Вилікувати трофічну виразку в домашніх умовах неможливо – судинний хірург у Вінниці

14:44
Автор: Vежа
Become a Patron!

Реклама

Вилікувати трофічну виразку в домашніх умовах неможливо – судинний хірург у Вінниці

Трофічні виразки може вилікувати лише професійний судинний хірург, сімейний лікар тут, на жаль, безсильний. Адже трофічні виразки – це наслідок занедбаної патології вен чи артерій, тож консервативна медицина тут малодієва. І допоки не буде усунуто першопричину проблеми – вилікувати мокру відкриту рану на нозі, практично, не можливо.

За словами, кандидата медичних наук, судинного хірурга з більше аніж 20-річним стажем, Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Сергія Юрця, консервативне лікування трофічних виразок – це, у більшості випадків, лише втрата часу, що особливо небезпечно при такому діагнозі.

Натомість при правильному специфічному лікуванні трофічна виразка загоїться за декілька тижнів, а то й днів.

Що таке правильне та ефективне лікування трофічних виразок? Чому в домашніх умовах ймовірно не вдасться загоїти трофічну виразку? Чому при трофічних виразках сімейний лікар безсильний? Що буде, якщо відтягувати правильне лікування трофічної виразки?

Відповіді на ці питання читайте в інтерв’ю.

Побутує думка, що трофічні виразки – це проблема людей літнього віку. Чи дійсно це так, чому, власне, з’являються ці рани і чому саме на ногах?

Трофічні виразки найчастіше з’являються у віці 65+ років, тобто у літніх людей. Але у моїй лікарській практиці нерідко звертались з такою проблемою і значно молодші пацієнти, наприклад, 40-50-річні чоловіки та жінки, а інколи й зовсім молоді – у 30 років. Такі дефекти шкіри це, практично, завжди результат занедбаного стану хворих вен (80-90%) чи артерій (5-10%). Є ще інші причини, що можуть спровокувати появу відкритих ран на ногах, наприклад, вроджена патологія артеріовенозна мальформація, але то буває вкрай рідко (менше 5%).

Трофічні виразки з’являються через варикоз, тромбофлебіт/флеботромбоз (запалення венозної стінки), тромбоз глибоких вен та посттромбофлебітичної хвороби. Тобто людина має порушення кровотоку.

Кров циркулює артеріями від серця до ніг, «дорогою» вона віддає поживні речовини та кисень клітинам й потім повертається назад до серця. Коли ж кровоток порушений через варикозно розширені вени, або через закупорку глибоких вен, циркуляція крові збивається. Клітини ніг недоотримують повноцінного харчування – трофіки (звідси й назва виразки) й як наслідок виникають трофічні порушення шкіри. Ось чому ці рани з’являються лише на ногах, а якщо бути точнішим, то на нижній третині гомілки та стопах.

Які симптоми сигналізують про можливу появу трофічної виразки?

Насамперед це важкість та біль у ногах, їх набряклість, з’являться судоми. Шкіра на місці, де може утворитись виразка, буде пекти, а ще свербіти, відчуватиметься жар – температура підніметься лише в проблемному місці.
Гомілки хворих ніг можуть бути вкриті коричневими, білими або синюшно-фіолетовими плямами, шкіра наче витончується й виглядає натягнутою та блискучою. Характерні також різні висипи, шкіра може бути або надто сухою, або вологою, через виділення лімфатичної рідини.

В домашніх умовах неможливо загоїти навіть невелику трофічну виразку? Чому сімейний лікар не зможе допомогти пацієнту в цьому випадку?

Якщо це лише перша виразка і вона дійсно маленьких розмірів, то вона може затягнутись через деякий час. Але трофічні виразки можуть і швидше за все будуть рецидивувати, тобто через деякий час з’явиться інша рана, потім ще одна. Якщо трофічна виразка ускладнена ще й цукровим діабетом, атеросклерозом, ожирінням, шкідливими звичками, то тоді вдома з такою проблемою точно не впоратись.

Сімейна медицина тут буде корисною лише в тому випадку, якщо лікар дасть пацієнту направлення до профільного спеціаліста. Не до терапевта чи хірурга, а до флеболога чи судинного хірурга.

Жодні мазі, присипки, таблетки, що може виписати сімейний лікар, при трофічних виразках, на жаль, не допоможуть. Це лише втрата часу, що може в результаті призвести навіть до ампутації кінцівки або зараження крові. Чим більшою буде рана, тим важче буде її загоїти, доведеться пересаджувати шкіру.

Тут треба виявляти першопричину за допомогою дуплексного сканування вен й усувати її. Нерідко до лікування доводиться долучати лікарів інших спеціальностей: ендокринолога та кардіолога. Якщо ж хворобу вен чи артерій не усунути, правильний кровотік в ногах не відновиться, а отже, рану, з великою ймовірністю, загоїти не вдасться.

Якщо говорити про правильне специфічне лікування трофічних виразок, що воно собою являє?

Правильне лікування, це, як я вже сказав, виявлення провокуючого фактора – це хвороба вен, артерій чи якесь аутоімунне захворювання. Найчастіше трофічні виразки з’являються на фоні дуже занедбаного варикозу. Чи так це, допоможе виявити УЗД, інколи – МРТ. Потім пацієнту пропонуватимуться варіанти лікування. На щастя, зараз є чимало сучасних малоінвазивних методів лікування, що дозволяють швидко відновити кровотік в ногах, а відтак – загоїти трофічні рани.

В «Меділюкс» можна вилікувати вени лазером (ендовенозна лазерна коагуляція або ЕВЛК), радіочастотним випромінюванням (радіочастотна абляція або РЧА), біоклеїм (клейова ендовенозна облітерація), склеротерапією (ін’єкційний метод), мініфлебектомією (малотравматичне видалення уражених варикозом вен).

Всі ці методи будуть ефективними. Яка між ними різниця, можна прочитати на сайті клініки, де все детально описано. Якщо коротко, то це різні у виконанні процедури, але так як вони виконуються високопрофесійними фахівцями на інноваційному обладнанні, то якість та тривалий ефект гарантовані.

Вже коли кровотік в ногах відновлено, а отже клітинне харчування врегульовано, можна приступати до лікування трофічних виразок. Якщо вони маленькі, то вони й без втручання лікаря позатягуються. Якщо рана велика, з некротичним ураженням не лише шкірного покриву, а й м’язів, то доведеться «чистити», а потім перекривати шматком шкіри. З нормальною циркуляцією крові пересаджена шкіра приживається дуже швидко – десь за місяць.

Зауважу, що в «Меділюкс» будь-яку лікувальну процедуру чи діагностику можна оплатити частинами й безвідсотково, але про це краще розкажуть адміністратори лікувально-діагностичного центру.

Записатись на прийом до судинного хірурга-флеболога Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Сергія Сергійовича Юрця, можна за телефонами: 0 800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного), 067 33 77 697.

Фото надані «Меділюкс»