«Плюшевий чай»: у Вінниці відкрили виставку авторських ляльок та ведмедиків Тедді. ФОТО, ВІДЕО

20:28
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Понад сотня різноманітних авторських ляльок, колекційних казкових героїв та ведмедиків розташувались у вінницькому музеї моделей транспорту. В одному з виставкових залів для вінничан підготували експозицію «Плюшевий чай».

Аліса у Країні Див, родина Санти, святковий вертеп, десятки ведмедиків Тедді, «Його Вашвашество Бурячок», «Несамовитий пан Цибуля», Заєць Шерлок, Чумний лікар та ще багато інших – у Вінниці створили місце, де містяни можуть на певний час опинитися у по-справжньому казковій атмосфері.

Нещодавно у місті відкрили виставку «Плюшевий чай», на якій представлені вироби майстрів з різних міст України та навіть з Німеччини, США та Англії.

 

 

 

 

У декількох скляних шафах у музеї моделей транспорту, що на Соборній, розташували колекційних ляльок: будуарних, шарнірних, текстильних, статуарних, валяних… Особливе місце експозиції займають ведмеді Тедді. Усі вироби – ручної роботи та продумані до найменших деталей.

 

Співорганізаторка виставки Катерина Калашнікова розповіла, що організацією займалась декілька місяців спільно з Іриною Дядіковою та Оленою Роджерс. Вони не лише організатори, які змогли об’єднати 30 майстрів з різних міст України та світу, але й самі займаються створенням авторських іграшок. Для прикладу, Катерина створила композицію у старій валізі, яка й називається «Плюшевий чай».

– З валізи зробили купе, цю валізу я забрала додому, ремонтувала її. Також шила трьох ведмедів. Це моя новорічна колекція, яку я створила спеціально для виставки. Тобто і займалась організацією, і ввечері шила ще ведмедів. Це Бальтазар, Мішель та Соня.

Завдяки виставці «ожив»один з героїв книжки Катерини «Перли на сніданок» — ведмедик Кроко Ко. До речі, поряд з ним мініатюра казки, яку Катерина зробила власноруч.

– Це персонаж моєї казки «Перли на сніданок». Я написала книжку про ненаписані історії та в якийсь момент зрозуміла, що ці історії почали виринати у предметний світ і ось вже перший персонаж ожив у вигляді ведмедика.

Катерина Калашнікова займається ляльками з 2009 року, а ведмедів Тедді виготовляє з 2015-го. Вона також має власну колекцію авторських виробів. Її захоплення спонукало дівчину отримати другу вищу освіту та захистила диплом на тему лялькотерапії: «Для мене лялька це і художній об’єкт і ключик до підсвідомого».

 

Підготовка виставки тривала декілька місяців. За словами Катерини Калашнікової, проект можна умовно розділити на дві частини: стенди з ляльками та ведмедями Тедді, а друга частина – ялинкові іграшки ручної роботи, які були створені саме для виставки.

– Власне «Плюшевий чай» – це біном фантазії Джанні Родарі – це те, чого не буває, але лише натяк викликає зацікавленість. Нам хотілось передати цей острівець безпеки та творчості у Вінниці, тому що центральної ялинки у нас немає, але у нас тут є своя. Можна приходити з дітками, чоловіками, бабусями й точно у цій залі буде щось цікаве для кожного.

 

 

Для деяких іграшок не лише шиють спеціальний одяг, але навіть створюють мініатюрні чайні сервізи та інші предмети інтер’єру та аксесуари. «Книжковий клуб «Мисливці за перлами» – робота, яку Катерина раніше презентувала на міжнародній виставці. Щоправда, раніше вони жили не у валізі, а у справжній книжковій шафі.

 

– Тут така метафора, що мисливці за перлами пірнають на глибину за мушлями та ловлять там перлини. А мої мисливці пірнають на глибину у книжки та виносять звідти «перлини».

У них була книжкова шафа і я вишукувала книжки у мініатюрі саме тих авторів, які писали у період з 1900 по 1915 рік. Вже на цю виставку у них з’явилась справжня вітальня, яку облаштували з вінтажної валізи. Там є колекційна подарункова серія мініатюрних книг з творами Оскара Уайльда, Шекспіра, Платона. Лише ця книжкова серія є об’єктом мистецтва.

 

– Мені подобається авторська лялька, тому що тут неможливо засумувати. Ти одночасно і перукар, і кравчиня, і скульптор, і художник та маєш розбирати у всьому, всіх творчих техніках, яке винайшло людство.

Напівжартома додає, що за ляльками постійно потрібно дивитись, аби вони правильно сиділи та не змінювали пози.

Загалом колекційні ляльки недешеві, однак вартість також залежить від імені автора та навіть самооцінки майстра. За словами Катерини, деякі справді цінні роботи можуть продавати значно дешевше собівартості. Переважно авторські ляльки коштують від 2000 гривень до 800 євро.

 

 

– На минулій виставці у нас була лялька, яка коштувала тисячу євро, а була й за тисячу гривень. Для того, щоб створити ляльку, потрібен щонайменше тиждень творчої роботи.

Один зі стендів присвячений проекту «Аліса у Країні див». У цій композицій зібрали шарнірні та текстильні ляльки одразу трьох майстрів. Щоправда, Аліса не класична казкова героїня, а дівчина у стилі стімпанк.

 

 

Ляльки також можуть бути різних розмірів. Зокрема, на виставці у Вінниці можна побачити досить великих будуарних ляльок.

– Взагалі у класичної будуарної ляльки був зріст 45-50 сантиметрів. Вона була досить велика. Це ляльки, яких дами брали з собою на світські виходи та кравчині одягали ляльок у тон вбрання дами. Вони були повноцінними членами товариства. Коли почалась мода на паління та короткі зачіски, то й ляльок також почали робити з цигарками, – розповідає Катерина.

 

 

– Цікавинка будуарних ляльок в тому, що певний період незаміжній дівчині залишатись наодинці з кавалером не дозволяли, але якщо у неї в будуарі була будуарна лялька, тоді вже вважалось, що дівчина не наодинці. Така роль була у цих ляльок. Взагалі популяризував їх Поль Пуаре (модельєр – ред.) – на початку 1900-х його моделі вийшли на подіум з будуарними ляльками. Я дуже мрію, щоб і у Вінниці був такий показ.

У виставковій залі також встановили новорічну ялинку, яку прикрашають авторські іграшки, які можна придбати: вінтажні гриби, янголята, гуси, слони тощо. На кожній з іграшок є цінник, а також ім’я та телефон майстрині.

 

 

 

Поряд у залі встановили декілька лялькових будинків від майстрині Тетяни Шведи. Її вироби продумані до найменших дрібниць та містять мініатюрні обідні столи з сервізами, годинники, комин та світильники.

 

 

 

Великий ляльковий будинок створила Галина Кулієва.

– Є такий журнал «Будинок мрії» і з кожним випуском приходили декілька деталей цього будинку: комин, тарілки, фортепіано… Зрештою, їм вдалося повністю зібрати цей будинок. Він, звісно не продається, його тут представили для того, аби вінничани могли побачити цю красу, – додала Катерина.

 

 

 

Виставка «Плюшевий чай» офіційно відкрилась 19 грудня й триватиме до кінця лютого. Вже навесні експозицію планують оновити та презентувати вінничанам інші авторські ляльки. Лялькова експозиція буде постійно представлена у музеї, а змінюватимуть її тематику щосезону.

Працює музей мініатюр з 12 до 20 години та розташований він за адресою вул. Соборна, 64. Вартість квитка у Музей моделей транспорту для дорослих становить 30 гривень, для дітей, студентів та пенсіонерів — 20 гривень, а для дітей до 7 років — безкоштовно. Завітавши до музею, можна побачити не лише виставку ляльок, але й всі інші представлені експозиції.

 

Більшість представлених робіт можна придбати у майстрів. Для цього поряд з кожною лялькою чи іграшкою можна побачити QR-коди, які переведуть на сторінку автора. Крім того, всі роботи підписані, аби автора можна було знайти самостійно у соціальних мережах. Також можна звернутися до Катерини Калашнікової у Facebook.

Фото Марини Сербінович

Відео Миколи Геркалюка