Від пунктів збору допомоги до вистав та чаювань: як у Вінниці волонтерили в часи Української революції

18:55
Автор: Vежа
Become a Patron!

Команда істориків “Музею Вінниці” підготувала матеріал про волонтерський рух часів Української революції 1917-1921 років. Так, на всеукраїнському рівні тоді діяла низка організацій, яка допомагала Українській армії та потерпілим внаслідок бойових дій. В самій же Вінниці в жовтні 1919 року було організованого “Тиждень Українського козака” та збір допомоги на базі тодішньої Міської Управи. 

Детальніше про це йдеться на Facebook-сторінці “Музею Вінниці”.

Під час війни волонтери відіграють дуже важливу роль. Нещодавно в мережі з’явився жарт про те, що волонтери навіть “шкуру дракона” за півгодини знайдуть і доставлять куди треба. Не знаємо, як там з вогнедихаючими істотами, але потреби ЗСУ, Нацгвардії, підрозділів територіальної оборони, біженців нашій волонтерській спільноті вдається закривати досить швидко. Варто зазначити, що традиція самоорганізації населення під час війни не нова. Так було в 2014 році. Так було понад сто років тому під час Української революції 1917-1921 років, – зазначено в дописі істориків. 

Малюнок Миколи Битинського з часопису “Гуртуймося”, створений у Празі в 1935 році (із зібрання Центрального державного архіву зарубіжної україніки).

На зображенні малюнок Миколи Битинського з часопису «Гуртуймося», створений у Празі в 1935 році (із зібрання Центрального державного архіву зарубіжної україніки).

Так, за повідомленням істориків, протягом 1917-1921 років допомогою армії та знедоленим займалися такі організації як “Просвіта”, “Спілка покалічених вояків”, “Комітет допомоги раненим і хворим”, “Український клуб”, “Рідна Хата”, “Союз українок”, Український Червоний Хрест, різноманітні кооперативи тощо.

Для максимальної ефективності збору необхідних ресурсів для війська тогочасна українська влада оголосила проведення “Дня оборони землі і волі”. Згодом це переросло в “Тиждень Українського козака”. У Вінниці його влаштували протягом 12-19 жовтня 1919 року. Ось що писали про це в газеті “Шлях”:

“Оповіщається населення м. Вінниці, з 12 по 19 сього жовтня Вінницька комісія улаштовує Тиждень Українського козака для допомоги армії грішми, одягом, взуттям і хлібом. Проситься всі громадські установи, а також окремих осіб, допомогти комісії в улаштованню цього тиждня своєю участю як в зборі грошей, одягу і хліба так і агітацією серед населення”.

В цей же час у Вінниці було облаштовано пункт прийому допомоги. Його розмістили на першому поверсі приміщення Міської Управи (нині – вулиця Соборна, 67, будівля Вінницької торгово-промислової палати). Також по місту організовували лекторії, благодійні концерти, театралізовані вистави та чаювання із танцями, на яких збирали кошти на військо.

В “Музеї Вінниці” зазначають, що форми організації волонтерської допомоги від населення різнились. До прикладу, через пресу до населення зверталися з відозвами про допомогу на культурному фронті, зокрема через розповсюдження літератури, книг та газет на віддалені сільські території. Були й оповіщення про примусову мобілізацію на благо України. Також українська влада зверталася до населення про постачання або продаж наявного у них на руках стратегічного ресурсу – сукна, шкіри, білизни, полотна, чобіт, черевиків, папах тощо.

Нерідко люди добровільно надавали усе, що є. Як писалося у тогочасній пресі, “з охотою дають і продають”. За свідченнями істориків, збереглося чимало відомостей, коли військо для власних потреб викупляло у населення трофейну військову техніку – від цілісних одиниць до елементів та вузлів військової зброї. Наприклад, за гвинтівку Мосіна давали 60 гривень, за “кулемет Максима” (“кольти” і “люіси” теж враховувались) – 300 гривень, а за справну гармату можна було отримати аж 1000 гривень.

Тут історики проводять паралель з нещодавно оголошеною ДК “Укроборонпром” винагородою в 1 мільйон доларів за російський літак. Детальніше про пропозицію від державного концерну читайте ТУТ.

І загалом команда “Музею Вінниці” зазначає, що схожих елементів у подіях сторічної давнини та сьогодення дуже багато. Відтак, закликають підтримувати волонтерів – як словами підтримки, так і конкретними діями.

Подібного дуже багато. Наприклад, ворог у нас той самий, хоч би й в іншій обгортці. Але варто враховувати, що рівень єднання українців, який ми бачимо сьогодні, є безпрецедентним. Тут без перебільшення можна сказати, що вся країна об’єдналася у боротьбі проти загарбників. І тисячі волонтерів щоденно роблять свою надважливу роботу. Тому ми просимо вас і допомагати їм чим зможете: від слів підтримки до конкретних дій, – підкреслюють в “Музеї Вінниці”. 

Фото – Facebook-сторінки “Музею Вінниці”

Читайте також: Російсько-українська війна (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Читайте також: Як відрізнити ворога і куди повідомляти про російську техніку, мітки, підозрілих осіб, ДРГ тощо – збірка

Читайте також: Читайте також:Як допомогти нашим: волонтери, пункти збору у Вінниці та загальноукраїнські реквізити

Читайте також: Як стати волонтером, зробити “коктейль” Молотова чи допомогти поліції: як кожен українець може допомогти перемогти у війні

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.