Найорганічніша документалка: у Вінниці показали серіал про ветеранів-підприємців “Крутий Заміс”

18:47
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Сьогодні вінницький “Veteran Hub” тимчасово перетворився на кінотеатральний флагман нашого міста, ставши єдиною локацією, де відбувся допрем’єрний показ частини документального серіалу «Крутий Заміс».

Другий сезон «Крутого Замісу», який і представляли у Вінниці, посерійно розповідає про ветеранів АТО з різних міст України, які повернулися з фронту та вирішили розпочати власний бізнес.

Так, у нашому місті представляти одразу дві серії 10-серійного серіалу приїхали його творці –  режисер Костянтин Кляцкін, автор ідеї та продюсер Сергій Малярчук та оператор-постановник Павло Липа.

 

 

Перед показом ми дізнались, що одна з серій буде стосуватись вінницької пасіки «Медобар» та її власника Сергія Бондаренка, а інша – полтавського ветерана Олексу Кобу, засновника IT-компанії “IT BRO”.

Відтак, в голові одразу уявлялись розповіді про мотивацію та пошук коштів на власну справу, його організацію, прибутки та інші атрибути стрічок про історії бізнесу. Однак, як виявилось, “Крутий Заміс” (майже) зовсім не про це.

Про що “Крутий заміс”? (на прикладі історій з Вінниччини та Полтавщини)

Насправді, історія бізнесу одного з героїв, здається, займає набагато менше половини 20+ хвилин відзнятого матеріалу. Бо кожна серія – це переважно історії та розмови одразу трьох ветеранів певного регіону.

З кожної серії можна дізнатись, наприклад, про шлях воїнів до участі у російсько-українській війні, історії “з окопів”, бойові поранення, повернення до цивільного життя та проблеми, які у ньому виникають.

При цьому, переважно всі історії на екрані сповнені гумором та розказані без цензури. Вплив ведучого та знімальної групи на екрані невідчутний, адже переважно всі серії – це імпровізації та “жива” розмова АТОвців між собою.

Все це перетворює серіал на найорганічнішу документалістику, яку доводилось бачити автору цього матеріалу – серії спливають непомітно, а в глядача є всі шанси відчути себе п’ятим героєм серії, який просто не потрапив у кадр.

Розповіді про сам бізнес хоча б одного з героїв, звісно, є у кожній серії, але виступають у ній, на думку автора, радше контекстом – приводом зібратись і щиро поговорити перед камерою. І це зовсім не погано, а радше атмосферно!

 

У кожній частині сезону формально є щонайменше один такий герой з власним бізнесом. Наприклад, у вінницькій серії таких підприємців виявилось два: Сергій “Борода” Бондаренко, який заснував “Медобар”, котрий власне й фільмували документалісти та Михайло Жилін, власник крамниці пончиків “Intermezzo” у Вінниці, які розповіли про відкриття власних справ після війни.

Сергій “Борода” Бондаренко

 

Михайло Жилін

Ще одна героїня серії, Тетяна “Подоляночка” Чудновець розповіла про те, як написала свою книгу “Притаманна”, поки займалась журналістикою. В полтавській серії про бізнес, IT-компанію “IT BRO”, розповів лише один ветеран – Олекса Коба.

Загалом автор матеріалу серіал до перегляду рекомендує.

Як та для чого створюють серіал?

Як розповів Vежі Сергій Малярчук, ідея серіалу з’явилась під час його систематичних відвідин київської піцерії “Veterano Pizza” ще з 2015 року, до якої також часто заходили ветерани АТО.

Відтак, з часом у Малярчука дозріла ідея створити серіал, який би показав захисників України, які повернулись із зони бойових дій, з іншого боку. Так, навесні 2020 року вийшов перший сезон серіалу, що складався з 8 серій про київських ветеранів та був профінансований Мінкультом.

У другому сезоні знімальна група студія “DocNoteFilms” в складі 16 людей вирішила розповісти історії 30 ветеранів з інших міст України. Для цього творці документального серіалу подолали близько 5000 кілометрів та зняли всі серії у фактичній імпровізації.

Так, вінницьку серію знімали неподалік пасіки Бондаренка на Могилів-Подільщині всього за один день – до цього знімальна група не відвідувала локацію, а розмови ветеранів лиш злегка модерувались.

Згодом було вирішено продемонструвати серіал частинами у спеціальному допрем’єрному турі. Так, окрім Вінниці, до туру команди увійшли ще шість міст – Суми, Одеса, Надвірна, Львів, Луцьк та Рівне.

Новий сезон серіалу створювався повністю за кошти Українського Культурного Фонду, який виділив 2,5 мільйона гривень на фільмування усіх серій. Однак Сергій Малярчук зазначає, що у нього вже є ідеї для третього сезону серіалу, який має вийти за межі України.

Прем’єра другого сезону «Крутого Замісу» запланована у січні-лютому 2021 року на «Суспільному», а також на YouTube-каналі студії DocNoteFilms. Подивитись перший сезон можна ТУТ.

Фото автора, з архіву та з бекстейджу зйомок вінницької серії

Читайте також: Солодке “Intermezzo”, гостра “точка G” і пахуче Kozzzimonі: які оригінальні продукти можна знайти у Вінниці. ФОТО

Читайте також: У Вінниці створили Фонд “Арсенал підтримки” для ветеранів, які хочуть відкрити чи розвинути власний бізнес

Читайте також: Пес-“терапевт” та менеджери-психологи: як працює вінницький Veteran Hub. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.