Рушники ручної роботи, величезні фотозони, майстер-класи з гончарства та виставки – саме так сьогодні, з нагоди головного свята держави, у Вінниці на Майдані Незалежності розпочався VII фестиваль сучасного українського мистецтва “Подільська пектораль”.
Тут розгорнулися різноманітні локації, присвячені українській культурі та традиціям. Вінничани різного віку та статусу однаково по-святковому налаштовані: фотографуються, розглядають експозиції з картинами, ляльками та виробами народного мистецтва та підспівують артистам, які голосно виконують пісні, присвячені головному державному святу.
А ось Центр історії Вінниці влаштував виставку про історії здобуття незалежності не тільки нашої країни, але й низки європейських держав. Як розповіла Vежі заступниця директора КП “Центр історії Вінниці” Олеся Коваль, таким чином можна побачити зв’язок між Україною та іншими державами.
– Саме у той час, коли відбувалося проголошення незалежної Української Народної Республіки, й саме ті роки – 1918-1919 – були в історії Європи дуже насиченими, – каже Олеся Коваль. – Багато країн намагались відновити свою самостійність. І у цій виставці ми показуємо той процес державотворення, в якому Україна виступала однією з перших країн, що відновила свою державність. Також виставка показує, що інші країни визнали цю Незалежність та надали підтримку українській державі, а також те, як це відбувалося не тільки в країнах Східної Європи, але й у Азербайджані, Туреччині, Казахстані – бо процеси були дуже схожі, але мали свої особливості, про які й розповідає ця виставка.
Відтак, до 19:00 усі бажаючі можуть відвідати цю виставку – самостійно або із залученням гіда (безкоштовно). Також до вечора тут діятимуть й інші локації. Зокрема можна побачити вишиті вручну рушники, сорочки, серветки, вироби з соломи, глини тощо.
Та окрім придбання вже готових виробів, можна спробувати власні сили у виготовленні тих чи інших предметів. Наприклад, відвідати безкоштовний майстер-клас з орігамі або з гончарства. Щоправда, останній є платним – 60 гривень, проте виріб ви можете забрати із собою. Навчить, як виготовити невеличкий глечик, гончар із 25-річним досвідом, Сергій Погонець.
– Коли я почав опановувати це мистецтво, то бувало, що годинами чи навіть днями нічого не виходило, – каже майстер. – Процес не настільки простий, як це може здатися зі сторони. Сьогодні мій майстер-клас відвідували діти, й можу сказати, що самостійно зробити глечика дуже важко, проте результат того вартий. Втім, глечик буде у вас вдома у якості сувеніра, якщо його не обпалити, звісно.
Якщо вас не цікавить гончарна справа, можна подивитися на вироби майстринь з Вінниччини. Жінки, також зодягнені у вишиванки, демонструють вінничанам та гостям міста сорочки та рушники, вишиті з використанням унікальних технік.
Наприклад, Світлана Книш з Немирова власноруч вишиває рушники у кубічній техніці – “качалкова лиштва”. Жінка не продає власних робіт, проте із задоволенням розповідає про унікальність виробу.
– Фактично це вишивання гладдю, проте усі символи – кубічні, а полотно майже однакове і з лицьової, і з іншої сторони, – каже жінка.
Якщо дивитися на таку красу замало – можна завітати до іншої ятки та придбати собі вишиту сорочку чи інший одяг. Наприклад, вишиванка обійдеться у суму від 500 гривень, серветки в середньому коштують 100-150 гривень, ляльки-мотанки – від 150 до 500 гривень.
Зокрема, що стосується останнього, майстриня Надія Степашко виготовляє іграшкових зайчиків, слоників, сердчека та навіть драконів. Каже, що на виготовлення найменшого виробу витрачає півгодини. Ціни на такі іграшки стартують від 5 до 300 гривень.
Також для вінничан, які хочуть мати на пам’ять патріотичну світлину – облаштовано кілька фотозон. Наприклад, великою популярністю користуються розмальоване квітами полотно, розміром 5х5 метрів.
Натомість, для поціновувачів серйозніших за фотографування та іграшки речей – на Майдані Незалежності облаштовано локацію, де можна повправлятися у збиранні-розбиранні зброї, приміряти захисне спорядження або ж допомогти волонтерам сплести маскувальну сітку, яку громадська організація “Чарівна мережка” потім відправить бійцям на передову. Щоправда, зізнаються волонтери, чомусь останнім часом охочих долучитися до плетіння маскувальних сіток – меншає.
– В основному приходять діти та молодь, а ось серед дорослих, на жаль, спостерігається спад зацікавленості такими речами. Це особливо прикро у День Незалежності. Натомість, є надія на юне покоління, яке все ж приходить та з радістю нам допомагає, – кажуть волонтери.
Відтак, долучитися і до плетіння сітки для бійців, і до різноманітних майстер-класів, або ж просто зробити світлину в тій чи іншій облаштованій фотозоні – мешканці Вінниці та гості міста зможуть ще до вечора.
Нагадаємо також, що сьогодні в рамках відзначення Дня Незалежності у Вінниці о 15:00 стартує святковий концерт “Таланти рідної землі, тобі даруєм, Україно” (Майдан Незалежності).
Читайте також: Вінниця відзначить День Незалежності фестивалями, концертами та виставками. ПРОГРАМА
В концерті візьмуть участь: естрадно-духовий оркестр “ВінБенд”, академічний ансамбль пісні і танцю “Поділля” Вінницької обласної філармонії, гурт “Sunrise” та солісти вокальної студії “Зоряна мрія” міського Палацу мистецтв. Завершиться концерт виступом співака Олександра Онофрійчука.
Також нагадаємо, що розпочалося святкування із патріотичного велопробігу. Близько сотні вінничан у вишиванках та на велосипедах проїхалися містом, вітаючи мешканців Вінниці з головним державним святом.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.