Знести 5 поверхів і створити “зелене” кафе на даху: вінничани вирішували, як оновити будівлю міськради

10:05
Автор: admin
Become a Patron!

Будівлю міської раду Вінниці самі вінничани цінують за безкоштовну воду в холі та вбиральню без черг, не люблять – через відсутність біля кулеру стаканчиків та страшний фасад самої споруди, а хочуть – мати на даху “зелене” кафе з панорамними біноклями і накриттям із сонячних панелей.

Звісно, ідей та побажань щодо головної будівлі в самому центрі Вінниці у суботу, 13 травня на дискусійній панелі було висловлено значно більше. Однак про жахливий зовнішній вигляд фасаду міськради, низьку енергоефективність та малу функціональність погодилися майже всі.

Учасників дискусії розділили на чотири групи – “Туристи”, “Іноземні інвестори”, “Мешканці” та “працівники міськради”: кожен з учасників мав приміряти на себе конкретну роль і спробувати поглянути на значення цієї будівлі під іншим кутом зору.

– Ми обрали такий формат, аби зрозуміти, чим є і яке враження ця будівля справляє на різні групи людей – туристів, котрі бачать її вперше, мешканців міста, які споглядають споруду чи не щодня, інвесторів, які складають по ній враження про місто. І звісно, і самих працівників, котрі проводять там більшість свого життя, – розповідає ініціаторка заходу, директор КП “Інститут розвитку міст” Аліна Дяченко. За її словами, змоделювавши подібну ситуацію та зясувавши значення і бажане наповнення будівлі для людей і міста вцілому, можна краще зрозуміти, як її потрібно перетворювати.

Тож таким чином архітектор Коротких на кілька годин перетворився на “іноземного інвестора”, історик та гід Федоришен – на “туриста”, активіст Перлов – на “пересічного мешканця”.

За що її люблять і за що – ні?

Загалом, переважна більшість нової інформації можна було почути вже з першої доповіді, коли групи представляли свої напрацювання: решта великою мірою дублювала вже сказане “мешканцями”. Тож серед переваг будівлі міської ради назвали зокрема таке:

– Відкритий простір для всіх: люди тут зустрічаються, очікують на зустріч, можуть попити води біля ресепшена, безкоштовно сходити у вбиральню без черг.
– Тут є їдальня, яка розташована перед турнікетами і тому не потребує права “спеціального доступу”.
– У будівлі можна скористатися послугами банкоматів різних банків, працює безкоштовний вай-фай.
– Безумовно – “Прозорий офіс” як центр надання адмінпослуг та дитяча кімната з вихователькою.

   

Серед недоліків відразу назвали:
– Відсутність пеленального столика для матусь і їхніх немовлят

– Відсутність навісу перед входом, через що у дощ всі змушені заходити всередину

– незручна велопарковка: інколи там не вистачає місць для велосипедів

– Часто буває, що вода в кулері, що у фойє, в наявності, однак паперових стаканчиків поруч – немає.

– Жахливий візуальний вигляд будівлі.

– Наявність турнікетів на вході.

– Відсутність оглядового майданчика на даху

– Дуже вітряна та відкрита площа перед будівлею: у сильний вітер на ній просто “валить з ніг”, у спеку – ніде сховатися.

“Інвестор у Вінниці – це людина, яка приїздить сюди одного разу і більше ніколи не вертається”

Група “туристи” зі свого боку додала, що навіть коли гість міста хоче сфотографуватися на центральній площі, він мусить так будувати кадр, аби огидна ззовні будівля не потрапила в обєктив – щоб не псувала картинку. Також в міськраді немає жодної корисної інформації для туристів: хоча би маленькою філії тогож “Подільського інформаційно-туристичного центру” або невеликої ятки із сувенірами.

“Іноземні інвестори” зазначили, що з огляду на стан будівлі міської ради, у випадку Вінниці “іноземний інвестор – це людина, яка буває у Вінниці один раз і більше не повертається”. Також Олександр Коротких зазначив, що в приміщенні ВМР дуже погано здійснена навігація: абсолютно не зрозуміло, де який департамент розташований. Також він поскаржився на відстутність “пост-переговорної зони”, такого собі лаунжу, де ділові партнери могли би провести час після або до офіційних переговорів.

“Працівники міськради” особливо наголошували на некомфортних умовах роботи: майже відсутність світла з північного боку і задуху в кабінетах, які розташовані з північної сторони. Через це їм доводиться постійно користуватися кондиціонерами, відтак багато працівників зрештою застуджуються.

Що з нею робити?

Майже всі учасники дискусії погодилися, що фасад споруди терміново потрібно змінювати, при тому – кардинальним чином. Серед найбільш популярних варіантів – тотальне зовнішнє озеленення або ж монтаж поверх фасаду затемнених екранів, в ідеалі – з фотогальванічними елементами. Також всі однозначно висловилися за створення на даху будівлі оглядового майданчику із зеленим покриттям та кафе для туристів. Тут також пропонують встановити накриття із сонячних панелей, зважаючи на постійну освітленість будівлі та необхідність захисту людей від сонця та дощу. Варіанту, щоби залишити споруду в такому стані, як є зараз, не припускали взагалі.

– Треба розуміти, що це питання в тому числі психологічного гатунку: бачити щодня таке “одоробло” в центрі і відчувати через це однозначно не позитивні емоції, – сказав вже наприкінці хтось з учасників дискусії. Інший додав, що було би добре зменшити поверховість будівлі – принаймні вдвічі – і заразом кратно скоротити і кількість її працівників.

Як пояснили організатори заходу, вони досягли тієї мети, яку ставили перед собою: представники різних груп населення Вінниці, а також ті люди, які не мешкають в місті але потрібні Вінниці (зокрема туристи) однозначно вважають за необхідне перетворення нинішньої будівлі 1972-го року на сучасну енергоефективну та багатофункціональну споруду.

Тепер, маючи конкретні пропозиції від мешканців, вони долучать до обговорення фахівців – архітекторів, проектувальників та урбаністів – аби перейти до наступного етапу: розробки конкретного проекту оновленого будівлі на Майдані Незалежності.

Фото Андрія Завертаного