акторка німого кіно Віра Холодна, волонтерка Яна Зінкевич — загалом понад 30 образів представлено на виставці. Серед них знайшлось місце навіть трипільській жриці та героїні твору Тараса Шевченка — Катерині.

Директорка магазину Лариса Курченко розповіла, що ідея виставки належить мережі «Антошка». Відкриття виставки відбулось в Одесі, звідти вона помандрувала до Києва і зрештою опинилась у Вінниці й інші міста також нею зацікавились.

– Спершу майстрам-лялькарям було запропоновано пошити одяг, щось цікаве вигадати, але лялькарі з усієї України спілкувались між собою, тому вони запропонували створити образи видатних жінок України. Було вибрано 80 персонажів й обирали з них. Персонажі дуже цікаві. У нас є жінки минулих століть: королева Анна, Роксолана. Дуже гарний образ княжни Либідь — вона у човні, одяг з домотканого полотна, там також ручна вишивка. Лялькарі підбирали одяг, яким він мав бути, вивчали історичні факти, ходили у музеї. Така виставка відбувається вперше в України, до нас такого не було. 

 

За основу майстри брали існуючих ляльок, обирали тих, які найкраще пасували під той чи інший образ (за кольором тіла, наприклад). Пані Лариса розповідає, що для деяких ляльок майстри дещо змінювали обличчя, щоб зробити їх більш схожими. Також підбирали інший макіяж та нарощували лялькам волосся. Весь одяг шили вручну. Крім того, для більшості ляльок також готували декорації, які б розкривали особистість зображеної героїні.

Образ Євпраксії Мстиславівни (онука Володимира Мономаха) здається ледь не ювелірною роботою — чим довше дивишся на ляльку, тим більше деталей помічаєш: мініатюрні прикраси, розписи на сукнях, вишивку бісером чи нитками.

– Цікавою є трипільська жриця. Образ повністю відповідає тій дійсності, хоча обличчя, звісно, ми не могли підібрати, тому що їх ніхто не бачив. Поряд персонаж Катерини з поеми Тараса Шевченка. Це у нас такі два художні образи. 

Участь у створенні ляльок також взяли три майстрині з Вінниці: ляльку в образі Ольги Фреймут створила Ірина Дядікова, акторку Віру Холодну — Олена Роджерс, а Катерина Калашнікова створила ляльку в образі поетеси Анни Ахматової. Цікаво, що поряд з лялькою розмістили мініатюрну копію портрету поетеси, який написав народжений у Вінниці Натан Альтман.

 

– Я була дуже здивована тим, що люди запитують, хіба Ахматова українська. Це викликало здивування, — продовжила Лариса Курченко. — Дуже дивує, що багато інформації люди не знають взагалі. Хочеться, щоб наші видатні жінки стали відомими. До нас приходять чоловіки та запитують: «А хто це? А що вона зробила? А я не знав…». Чоловіки дуже цікавляться, фотографують, запитують, а це дуже приємно, що люди цікавляться мистецтвом та нашою історією.

 

 

– У нас тут також є Берта Рапопорт. Це перша жінка-капітан судна. У 1938 році вона зі своїм екіпажем в Іспанії потрапила у полон до фашистів. Також цікавий образ жінки-астронома Олени Казимирчак-Полонської. Її внесок в астрономію настільки великий, що її ім’ям названо одне з небесних тіл. Ще у нас є Анна Стен. Також у нас ніхто не знає, що вона була першою українкою, яка стала зіркою Голлівуду.

 

 

 

– Образ співачки Юлії Саніної створив чоловік, Сергій Філіпов. Волосся ляльці нарощували, по тілу йде ручний розпис, тканину також розписували вручну й друкували на 3D-принтері, — додала пані Лариса. — Насправді у мене виникало питання, чому обрали образ Alyona Alyona. Коли відбувалось попереднє голосування, то за неї проголосували близько 5 тисяч підлітків. Ми знаємо, що лялька Барбі така худенька, але вирішили показати, що себе потрібно любити та сприймати такою, яка ти є. 

До речі, ляльки не продаються, однак деякі відвідувачі вже висловлювали бажання придбати таку Барбі й у магазині можуть допомогти знайти контакти майстра, який виготовляв той чи інший образ.

Пані Лариса розповіла, що ідея виставки настільки сподобалась, що надалі планують її розширити та створити ще 50 стилізованих ляльок. Однак кого саме зобразять і як вони виглядатимуть поки що тримають у таємниці.

Виставка у «Мегамоллі» діятиме до 30 червня й подивитись на ляльок можна безкоштовно. Після цього, за словами Лариси Курченко, виставку тимчасово експонуватимуть у музеї моделей транспорту, що на Соборній.

Фото Марини Сербінович

Читайте також: «Плюшевий чай»: у Вінниці відкрили виставку авторських ляльок та ведмедиків Тедді. ФОТО, ВІДЕО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.