«Жадан і Собаки», «Alyona Alyona» та «Go-A»: як відбувся карантинний «RespublicaFEST». ФОТОРЕПОРТАЖ

19:04
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Оновлено: 30 Вересня 2020, в 15:09

Протягом трьох днів Кам’янець-Подільський, що у Хмельницькій області, став осередком сучасної української музики. Попри коронавірус, старовинна фортеця перетворилась на місце шаленого рейву, розваг та мистецтва. Саме тут відбувся цьогорічний карантинний «RespublicaFEST».

«Tik Tu», «Zapaska», «Paycash», «Жадан і Собаки», «Go, «Forget me nots», «TSYTSKA», «Хамерман Знищує Віруси», «REMAFO», «Курган & Agregat», «LATEXFAUNA» – це не набір незрозумілих випадкових слів, а молоді (й не дуже молоді) представники української музичної сцени.

Вони та ще майже півсотні музичних виконавців приїхали до Кам’янця-Подільського, де відбувся цьогорічний «RespublicaFEST». Щоправда, якщо раніше фестиваль збирав тисячі відвідувачів з різних куточків країни, то цього року коронавірус вніс свої корективи.

 

 

VежА провела два дні у Кам’янці-Подільському, аби розказати і показати вам карантинний майже-онлайн фестиваль.

Карантинна «Respublica»

Фестиваль відбувався на території фортеці та Руської Брами у Кам’янці-Подільському. Там облаштували одразу чотири сцени, на яких виступали представники різних музичних стилів: від електроніки до важкого року, від панку до репу.

Цього року організатори перейшли переважно в онлайн-формат: на території фестивалю у фортеці могли перебувати лише 100 відвідувачів, а решта мали змогу долучитися онлайн (до того ж безкоштовно). Для цього влаштували стріми на декількох Youtubeканалах та навіть побудували територію фестивалю у грі Minecraft.

Відкрили «RespublicaFEST» виконавці з Тернополя «Tik Tu», які грають суміш інді-поп музики та електроніки. Перший фестивальний виступ відбувся на території Руської Брами, де облаштували невелику сцену, а з декорацій був великий білий куб на ланцюгах. Слухали «Tik Tu» наживо переважно лише декілька організаторів фестивалю, волонтери та преса, але, здається, вокалісту Наталку Багрій це зовсім не засмучувало:

– Але ми й молодці! Але ми й кльові!

 

 

Переважна більшість відвідувачів фестивалю все ж зупинилась на території фортеці, де на трьох сценах одночасно виступали різні гурти. Зважаючи на малу кількість слухачів іноді здавалось, що перебуваєш не на фестивалі, а швидше ніби на затишному квартирнику, коли виконавці та їхні фани стають однією компанією.

Вокаліст панк-гурту «Соседи стерпят» постійно спілкувався з фанатами, які знали чи не всі пісні гурту та співали разом, активно танцюючи під сценою. Коли під час однієї з пісень раптово вимкнулась електрика, соліст гурту запропонував разом заспівати ту пісню, яку знають слухачі. Доволі неочікувано, але всі разом заспівали гімн України:

– Як на мене, це кращий номер нашого вечора!

На час фестивалю фортецю ще могли відвідувати туристи, для яких проводили екскурсію. Дещо незвично було чути, як з-за дверей приміщення, у якому було розміщено ще одну сцену, звучала важка рок-музика, в текстах пісень часом звучала лайка, а одразу поряд екскурсовод розповідала декільком туристам про історію Кам’янець-Подільського замку та «місто семи культур».

 

 

 

Хедлайнери фестивалю виступали на головній сцені й одними з найочікуваніших стали «Жадан і Собаки».

Хоча організатори завчасно подбали про солом’яні тюки для сидіння, але втриматись на місцях під енергійну музику мало кому вдавалось, а найчастіше просили виконати нову пісню гурту з назвою «Вова».

Бувай ми здорова, моя чорноброва! Вова купує квиток до Ростова

Вчора ще була в нас священна корова, а нині Вова пензлює до Ростова!

 

Самі ж автори раніше під час презентації на Youtube зазначили, що «випущена на старті чергової передвиборчої кампанії, пісня присвячена взаємостосункам влади та громадянського суспільства». Зважаючи на те, як часто «громадянське суспільство» просило зіграти цю пісню – очевидно, що вона знайшла своїх поціновувачів.

– Дорогі брати і сестри, ми страшенно раді вас бачити, нам страшенно приємно брати участь в Республіці, яку ми дуже любимо. Нам страшенно прикро, що більшість фестивалів цього року не відбувалися в живому режимі, але дуже віримо, впевнені, що наступного року побачимось наживо на всіх наших фестивалях, які ми любимо, які ми підтримуємо, які власне й рухають уперед українську музику! – звернувся зі сцени Сергій Жадан.

Під час однієї з пісень Сергій Жадан спустився зі сцени й пішов співати ближче до людей. Його одразу ж оточив веселий та голосний натовп, забувши про будь-яку можливу соціальну дистанцію.

 

 

 

До речі, разом з музичними гуртами працювали енергійні сурдоперекладачки, які пояснювали все, про що співають виконавці й робили музику доступнішою та зрозумілішою. На території фестивалю також облаштували спеціальне підвищене місце, з якого людям на візках або з певними тимчасовими травмами можна було побачити дійство.

 

Ще однією очікуваною виконавицею стала «Пушка» української реп-сцени Alyona Alyona. Вона просила слухачів, які зібрались танцювати під сценою, все ж дотримуватися безпечної дистанції.

– Які б віруси до нас не приходили, і що б у нас тут не робилося, ми собі живемо далі, йдемо далі. Ми як вода – пристосовуємося до всіх обставин і продовжуємо бути щасливими, бо це важливо, – звернулась співачка.

 

 

 

Продовжили вечір медитативна «Zapaska», а ті, кому спокою зовсім не хотілось – вирушили на виступи metalcore-гурту «Forget Me Nots» або ж на танцювальних «REMAFO».

 

 

 

 

У програмі першого дня фестивалю: Tik Tu, Paycash, GannaBaby, The Chugaysters, Super Muñeca, What Is Love, Аghiazma, Жадан І Собаки, Кальцій, Баbай, Alyona Alyona, Zapaska, REMAFO, Forget me nots, OWL, Х-Platform, Hvyli, teche.dnipro, Мультифільм Анатолія Сурми. Трансляцію першого фестивального дня можна побачити у відео нижче:

 

Окремо зупинимося на дотриманні карантинних обмежень.

Саме через пандемію коронавірусу та тривалий карантин в Україні, на фестиваль продали лише 100 квитків. При вході на брамі фортеці були нагадування про необхідність перебувати у захисних масках та дотримуватися дистанції. І якщо на територію фестивалю відвідувачі спершу ще дійсно заходили у масках, то майже одразу їх знімали. Водночас біля входу організатори встановили спеціальну дезінфікуючу арку.

 

 

 

 

А ось гурт «GannaBaby», басист якого потрапив у наш фоторепортаж вже після виступу, знімали на «RespublicaFEST» фільм для свого Youtube-каналу. На жаль, не вдалося потрапити на їхній виступ, але кажуть, що Вова з гурту «Хамерман знищує віруси» був не єдиним, кого на руках носили.

 

Наступний фестивальний день також готував чимало виступів виконавців, але ввечері 25 вересня в Україні трапилась трагедія – розбився літак, на борту якого були курсанти й офіцери Харківського національного університету Повітряних сил. На борту було 27 осіб, вижив лише один курсант. Серед загиблих – двоє мешканців Вінницької області. У зв’язку з трагедією, суботу, 26 вересня, було оголошено днем жалоби в Україні.

 

З цих причин «RespublicaFEST» не міг відбутися у запланованому форматі. Організатори прийняли рішення не впускати на територію фестивалю відвідувачів та відмовитися від онлайн-стрімів. Виступи виконавців, які приїхали до Кам’янця-Подільського вирішили просто записати та випустити в ефір у понеділок, 28 вересня. Щоправда, протягом дня сама фортеця була відчинена для екскурсій, а тому повністю закрити фестивальну територію не вдалося.

Зрештою організатори звернулися з проханням поставитися до ситуації з належним розумінням, не заважати запису артистів та не танцювати під сценою. Порушників просили б покинути територію:

Майте на увазі, що сьогодні буде проводитися запис концерту і всі люди, які будуть виходити на сцени (не тільки головну, а й на всі інші) – ви їх не будете чути так, як чули концерт вчора, тому що вони будуть виступати тільки безпосередньо в монітори на запис.

І велике прохання до вас, може бути два варіанти розвитку подій. Один – ви можете сидіти на своїх місцях і спостерігати за цим всім, що буде відбуватися, але наполегливо просимо навіть вимагаємо, не ходити перед камерами, не танцювати, просто бути присутніми тут. Або другий варіант розвитку подій – просто охорона буде просити вас покинути територію, якщо вам буде аж занадто хотітися потанцювати. Просимо вибачення. Можливо, це для когось якісь незручності створює, але сталася трагічна подія і треба з повагою ставитися до того, що трапилось. 

Варто додати, що основні хедлайнери, серед яких гурти «Хамерман знищує віруси» та «Go, погодились виступити наживо наступного дня.

 

 

 

Можливість запису відео була у Руській Брамі та сцені «Колесо», яка знаходилась у приміщенні замку. Декілька виконавців виступили на головній сцені. Зокрема, «СТАСІК» – співачка, акторка та учасниця війни на сході України.

Цього ж дня на сцену вийшов вінницький рок-гурт «Мій дотик». Молодий гурт був з’явився порівняно нещодавно й себе вони називають «інтегрованим рок-гуртом» – учасники мають певну інвалідність. Зокрема, лідерка гурту Анна Матвєєва – солістка та гітаристка, яка шість років тому втратила зір. Бас-гітарист Святослав Очеретний має ДЦП, а також не всі пальці на руках, а гітарист Ілля Мазур має вади зору.

 

 

Погода також не надто сприяла повноцінному запису виступів, оскільки надвечір розпочався сильний дощ й небагатьом відвідувачам фестивалю разом з організаторами довелось ховатися під навісами або під дахом фортеці.

 

 

 

 

Свої виступи для трансляції у понеділок, 28 вересня записали: P U S T O S H, BRAT, СТАСІК, Septa, Соседи Стерпят, Syntora, Мій Дотик, Heartptints, Camilla Sparksss, adm:t, DRAP, D.Marsh, Дмитро Щебетюк, Kurs Valüt, OOZE, Batacat, Floccula, ВИА 229, Менделеев Ошибался, Мультфільм Анатолія Сурми. Побачити їх можна на Youtubeканалі Супер Сус за посиланням:

 

Окремо зазначимо, що цього вечора на стінах фортеці змонтували інсталяцію зі світлодіодних стрічок. Завдяки цьому фестиваль було не лише добре чути далеко за межами замку, а у темну пору доби ще й непогано видно.

Як нам розповів Руслан Ісауленко (VJ Dep), який займався світловою інсталяцією на фестивалі, на стіні фортеці зобразили руни, які означали «початок», «руйнування» та «шлях». До речі, погодні умови та сильний вітер ледь не зіпсували інсталяцію, яку не вдавалось надійно закріпити й зокрема світлодіодна руна, яка означала «руйнування» була доволі близька до того, аби дійсно зруйнуватися та зірватися зі стін фортеці.

У неділю, 27 вересня, «RespublicaFEST» продовжився у звичному форматі. Цього дня на фестивальні сцени виходили Курган & Agregat, LATEXFAUNA, Дмитро Щебетюк, sickstape, Лев Бабенко, Сергій Летучий, The Nietzsche, TSYTSKA, Танцювальний колектив Надійка, Kraken Landau, Обійми Дощу, The Unsleeping, МС Брехунець, Gо-A, Sheetel & The Good Stuff, Vnature, Хамерман Знищує Віруси, Космополіс, Sasha Boole, Aппекс, ZFeelZ, Zbaraski, Мультфільм та вечірня казочка від Анатолія Сурми. Побачити їх можна у відео-трансляції нижче:

 

Фото Марини Сербінович

Читайте також: Рейви онлайн, концерти на аеродромах та нелегальні вечірки: як живе мистецтво та культурна індустрія під час карантину

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.