Зміни настрою, акне, порушення менструального циклу: коли варто звертатись до ендокринолога у Вінниці?

10:15
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Багатьом вінничанам відомо, що ендокринолог займається діагностикою та лікуванням цукрового діабету. Однак причин звернення до лікаря-ендокринолога значно більше: хронічна втома, порушення сну, надмірна  або недостатня вага, збільшення молочних залоз у чоловіків, порушення фізичного, розумового і статевого розвитку у дітей, інтенсивне випадіння волосся, відчуття «кому» в горлі і навіть передчасне старіння – усе це та багато іншого може бути проявом того, що вам потрібен ендокринолог.

А в якому ще випадку може знадобитися допомога цього фахівця? Як проходить перший прийом в ендокринолога? Як відбувається лікування та діагностика гормональних захворювань? Про це ми поговорили з лікарем-ендокринологом лікувально-діагностичного центрі «Меділюкс» Олександрою Трилевич.

Отже, коли варто звертатись до ендокринолога вперше? 

Все залежить від мети та клінічної ситуації. З профілактичною ціллю раджу звернутись до ендокринолога у дитячому віці (3 роки), ну або хоча б у підлітковому. Ще дуже важливо впевнитись у своєму гормональному здоров‘ї при плануванні вагітності, або ж при її настанні, так як здоров‘я матері матиме наслідки на майбутню дитинку. Якщо ж у вас є симптоми: різкі коливання артеріального тиску, пульсу та температури тіла, безпричинне зниження або підвищення ваги, набряки, пітливість, спрага, часте сечовипускання, випадіння волосся або навпаки підвищений ріст волосся по тілу, ламкість та біль в кістках, поганий настрій, порушення сну, загальна слабкість, зміни у статевій сфері та порушення менструального циклу у жінок – настав час завітати до ендокринолога.

Також до ендокринолога потрібно звертатися людям з високою схильністю до захворювань ендокринної системи. Наприклад, якщо у близьких родичів є захворювання щитовидної залози, цукровий діабет, то бажань проходити профілактичний огляд навіть за відсутності скарг.

Чи потрібна вінничанам якась спеціальна підготовка перед обстеженням та консультацією в ендокринолога?

Ні, якось по-особливому готуватись не потрібно. Лікар поцікавиться вашими скаргами, тому перед прийомом варто визначитись із симптомами, які вас непокоять (бажано навіть записати свої симптоми). Адже багато пацієнтів не можуть чітко висловити, що саме їх турбує. На прийомі лікар проведе опитування, збере анамнез захворювань та життя – хронічні хвороби, алергічний, епідеміологічний, сімейний або спадковий анамнез, шкідливі звички, спосіб життя і т.д. Також ендокринолог здійснить пальпацію щитовидної залози, оцінить стан шкіри, волосся та нігтів, виміряє вітальні показники, все інше – індивідуально, залежно від клінічної ситуації пацієнта. 

Які додаткові методи обстеження та діагностики можуть призначатись пацієнту після першого прийому?

Для діагностування гормональних розладів потрібно провести ряд лабораторних досліджень, серед яких визначення рівня гормонів, цукру в крові і сечі, глюкозотолерантний тест, визначення глікозильованого гемоглобіну,електролітів та ін. До поширених методів інструментальної діагностики відносяться УЗД щитовидної і паращитовидних залоз, статевих залоз, магнітно-резонансна томографія гіпофіза, наднирників, денситометрія.

З якими скаргами/симптомами найчастіше звертаються вінничани до ендокринолога?

Найчастіше пацієнти звертаються із вузлами щитовидної залози, знайденими випадково при ультразвуковій діагностиці. Також, багатьох турбують зміни настрою та сну, загальна слабкість, коливання артеріального тиску та пульсу, набряки. Друга за частотою причина звернення – підвищення рівня цукру у крові. На третьому місці – порушення менструального циклу та акне.

Більшість людей на запитання, що лікує лікар-ендокринолог, відповість, – щитоподібну залозу. Але чи обмежується сфера вашої діяльність лікуванням та діагностикою лише патологією цієї залози?

Щитовидна залоза і цукровий діабет – ось про що думають пацієнти, коли чують слово «ендокринологія». Насправді ця наука охоплює діяльність багатьох органів: структури мозку – гіпофіз та гіпоталамус є центральними регулюючими органами; а епіфіз, паращитовидні, підшлункова та статеві залози; наднирники є залозами внутрішньої секреції, які безпосередньо виділяють гормони у кров. Все це підпадає в компетенцію лікаря-ендокринолога. Взагалі, більшість функцій в організмі пов‘язані із роботою гормонів. Якщо, наприклад, у людини буде вироблятися в надлишку соматотропний гормон, тобто гормон росту, то це призведе до акромегалії-надмірного рості кісток та внутрішніх органів. Кожне ендокринне захворювання має власні причини та  механізмами розвитку, і характеризується індивідуальними симптомами, які можуть бути притаманні певному захворюванню, або ж навпаки, клініка може бути стертою. Тому при наявності скарг та факторів ризику  не варто зволікати, краще вчасно звернутись до лікаря.

Що являють собою лікування і профілактика гормональних захворювань?

При наявності спадкової схильності слід проходити профілактичні огляди раз на рік. Не обов’язково чекати направлення від іншого лікаря для того, щоб звернутися до ендокринолога. Проблема своєчасної діагностики ендокринних захворювань в тому, що на первинних етапах симптоми здаються незначними, неспецифічними й ігноруються, що сприяє прогресуванню патології. При відсутності своєчасного лікування вони можуть призвести до ряду ускладнень, які несуть в собі небезпеку для життя. Тому треба завжди  прислухатися до свого організму.

Приймає лікар-ендокринолог Олександра Трилевич в лікувально-діагностичному центрі «Меділюкс».

Записатись на прийом можна за телефоном: 0 (800) 33-01-30.