24 серпня на Європейські площі та Майдані Незалежності у Вінниці облаштувати тематичні виставки до Дня Незалежності України. І якщо на першій локації вінничанам презентували сучасну та історичну військову техніку, то на Майдані Незалежності розмістили виставки «Центру історії Вінниці», художників та майстрів народного мистецтва.
Так, о 10:00 на Європейській площі біля Вежі Артинова стартувала виставка військової техніки «На захисті Незалежності», на якій було презентовано екземпляри сучасного озброєння та історичну техніку.
Військовослужбовці, зокрема, презентували БТР нового зразка, бронемашини, а також саперну зенітну установку ЗУ-23-2 та полковий міномет ПМ-38. Експонати ще нещодавно використовували захисники України в зоні АТО/ООС.
Окрім екземплярів сучасної техніки, тут був презентований пам’ятний панцерник «Петлюра», який повернувся до Вінниці майже п’ять років тому, у жовтні 2016-го року.
Як пояснювали тоді місцеві історики, саме такий панцерник використовував головний отаман військ УНР Симон Петлюра під час бойових дій проти більшовицьких та царських військ у так званому «чотирикутнику смерті» в 1919-му році. Саме тому відновлений панцерник вирішили назвати на честь видатного українського воєначальника та політика.
Відомо, що панцерник був зібраний на базі шасі ГАЗ-51, який, у свою чергу, був скопійований з англійської вантажівки «Ostin». Відомо, що в часи Першої світової такі «остіни» в якості бойових машин використовували майже всі сторони тогочасного конфлікту.
Детальніше про повернення панцерника «Петлюра» до Вінниці можна прочитати за ЦИМ посиланням.
Близько 14-ї години військовослужбовці почали збирати інформаційні таблички та перевозити презентовані експонати. Відтак, центр святкування змістився на Майдан Незалежності.
О 13-ій годині тут стартувала виставка «Вінниця. Україна. Незалежність», створена командою «Центру історії Вінниці», яка буде відкритою для всіх охочих до 20:00.
Як відзначають історики, ця виставка ‒ про недалеке минуле, яке швидко забувається. Для виставки було використано раніше невідомі та маловідомі архівні документи та фотоматеріали.
На шести виставкових площах представлено інформацію про те, що відбувалося у Вінниці напередодні та під час відновлення державної незалежності України. Серед іншого, там можна довідатись про таке: як жила Вінниці в умовах кризи радянського ладу; як зароджувався Народний Рух України; чому вінничанам забороняли мітингувати; скільки містян підтримало незалежність України тощо.
Одним з сюжетів на виставці є історія падіння пам’ятника Леніну на теперішньому Майдані Незалежності. Важливо відмітити, що «вінницький Ленін» впав одним з найперших в центральних регіонах України ‒ ще в 1992 році.
Як розповідає наукова співробітниця «Центру історії Вінниці» Марія Куряча, ще одним цікавим фактом, презентованим на виставці, є історія про зламаний палець тоді ще кандидата в Президенти України Леоніда Кравчука у вінницькому «Універмазі» у 1991 році. Травму в подальшому перший Президент отримав від власних прихильників.
На виставці також представлено документи часів референдуму за незалежність України. Зокрема, результати референдуму по Вінниці та результати перших президентських виборів у Вінниці.
‒ Це, певно, найважливіші документи. Вони цікаві тим, що показники (голосування ‒ прим. авт.) на декілька відсотків вищі, аніж в середньому по Україні. Вінниця за Незалежність стояла від самих початків, ‒ відзначає фахівчиня «Центру історії».
Окрім виставки «Вінниця. Україна. Незалежність» на Майдані Незалежності у Вінниці також було презентовано експозицію «Незламне військо». Вона є давнішою та вже раніше експонувалась істориками. Проте, оскільки вона тематично перекликається з новою виставкою, її також облаштували поруч.
Неподалік облаштували стенд історики-реконструктори. Проєкт назвали «Сила України». Тут реконструктори відтворили образи лицаря Подільської хоругви періоду Великого князівства Литовського (початку XV століття); городового козака Вінницького полку періоду Хмельниччини (середина XVII століття), гармаша Армії УНР періоду Української революції 1917-1921 років та сучасного солдата Збройних Сил України.
І, варто відзначити, даний проєкт привернув до себе увагу вінничан, адже чимало містян з дітьми підходили до реконструкторів, аби дізнатися про історію та сучасність військової справи України.
До слова, напередодні, 23 серпня, команда «Центру історії Вінниці» презентувала атмосферний відеоролик за участі всіх персонажів проєкту «Сила України».
Окрім того, близько 13-ї години на Майдані Незалежності розпочався фестиваль сучасного українського мистецтва. Тут, зокрема, презентовано виставки від майстрів з різних куточків міста та області та від учасників Всеукраїнського пленеру гончарів. Біля водограю «Мушля» тривають майстер-класи від митців народної творчості, зокрема: з вишивки, полімерної глини, виготовлення ляльки-мотанки, виробів з бісеру та прикрас.
Також на Майдані Незалежності представлено експозицію Вінницької обласної організації Національної спілки художників України, проєкти «Художні барви творів Михайла Коцюбинського», «Орнаментальна Україна», організовано персональну виставку Олександра Пелешка «Лінія долі у графіці літ» тощо. З 15-ї години на Майдані Незалежності заплановано концертну програму, яка тут триватиме до 21-ї години.
Нагадаємо, сьогодні у Вінниці також вшанували пам’ять захисників, які загинули у боротьбі за Незалежність України, а також відбувся Марш захисників України. Окрім того, з нагоди свята влаштували десятий “Велопарад у вишиванках“.
Детальніше з програмою на День Незалежності можна ознайомитися на ЦИМ посиланням.
Фото ‒ Марини Сербінович та автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.