«Зелені школи» під Вінницею: між учнями влаштують «змагання» із сортування сміття

18:27
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Оновлено: 15 Вересня 2017, в 21:01

Заохотити учнів сортувати сміття – не так вже й важко. В цьому запевняють організатори та партнери проекту «Зелена школа», який втілюється у школах Вінницького району.

Про це сьогодні, 14 вересня, розповіли під час прес-конференції куратори проекту: авторка та керівниця проектів «Зелена школа» та «Безпечне довкілля через зменшення кількості сміття» Лариса Степанець; представник громадської організації «Наше Поділля» Юрій Степанець; директорка Вінницького районного методичного центру закладів освіти Олена Наскальна; заступник директора «Подільської Січі» Сергій Андрієв.

Згідно з проектом, для школи купують контейнери, а учні приносять з дому відсортоване сміття – тверді побутові відходи. У якості винагороди діти отримують подяки, грамоти та символічні призи, а на інші 50% коштів, отриманих від здачі вторинної сировини, школа закуповує необхідний їй інвентар.

Окрім того, постійно влаштовуються тематичні майстер-класи, тренінги та інші заходи, де учні дізнаються про способи сортування та переробки сміття. Також учням роздаються інформаційні листівки.

Нині проект охопив школи сіл Агрономічне, Бохоники, Мізяківські Хутори та Стадниця. Ще кілька населених пунктів вирішують, чи долучатися до проекту.

Саме сільські школи були обрані зокрема і через те, що саме у селах існує велика кількість нелегальних сміттєзвалищ, та при цьому більшість мешканців сіл не володіє інформацією про правильне сортування відходів.

  • Дитина розповідає вдома батькам про те, що за відсортоване сміття можна отримати винагороду. Батьки у свою чергу починають допомагати дитині у сортуванні, розповідають своїм знайомим, ті долучаються і в результаті у виграші усі. Якщо спочатку сміття носили торбинками, то тепер возять автівками та навіть тракторцями. Варто пам’ятати, що сьогодні 7% території України завалена сміттям, значна частина якого могла б піти на переробку, – зазначає Юрій Степанець, представник громадської організації «Наше Поділля».

Про те, що проект приносить багато користі, розповіли представники закладів, де його вже впроваджено. Зокрема, окрім підвищення рівня екологічної свідомості учнів, спостерігається деяке змагання між дітьми. Адже інформацію про те, скільки та хто приніс до школи вторсировини, афішують, відтак школярі намагаються зібрати якомога більше відсортованого сміття та заслужити повагу.

 

2 вересня проект «Безпечне довкілля через зменшення кількості сміття» стартував у Бохоницькій СЗШ І-ІІІ ступенів. За кошти від сортування сміття зокрема придбали два контeйнeри для сортування у Стрижавській школі-ліцeї. Варто зауважити, що один контейнер коштує 417 гривень.

  • Головна мета проекту – формування екологічної свідомості школярів, через не тільки отримання теоретичної інформації, а й за допомогою практичних дій. Тобто, учням не тільки розповідають на уроках про те, як варто сортувати сміття та для чого це потрібно, а й заохочують приносити відсортоване сміття у школу та отримувати за це винагороду, – розповіла авторка проекту Лариса Степанець.

Проект «Зелена школа» отримав фінансування через благочинну платформу GoFunded й відтак запустився у червні. А ось проект «Безпечне довкілля через зменшення кількості сміття» фінансується Британською Радою в Україні.

Окрім того, куратори проекту закликають вінничан «співпрацювати з природою» та здавати відсортовані відходи на пункти прийому вторсировини.

  • Чистий пластик дорожчий за брудний, кришечка дорожча за пластикову пляшку, біле та синє скло дорожче за зелене та коричневе, – говорить  Сергій Андрієв.