«З’являється гордість за армію»: вдовам та дітям АТОвців влаштували екскурсію музеєм авіації. ФОТО

21:30
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

Дівчинка років п’яти з двома косичками та бантиками біжить до великого і красивого літака-винищувача Су-27 і вигукує: «Мама, сфоткай». Ще один малюк тягне ручки до вертольота Мі-24Б – хоче торкнутися до його броньованого «носа».

Таких дітей 7 червня у музеї авіації у Вінниці завітало десять. Разом із мамами, діти уважно слухали екскурсію та розповіді про літаки, вертольоти, ракети, зенітно-ракетні комплекси та бомби.

  • Ось це, дітки, найважча і найбільша у світі авіаційна бомба – вона важить 9 тонн, – розповідає екскурсовод 2-ї категорії Наталя Чіпак. – Коли така бомба падає на землю, то заглиблюється на 17 метрів, а радіус її ураження – 250 метрів. Тому тікайте від такої «бомбочки» якнайдалі, дітки.

 

Так само легко пані Наталя говорить про винищувачів, ракети, про участь того чи іншого гелікоптера у війнах.

  • У нас зараз вже більше півсотні одиниць техніки – повітряної та протиповітряної. Музей користується великою популярністю, зі всієї України приїздять подивитися. Бувають такі періоди, що по 5-6 екскурсій вдень. Музей під відкритим небом, а ще є експозиція у приміщенні – там експонати із сучасної війни – із зони АТО, – розповідає екскурсовод.

Хоча, дітки-дошкільнята мало зважають на страшні слова та цифри про ураження, котрого здатна завдати ця техніка. Більш уважно, в перервах між фотографуванням малечі, слухають їх мами.

  • Мені дуже сподобалось. Жаль, що так мало часу ми змогли тут побувати і екскурсія відбулася дуже швидко. В мене є бажання ще раз повернутися та прослухати повноцінну екскурсію. Безсумнівно – це дуже важливо для нас, і для дітей, це пізнавально. Знаєте, – гордість за нашу армію з’являється після таких речей. Але поки не закінчиться війна, моє серце не заспокоїться через втрати, через смерті наших чоловіків. Дуже хочеться вірити, що вони недарма віддали життя, – каже вінничанка Галина Трофимчук.

Її чоловік – Валерій Трофимчук – служив у 54 окремому розвідувальному батальйоні. Загинув у зоні АТО 4 серпня 2015 року під час мінометного обстрілу.

Таких, як Галина, котрі прийшли 7 червня в музей на екскурсію – восьмеро жінок. Вони залишилися з маленькими дітками на руках, а чоловіки їх загинули в боях війни проти росіян. Ця екскурсія для них – елемент терапії в рамках обласної програми з реабілітації та оздоровленню вдів та дітей учасників АТО.

  • Наша область – перша в Україні, яка звернула увагу на вдів АТОвців, у котрих залишилися дітки дошкільного віку, каже Наталія Заболотна, директорка департаменту соціальної та молодіжної політики.
  • – Це якраз та аудиторія, котра випала із поля зору законодавства на державному рівні. Тому ми торік ініціювали таку програму, і депутати її підтримали. А вже в цьому році нам виділено 200 тисяч гривень на Департамент соціально-молодіжної політики. Ми заключили угоду із немирівським санаторієм «Авангард», тому що він досить близько розташований до Вінниці, там роблять багато корисних процедур, а головне – вартість їх така, що ми можемо дозволити собі їх оплатити.
  • Відпочивають мами із дітками 18 днів за кошти обласного бюджету. Аби вони не просто бігали по процедурах,  ми намагаємося їм щось цікаве організувати. Нам приємно, що активно нам на допомогу підключилася немирівська громадська організація учасників АТО, їх родин та волонтерів, котра організувала поїздку та екскурсію в музей авіації.

За словами пані Наталії, у цей період відпочиває вісім мам і десять діток. Звісно, цих 200 тисяч замало, тому на наступний рік департамент проситиме виділити 400 тисяч гривень.

Фото Андрія Завертаного