Публікації за датами

  • 27 Листопада/ 15:23

    Vinnytsia

    Публікація27.11.1815:23

    Автор:Марина Однорог

    “Викрадачі минулого”: у Краєзнавчому музеї презентують знищені й врятовані пам’ятки археології

Виставка «Викрадачі минулого. Врятовані та знищені пам’ятки археології» – це зібрані музейниками унікальні старовинні речі, які назавжди замовкли для науковців, оскільки з різних причин були вирвані з історичного контексту. 

28 листопада о 15:00 у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкриється виставка «Викрадачі минулого. Врятовані та знищені пам’ятки археології».  Основною метою авторів експозиції є привернення уваги до проблеми пограбування пам’яток археології в Україні.

 Відвідувачі зможуть побачити унікальні старовинні речі, які назавжди замовкли для науковців, оскільки з різних причин були вирвані з історичного контексту. Виставка демонструє зухвалі пограбування та епізоди знищення давніх поселень і могильників на території Вінницької області. Противагою мовчазним артефактам, на виставці представлені найяскравіші відкриття професійних археологів.

Окрім цього музейники обіцяють розповісти про суспільство, побут і духовний світ трипільської культури IV-III тис. до н. е.  з допомогою багаторічних досліджень поселень біля сіл Кліщів та Ворошилівка Тиврівського району.

– Загадковий духовний світ кочівників доби ранньої бронзи розкривають дослідження давніх курганів. На виставці представлені результати роботи українсько-польських експедицій 2011 і  2014 років на території Ямпільського району. Створені на основі знахідок графічні реконструкції дозволяють побачити, як виглядав похований біля села Придністрянське «велетень» та жінка з татуюваннями на руках, чиє поховання відкрили біля села Пороги, – говорять у краєзнавчому музеї.

Нову інформацію щодо поховального обряду черняхівської культури дозволили отримати рятівні та охоронні розкопки останніх років. На виставці експонуються матеріали із частково зруйнованого могильника поблизу села Животівка Оратівського району, та могильника біля села Попівка Липовецького району.

– Значною подією для слов’яно-руської археології ХХ століття стало відкриття у 1990 році ювелірної майстерні VI століття біля села Бернашівка Могилів-Подільського району. Вперше у європейській археології вдалося зафіксувати спеціальне приміщення майстерні-напівземлянки, в якій «insitu» знаходилися 64 ливарні форми. На виставці також можна побачити реконструйовані за копіями цих форм прикраси, – додають у Краєзнавчому музеї.

Дізнатися про драматичні події, що відбувались на нашій території у давньоруський час, дозволили розкопки городищ Х-ХІ століття біля сіл Червоне та Сажки Немирівського району.

– Ви побачите, як багато можуть розповісти старовинні речі про тих, хто жив на цій землі до нас, і як легко втратити своє минуле, знищивши сліди давніх культур, – говорять музейники та запрошують на виставку.

Виставка триватиме до 10 лютого 2019 року.

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Марина Однорог

Дякуємо!

Тепер редактори знають.