Як правильно заповнювати новий виборчий бюлетень: офіційні роз’яснення від ЦВК

16:32
Автор: Vежа
Become a Patron!

Нова система голосування на цьогорічних місцевих виборах заплутала не лише кандидатів у депутати та навіть членів виборчих комісій, а передусім – виборців. Адже 25 жовтня ми вперше побачимо бюлетені, на яких потрібно буде ставити не лише “плюсик” чи “галочку”, але й цифру. 

Перші анонси нових бюлетенів декого “налякали” ще більше: виявилося, що цифри за конкретного кандидата потрібно буде вписувати по трафарету – так, як ми колись це робили на паперових конвертах, вписуючи індекс того чи іншого міста. Але коли ми востаннє надсилали паперові листи?.. Багато хто з нас зовсім забув, як саме треба “малювати” ті цифри по такому трафарету, а відтак цифри 5, 2, 7, 6 – та й усі інші – можна “малювати” зовсім по-різному, навіть маючи перед очима трафарет.

 

 

Чи зарахується голос, якщо вписати цифру неправильно? А якщо вписати цифру, зовсім ігноруючи трафарет? А якщо зовсім не вписувати цифру? Чи вписати її в іншому полі – там, де треба ставити “галочку” чи “плюсик”?

Забігаючи наперед, заспокоїмо: у більшості випадків – зарахується. Щоправда, в членів виборчих комісій при підрахунку таких голосів можуть виникнути дискусії та суперечки, особливо на фоні втоми. Адже рахувати голоси цього разу їм доведеться в кілька разів довше, ніж зазвичай.

Тож аби зняти всі питання щодо того, як потрібно правильно заповнювати виборчий бюлетень, а відтак – як правильно рахувати голоси, ми звернулися до першоджерела – роз’яснення від ЦВК щодо порядку заповнення виборчого бюлетені. І найважливіші його пункти – читайте нижче. Адже це буде корисна знати не лише виборцям, але й кандидатам і членам ДВК.

Перший крок

Обираємо організацію партії. Спочатку виборцю пропонується обрати організацію партії, яку він підтримує. У порожньому квадраті навпроти повної назви цієї організації партії виборець робить позначку, що засвідчує його волевиявлення.

УВАГА! Виборчий бюлетень без проставленої позначки в цьому квадраті буде визнано недійсним! Виборець у порожньому квадраті навпроти визначеної ним організації партії, за яку він голосує, ставить позначку “плюс” (+) або “галочку” (✓), або іншу (×, ◊, ○ та ін.), що засвідчує його волевиявлення.

УВАГА! Виборець може голосувати лише за одну організацію партії. Виборчий бюлетень буде вважатися недійсним, якщо в ньому проставлено позначки навпроти назв кількох організацій партій або не проставлено жодної позначки біля повної назви організації партії (частина дев’ята статті 248, підпункти “в” і “г” пункту 1 частини двадцять дев’ятої статті 250 Кодексу).

Приклади недійсного виборчого бюлетеня:

 

Другий крок

Вписуємо номер кандидата в депутати, якого підтримуємо (за бажанням виборця).

У другому квадраті з нанесеним трафаретом виборець може вписати порядковий номер кандидата в депутати від організації партії, якого він підтримує.

Якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати не зробив позначки, такий бюлетень не може вважатися недійсним, а голос вважається відданим на підтримку усього територіального виборчого списку відповідної організації партії.

Порядкові номери кандидатів у депутати, за якими їх включено до територіальних виборчих списків, відповідно до затверджених постановою Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 295 форм виборчих бюлетенів позначаються у виборчому бюлетені за трафаретним форматом

Водночас Кодексом не встановлено вимог до варіантів трафаретного написання номера кандидата в депутати під час безпосереднього заповнення виборцем виборчого бюлетеня. Таким чином, виборець під час написання номера кандидата у квадраті з нанесеним трафаретом може вписати номер у форматі, що відрізняється від того, яким позначено порядкові номери кандидатів у бюлетені.

Наприклад:

У разі підтримки кандидата, порядковий номер якого відповідає одноцифровому числу, наприклад 6, виборець може у другому квадраті із нанесеним трафаретом вписати номер так:

Зазначення цифри “нуль” (0) перед позначенням номера кандидата в депутати не є обов’язковим. Виборчий бюлетень вважається дійсним незалежно від розміщення однієї цифри у квадраті із нанесеним трафаретом та проставлення перед нею цифри “нуль” (0).

Разом з тим, якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати зробив позначку не по трафарету, але з якої можливо встановити дійсне волевиявлення виборця, вважається, що виборець підтримує кандидата, номер якого зазначено (абзац другий частини сьомої статті 248 Кодексу).

За змістом абзацу третього частини сьомої статті 248 Кодексу, якщо запис (позначку) у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати, якого підтримує виборець, зроблено в графі організації партії, яку виборець не підтримав, вважається, що такий виборець підтримує весь список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату.

Наприклад, якщо запис (позначку) у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати, якого підтримує виборець, зроблено в графі організації партії, яку виборець не підтримав (тобто є організація партії, яку виборець підтримав, поставивши у порожньому квадраті навпроти назви цієї організації партії позначку, що засвідчує його волевиявлення), вважається, що такий виборець підтримує весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії, за яку він проголосував, без надання підтримки окремому кандидату.

Таким чином, вважається, що виборець підтримав увесь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії № 2 без надання підтримки окремому кандидату.

У разі якщо у виборчому бюлетені проставлено неіснуючий порядковий номер кандидата в депутати в територіальному виборчому списку або інша позначка, то такий голос вважається відданим на підтримку всього територіального виборчого списку відповідної організації партії, навпроти якої поставлено відмітку.

Таким чином, вважається, що виборець підтримав увесь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії № 1 без надання підтримки окремому кандидату.

У разі проставлення позначки, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті з нанесеним трафаретом і одночасного зазначення у першому квадраті навпроти повної назви організації партії номера кандидата в депутати або неіснуючого номера кандидата в депутати (зазначення навпаки) чи зазначення у квадраті із нанесеним трафаретом позначки (номера), із зображення якої не можливо встановити дійсне волевиявлення виборця, такий голос вважається відданим на підтримку всього територіального виборчого списку відповідної організації партії.

Проставляння цифри у квадраті навпроти повної назви організації політичної партії вважається іншою позначкою, що засвідчує волевиявлення виборця.

Таким чином, вважається, що виборець підтримав увесь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії № 1 без надання підтримки окремому кандидату.

Якщо виборець, заповнюючи бюлетень, у квадраті біля повної назви організації партії вписує цифру, а у квадраті з нанесеним трафаретом вписує номер кандидата в депутати, якого підтримує, такий голос зараховується і за організацію партії, і за окремого кандидата, якого виборець підтримав від цієї організації партії.

Таким чином, вважається, що виборець підтримав організацію партії № 1, а також підтримав кандидата в депутати № 3 від цієї організації партії.

Читайте також: Кандидати в округах: хто та в яких районах Вінниці балотується в депутати міської ради

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.