“Виявляв кипучу енергію та педантизм у роботі”: вінницькі історики розповіли про військового лікаря УНР Олександра Даїна

14:16
Автор: Vежа
Become a Patron!

Команда істориків “Музею Вінниці” підготувала матеріал про українського військового лікаря, доктора медицини, полковника санітарної служби Армії УНР Олександра Даїна (Дайна). Постать лікаря нерозривно пов’язують з історією української військової медицини, а перші ініціативи фахівця у реформуванні галузі безпосередньо пов’язані з Вінницею. 

Про це йдеться на Facebook-сторінці “Музею Вінниці”.

Так, за інформацією істориків, 2 червня 1920 року Санітарна управа передала Дієвій Армії УНР майно 2-х вінницьких шпиталів, на базі особового складу та майна яких Олександр Даїн створив п’ять дивізійних та один армійський летючий шпиталь, повністю укомплектувавши їх медично-санітарним персоналом, а також усіма необхідними інструментами, медикаментами, перев’язочними матеріалами, тощо. Решту людей і майна, що залишилися, було використано для створення двох армійських запасних шпиталів.

Загалом, зі слів дослідників відомо, що Олександр Даїн (також відомий як Дайн) народився в 1877 році в Одесі, закінчив математично-фізичний і медичний факультети місцевого університету. У роки Української революції 1917-1921 рр. Даїн служив на посадах дивізійного і корпусного лікаря різних українських військових підрозділів, серед яких 1-й Подільський корпус Дієвої Армії УНР та 1-а Північна дивізія ДА УНР. У період з 29.05 до 28.09.1920 р. виконував обов’язки начальника санітарної служби (санітарної частини) Армії УНР, будучи головним військовим лікарем тогочасної України. Санітарна служба відповідала за охорону здоров’я військовослужбовців, а також займалася забезпеченням відповідних установ усім необхідним медико-санітарним та іншим майном.

З 1921 року Даїн перебував на еміграції в Польщі, працював приватним лікарем у містечку Нове-Скальмежице поблизу Каліша. Там він написав книгу спогадів “Воєнно-санітарні начерки українського лікаря” (1926). Співпрацював з українськими ветеранським спілками, зокрема клопотав перед польським урядом пенсії для вояків, які постраждали у боях із більшовицькими військами.

В “Музеї Вінниці” наводять спогади про Даїна, які залишив командувач Подільського корпусу, генерал Петро Єрошевич:

Взагалі доктор Дайн завжди виявляв кипучу енергію і педантизм у роботі. В гаразді роботи він цілковито не розбирався в обставинах, а тому багато разів, не здаючи собі справи, попадав у боях у небезпечні місця. З ним завжди їздила його дружина. Ця жінка, старої доброї шляхецької родини, ані на крок не відходила від нього, помагаючи йому в роботі, – цитують історики генерала Подільського корпусу. 

– Сучасні українські військові медики, як і Даїн, “виявляють кипучу енергію і педантизм у роботі” та “попадають у боях у небезпечні місця”. Це люди, які проявляють неймовірну хоробрість та героїзм, рятуючи життя наших воїнів. Дякуємо їм за це і цінуймо їхній неймовірний вклад у нашу боротьбу та наближення нашої перемоги, – кажуть в “Музеї Вінниці”. 

На зображенні нижче можна побачити створений для фондів музею портрет Олександра Даїна, автором якого є Артур Орльонов.

Лікаря автор зобразив одягненим в однострій полковника санітарної служби – на це вказує коричневий нарукавний тризуб і такого ж кольору петлиці з трьома срібними галунами. За спиною символічно розташований бюст хірурга Миколи Пирогова, на професіоналізм і досвід якого Даїн багато разів покликається у своїх спогадах, називаючи його “великим знавцем польової санітарії”.

Нагадаємо, раніше вінницькі історики розповіли про волонтерський рух часів Української революції 1917-1921 років та про захисників Вінницького замку і їхню схожість із сучасними бійцями тероборони.

Зображення – з Facebook-сторінки “Музею Вінниці”

Читайте також: Російсько-українська війна (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Читайте також: Від пунктів збору допомоги до вистав та чаювань: як у Вінниці волонтерили в часи Української революції

Читайте також: “На захисті своєї землі”: в “Музеї Вінниці” розповіли про захисників Вінницького замку XVI століття

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.