Зі стадіоном на 30 тисяч глядачів: у “Музеї Вінниці” опублікували плани забудови Вишеньки в 60-х роках минулого століття

12:05
Автор: Vежа
Become a Patron!

Команда “Музею Вінниці” підготувала публікацію про історію західної частини міста – Вишеньки, а саме – про плани забудови цієї території, які розроблялися на початку 1960-х років. Хоч плани і були доволі масштабними, не всі вони були втілені. Так, зокрема, проєктом було передбачено будівництво стадіону на 25-30 тисяч місць, що так і не був побудований. 

Як йдеться на Facebook-сторінці “Музею Вінниці”, дізнатися про ці плани можна завдяки унікальному документу – промальованій схемі забудови Вишеньки 1962 року. На схемі зображено й пронумеровано шість мікрорайонів Вишеньки, виділена територія під промислову забудову та під лікарняний комплекс. Також видно місце розташування непобудованого стадіону.

Схема мікрорайону. Документ у фонди “Музею Вінниці” передав головний архітектору Вінниці (1971-1986, 1993-1995 рр.) Володимир Спусканюк

Загалом, за повідомленням істориків, наприкінці вересня 1961 року відбулося засідання технічної Ради Вінницького обласного відділу у справах будівництва та архітектури, на якому обговорювали «проект детального планування західного району Вінниці». З протоколу засідання можна дізнатися, що: «Проектом охоплена територія району площею 259,6 Га, у тому числі під промисловість виділяється 30,18 Га, а житлова територія складає 87,21 Га». Передбачалося, що на цій території мешкатиме 43 000 громадян.

Одразу було заплановано поділ нового району міста на окремі частини:

«Планування всього житлового району виконано відповідно до принципу мікрорайонування, системою вільної забудови. Мікрорайони вирішені площею від 15 до 34 Га із забудовою 4-5 поверховими будинками».

Такі розміри мікрорайонів майбутньої Вишеньки були обрані з розрахунком, що у кожному з них діятиме одна або дві школи, а також «заклади щоденного і періодичного обслуговування мікрорайонів».

Тоді проєктувальники планували будівництво великого стадіону та облаштування садів або інших зелених зон:

 

«У житловому районі створюються дві площі з суспільно-торговим центром в середині широкого бульвару, який є композиційною віссю планування житлового району. Бульварні алеї, які ведуть до центру, об’єднують всі мікрорайони і ведуть до паркового масиву зі стадіоном на 25-30 тис. місць.

… Забудова мікрорайонів вирішена групами будівель з організацією дворів відкритих в сторону мікрорайонного саду або інших озеленених ділянок, що забезпечують належне провітрювання внутрішніх просторів дворів і в той же час захищають від протягів».

 

З доповідної записки начальника відділу у справах будівництва та архітектури Антонія Крейчі Вінницькому облпроекту від 5.10.1961 року також можна дізнатися про вартість будівництва. Передбачалося, що забудова першого мікрорайону майбутньої Вишеньки (територія між Хмельницьким шосе, вулицею Василя Порика, проспектом Космонавтів і вулицею 600-річчя) площею 16,36 Га коштувала б на той час 7 920 068 карбованців. На цій території мало з’явитися 51 316 м кв. житлової площі, де мешкали б 5 700 людей.

Нагадаємо, раніше в рамках проєкту “МІКРОрайони” у нас виходив матеріал про Вишеньку. Фото, відео та стаття – за ЦИМ посиланням.

Схема – зі сторінки “Музею Вінниці”, головне ілюстративне фото – з архіву “Вежі” (проєкт “МІКРОрайони”, авторство Марини Сербінович та Миколи Геркалюка)

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.