“Їхнє поле бою – операційна”: у Вінниці відкрили пам’ятник військовим медикам. ФОТОРЕПОРТАЖ

12:53
Автор: Дар'я Гоц

Сьогодні, 19 червня, у Вінниці з’явився меморіальний знак медичним праівникам, які були учасниками Революції Гідності, АТО та ООС. Пам’ятник урочисто відкрили на території медичного коледжу ім. Д.К. Заболотного. 

Ще перед початком відкриття на території біля коледжу зібрались студенти у білих халатах, військові та вінничани, які захотіли віддати шану лікарям, які рятують українських військових та нерідко виконують свій обов’язок ціною власного життя. В руках у багатьох присутніх були квіти. Сам меморіал був огорнутий у блакитний целофан, перев’язаний жовтими стрічками. Поряд поставили монітор, на якому показували світлини та інформацію про загиблих під час виконання обов’язків медиків, зокрема й тих, які були випускниками медичного коледжу ім. Д.К. Заболотного.

– Білими янголами, людьми з надзвичайними можливостями стали медики для поранених учасників Революції Гідності, для наших відважних бійців з передової на Сході. Їхня зброя не пулемети, а скальпелі, їхнє поле бою – операційна. І перемога в них особлива – перемога над смертю, – звучало від студентів, яким доручили вести церемонію відкриття меморіального знаку.

Урочиста церемонія почалась з виконання гімну України студентами медичного коледжу. Після цього для присутніх ще заграли на бандурі та співали пісні.

Випускники медичних коледжів Вінниччини також брали участь, як в Революції Гідності, так і на війні, але додому вже не повернулися. Під час заходу згадали їхні імена:

  • Вашеняк Віталій Петрович (випускник Вінницького медичного коледжу. Загинув 16 листопада 2014 року)
  • Рокіцький Сергій Дмитрович (випускник Вінницького медичного коледжу. Загинув 24 липня 2014 року)
  • Герасимчук Дмитро Миколайович (випускник Вінницького медичного коледжу. Загинув 8 липня 2014 року)
  • Менюк Станіслав Петрович (випускник Гайсинського медичного коледжу. Загинув 27 липня 2014 року)
  • Кацабін Сергій Борисович (випускник Погребищенського медичного коледжу. Загинув 9 лютого 2015 року)

Після згадування загиблих військових медиків, під урочисті фанфари, почали знімати накриття з меморіального знаку. Він мав форму хреста, на якому також було зображено картини з роботи військових медиків.

Скульпторами пам’ятника стали двоє братів – Андрій та Роман Оврах. Андрій розповів, що над меморіалом працювали близько восьми місяців, починаючи від ескізів та завершуючи монтажем поблизу коледжу.

– Звернулися до нас представники коледжу та благодійного фонду “Подільська громада” з такою пропозицією. Розробили декілька ескізів та зупинились на цьому. За основу ми брали близькі для всіх символи медицини: хрест, змія навколо чаші. Хотілось зобразити сцени професійної діяльності лікарів, як вони рятують життя, лікують поранених…

У висоту меморіальний знак 3,5 метри, а у довжину – 2,2 метри. Виготовили його з тонованого пластбетону з металевим каркасом.

Андрій Грачов, начальник управління у справах ветеранів війни ОДА, учасник бойових дій та військовий лікар, звернувся до присутніх студентів медичного коледжу.

– Нехай він (меморіальний знак – ред.) нагадує справжню важку роботу того медика, який працює в госпіталі, рятує життя, витягує з того світу чиїхось батька, чоловіка, брата, сестру чи жінку. Можливо, хтось зі студентів не розуміє важливість тих знань, які ви тут знаходите. Коли ми навчались, то теж не надавали тому великої уваги. Але настав час, коли ми зрозуміли, що вчити потрібно і потрібно знати.

Голова правління “Подільської громади” Леся Найчук розповіла, що з ініціативою створення такого меморіалу виступив саме Андрій Грачов, а також медик і працівник коледжу Юрій Козак. Тому благодійний фонд вирішив долучитися та допомогти їм збирати кошти.

– У нас було багато джерел (фінансування – ред.). Долучилися ініціатори, благодійний фонд Грачова зібрали перші 30 тисяч гривень, а потім ми через власні ресурси та партнерів запрошували людей долучатися та “скидатися” на цей пам’ятник. Насправді, ми нашим фондом зібрали близько 106 тисяч гривень.  Випускники коледжу також надсилали якісь суми та долучалися до цієї роботи. Мені здається, він (меморіал – ред.) дуже гарно вписався на цій площі і якось навіть підходить по кольору до коледжу. Гарний і достойний пам’ятник.

Після відкриття пам’ятника протоієрей УПЦ Московського патріархату Агафангел Давидовський провів панахиду за загиблими військовими медиками, а після – освятив знак та ще заспівав. Наприкінці відкриття присутні вінничани поклали квіти до меморіального знаку медичним працівникам, які були учасниками Революції Гідності, АТО та ООС.

Фото Ольги Мірошниченко