Банк експертів, Fab Lab та мільйонні прибутки: у Вінниці розробили концепцію технопарку “Кристал”. ФОТО

14:34
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

У Вінниці розробили Концепцію майбутнього інноваційно-технологічного парку “Кристал”, яку мають затвердити на сесії міської ради вже 4 жовтня.

Для розробки цієї концепції у місті провели 10 фокус-групових дискусій із місцевими підприємцями, представниками ІТ-галузі, креативної економіки, студентами, представниками університетів, місцевих органів влади і не лише. Все для того, щоб вивчити потенціал міста і потреби вінничан, які міг би задовольнити цей технопарк.

Власне, п’ять останніх дискусій в рамках цього проекту тривали протягом 24-25 вересня на території колишніх приміщень заводу “Кристал”, де й буде розташований майбутній технопарк. Проводили їх польські партнери – делегація Кєлецького технопарку.

Нагадаємо, що Вінницький муніципальний інноваційно-технологічний парк створять на території заводу “Кристал” (вулиця 600-річчя, 21). Він буде першим в Україні та стане головним міським осередком, який буде виконувати функції “інкубатору стартапів”, а також допоможе інтеграції наукових, бізнесових та студентських середовищ Вінниці.

Відомо, що проект планують запустити після 2020 року і на територіях, де колись розташувався “Кристалі” вже почали підготовку до його будівництва. Відомо, що цей технопарк матиме 8530 м2 приміщень, 1000 м2 івент-площ і понад 100 офісів, а також коворкінг, обладнаний Fab Lab та інше.

 

 

Віталій Погосян, директор Департаменту економіки та інвестицій, розповів, що наприклад до Центру розвитку підприємництва, який діятиме у технопарку,  всі охочі зможуть звернутися за інформаційними та консультаційними послугами щодо започаткування і розвитку бізнесу. А програма Освітнього центру буде спрямована на розвиток ділових навичок та розвитку знань у сфері ІТ технологій.

Також, з його слів, у Дитячому техноцентрі будуть проводитися сучасні технологічні заняття для дітей. А на відкритому просторі біля будівлі інноваційного парку будуть створені умови для якісного відпочинку, проведення культурних заходів, фестивалів і міських свят.

Навколо інноваційно-технологічного парку “Кристал” буде сконцентровано креативний клас містян, що дотримуються високих стандартів ведення бізнесу, мають активну життєву позицію, і формують нові можливості для економічного розвитку міста. Крім того Вінницька міська ОТГ отримає прямі і непрямі економічні вигоди, – зазначив Віталій Валерійович.

 

 

 

У своїй доповіді, під час засідання виконкому 26 вересня, Віталій Погосян зазначив, що інноваційно-технологічний парк створить додаткові джерела доходів до бюджету Вінницької міської ОТГ і Подільського регіону, зокрема й податкових, оскільки будуть створені нові робочі місця і нові підприємства.

Так, наприклад, очікується, що навчальні програми та ІТ-курси, що пропонуватиме ІТП “Кристал” дозволить навчати 600-800 осіб щорічно. А сума доходів ІТ спеціалістів-випускників навчальних програм становитиме більше 100 мільйонів гривень вже у 2026 році.

Крім того від резидентів за 49 років очікується отримання 526 мільйонів гривень податкових надходжень в бюджет Вінницької міської ОТГ. А кумулятивний дохід за 7 років, за підрахунками спеціалістів, становитиме більше 375 мільйонів гривень.

 

 

Прогнозні показники в Таблиці зазначені із врахуванням того, що місткість інфраструктури парку передбачає не більше 385 робочих місць.

За думку Віталія Погосяна, “діяльність інноваційно-технологічного парку може мати тривалий позитивний вплив на розвиток креативних галузей економіки міста та сприятиме тому, щоб молодь сприймала свою громаду як місце можливостей і не виїжджала з міста, а молоді люди з інших регіонів, навпаки, переїжджали у Вінницю“.

Саме з цією метою польські експерти з міста Кєльце два дні поспіль проводили громадські консультації з різними фокус-групами вінничан, щоб зрозуміти їхні потреби і зробити так, щоб наповнення цього технопарку могло їх задовольнити. І Альона Казимова з КП “Вінницький муніципальний центр інновацій”, зазначила, що ці зустрічі були справді результативними, адже дозволили не лише зрозуміти потреби різних груп зацікавлених сторін, а й потенційних резидентів технопарку, клієнтів та партнерів.

 

 

 

Так, наприклад, представники бізнесу та ІТ-сектору, на думку експертів, найкраще розуміють що і для чого створюється, “що не може не радувати”.

Айтішники, наприклад, найбільше зацікавлені в сучасних офісних приміщеннях та конференц-залі, яка обіцяє вмістити до 1000 учасників. Адже великі компанії для проведення ІТ-конференцій, на які приїжджають їхні партнери з-за кордону, мусять шукати бази відпочинку за містом.

Та найбільшою проблемою у Вінниці називають саме відсутність офісних приміщень класу А та А+, тому готові будуть платити не просто за приміщення, а за гарну інфраструктуру та хороший сервіс (Інтернет, клінінг тощо).

У той же час бізнес у Вінниці має потребу в R&D-центрах, де можна було би розробляти нові продукти чи шукати нові рішення для тих же стартапів. Наразі ж мусять шукати лабораторії в інших містах і виготовляти прототипи продуктів.

 

 

 

Про потребу в різного роду лабораторіях (з 3D-принтерами та іншим обладнанням) заявляли й представники університетів. Адже, наприклад, студенти Аграрного університету, які створити вібраційний млин, що може подрібнювати матеріали на дуже дрібні частинки, знайшли для цього лабораторію аж у Харкові. У підсумку з цим стартапом вони перемогли на Всеукраїнському конкурсі, а пізніше здобули бронзу й на міжнародному.

А студенти-медики зауважили, що у лабораторіях технопарку могли би проводити різноманітні дослідження з біохімії.

Водночас, на думку представників з торгово-промислової палати, сертифіковане обладнання технопарку дозволило би підтвердити подібні досліди цим обладнанням чи підсилити наукові.

 

 

Як зазначили організатори, освітні заклади готові співпрацювати не лише якщо будуть гарні лабораторії: вони готові навіть делегувати своїх науковців і викладачів як експертів. Таким чином у Вінницькому технопарку можуть проводити різноманітні тренінги, лекції та воркшопи: з базових знань в юридичних аспектах, з фінансової грамотності, як почати свій бізнес (покроково) тощо.

З такою ж ініціативою виступили й представники громадських організацій. Під час фокус-групи, наприклад, вони висловили ідею створити на базі Вінницького технопарку такий-собі “банк постійних експертів”, до яких можна було би звернутися за консультацією, як у “Прозорий офіс”, і які б могли надавати інформаційний супровід початківцям і стартаперам: від розробки до патентування виробу, якщо це буде потрібно.

 

 

Цікаво, що і українські, і польські експерти неодноразово наголошували на тому, що створення Вінницького інноваційно-технологічного парку дозволить “залишати” молодь у місті, адже з’явиться майданчик для обговорення, консультаційної підтримки експертів та реалізації стартапів.

Як наприклад вони навели проект студентів з ГО “ЕКО-ПЛАТФОРМА ДІЛИ”, які нещодавно організували благодійний еко-фестиваль “ДІЛИ” і займаються розвитком станцій глибокого сортування відходів у Вінниці.

Серед цікавих пропозицій було й створення ІТ-школи для дітей, де вони могли би не просто навчатися, а й виготовляти прототипи роботів і машин, курси по робототехніці та багато іншого.

 

 

 

Усі ці ідеї польські експерти з Кєлецького технопарку мають опрацювати і розробити реалістичні сценарії для побудови “екосистеми” Вінницького технопарку.

Ми хочемо зібрати інформацію про те, як ринок діє тут у Вінниці, які є потреби і очікування і пропозиції у представників різних інституцій. Ми усіх вислухали і тепер будемо старатися підказати рішення, які дозволять об’єднати все це, – розповіла експертка Мажена Мажевська, яка є президентом Польської асоціації бізнес-інноваційних центрів. – Звісно, що не всі і не у всьому будуть задоволені, адже кожен хоче забезпечити щось собі (хтось хоче таку лабораторію, хтось – таку). Парк не в змозі кожному зробити добро. Але те, що об’єднує, що важливе для багатьох, ми й будемо рекомендувати до реалізації в цьому проекті.

 

 

Усі ці напрацювання і результати експерти представлять на підсумковій конференції, яка відбудеться у Вінниці в грудні 2019 року.

Наступними кроками у реалізації проекту ІТГ “Кристал” є початок реконструкції будівель. Після підписання акту про здачу будівель в експлуатацію оголошення конкурсу з відбору управляючого партнера.

 

 

Водночас пані Мажена зазначила, що навіть коли Вінницький технопарк запрацює, це має бути “гнучка система”, яка підлаштовуватиметься під клієнтів. З її слів, у Польщі, наприклад, в Гдині, технопарк розташований не у центрі міста, і там відкрили навіть дитячий садочок та пошту, бо у клієнтів та працівників з’явилася така потреба. А тренувальним залом, який там облаштували з самого початку, не користуються, натомість дуже популярним є гра у пінг-понг на природі. Так само й у Вінниці, зазначила польська експертка: усі можуть чекати на айтішкиків, а можуть прийти технологи та архітектори, які матимуть зовсім інші потреби.

Фото Марини Сербінович та Олесі Яненко
Візуалізація – vmci.vn.ua

Читайте також: “Аби не наробити помилок”: що дасть Вінниці угода з польським технопарком

Читайте також: На вінницькому «Кристалі» почали підготовку до будівництва технопарку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.