“Щедрик” Леонтовича хочуть внести до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Після цього планують створити міжнародний проєкт: з концертом у Карнегі-хол (Carnegie Hall) і виданням комплекту монет “ЩЕДРИК – Carol of the Bells”.
Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомив Сергій Борзов, голова Вінницької облдержадміністрації. Він зазначив, що підготовка займе три етапи, й цим займається вінничанка Ірина Френкель, директорка Українського центру культурних досліджень.
1 крок – мелодію планують внести до Місцевого переліку нематеріальної культурної спадщини (до червня 2021 року).
2 крок – до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України (до жовтня 2021 року).
3 крок – до Списку нематеріальної культурної спадщини людства міжнародної організації ЮНЕСКО (до вересня 2022 року).
Після цього, у жовтні – грудні 2022 року, планують створити тематичний проєкт, що має об’єднати Україну та США.
Про майбутній Проєкт
– У рамках проекту передбачене концертна програма в Карнегі-хол, наукові конференції в університетах США, виставковий проєкт із використанням оригінальних експонатів музею – квартири М.Д. Леонтовича (Тульчин, Вінницька область) та музею М.Д. Леонтовича (Марківка, Вінницька область) та український вертеп біля Рокфеллер Центру. Також у рамках проекту передбачено видання комплекту монет “ЩЕДРИК – Carol of the Bells” та книги “Від Щедрика до Carol of the Bells” українською та англійською мовами, – написав голова ОДА.
Зазначається, що про те, як правильно сьогодні нагадати про світовий тріумф “Щедрика” Миколи Леонтовича, Сергій Борзов говорив на зустрічі з Іриною Френкель, Тіною Пересунько, дослідницею теми “100 років культурної дипломатії” (Київ, Україна), та Юрієм Савчуком, куратором міжнародних проєктів The Ukrainian Museum (Нью-Йорк, США).
– 100 років тому текст української щедрівки перекладали французькою, фламандською, іспанською… Про українську хорову капелу писала європейська преса. […] Згодом промоція “Щедрика” пішла далі – за океан. 5 жовтня 1922 року український хор дав прем’єрний концерт у найпрестижнішому концертному залі Нью-Йорка Carnegie Hall. Саме в цей день відбулась американська прем’єра “Щедрика”. Потім це назвуть першим проектом культурної дипломатії в історії модерної України, – зазначив Сергій Борзов.
– Згоден із Тіною Пересунько, скоромний, але геніальний у своєму задумі та інтерпретації “Щедрик”, є безапеляційним культурним капіталом України у світі. “Щедрик” став брендом Вінниччини. Це факт. І так само, як і 100 років тому, коли Україна протидіяла російській агресії, різдвяна мелодія на світовій арені може стати політичним результатом у галузі культурної дипломатії, – додав голова ОДА.
Також Сергій Борзов зазначив, що в ОДА таким чином дали своєрідний старт великому проєкту, який має розпочатися саме на Вінниччині, “ТУЛЬЧИН – мала культурна столиця України – 2022”. Адже, з його слів, саме на Поділлі народжена мелодія “Щедрика” показала світу культурну зрілість України. Ще 100 років тому.
Фото – facebook.com/borzov.s.s
Дякуємо!
Тепер редактори знають.