Врятовані писанки: Історики показали збережені подільські замальовки

21:35
Автор: Vежа

Напередодні Великодня “Центр Історії Вінниці” поділився історію порятунку подільських узорів на писанках. Їхні зразки збереглися завдяки Ґелені Ґрохольській, яка відмалювала 183 писанки та підписала назви кожного з узорів.

У повідомленні йдеться, що традиція написання писанок давня, проте через крихкість матеріалу, до наших днів дійшло дуже мало оригінальних зразків. Однак Вінниччині пощастило: зразки подільського писанкарства збереглися в альбомі Ґелени Ґрохольської-Бжозовської.

На зображеннях – сучасні замальовки 12 писанок зі збірки Ґелени Ґрохольської-Бжозовської.

 

Ґелена неабияк цінувала українську народну культуру, колекціонувала предмети побуту та рукоділля. У 1910-х вона попросила селян у Попелюхах (родинному маєтку чоловіка) принести їй писанки, які ті малювали до Великодня. Так до зібрання потрапило аж 183 писанки з традиційним оздобленням. Пані Ґелена кожну відмалювала і підписала назви узорів, – повідомили у “Центра історії Вінниці”.

Вже через 10 років родина змушена була тікати від більшовицької окупації на територію Польщі. Велика частина родинної колекції творів мистецтва залишилися на Поділлі, але альбом з замальовками писанок був вивезений і врятований. Після смерті Ґелени альбом завбачливо скопіювала Анна Ревіта-Островська. Оригінальні замальовки авторки, на жаль, згоріли у Варшаві в 1944 році.

Також зазначається, що сучасні ілюстрації 12-ти із цих писанок (для “Центру історії Вінниці”) зробила Олеся Приходько.

 

 

Відомо, що у Соколівці дотепер зберігся будинок Ґелени і Яна Беліна-Бжозовсвьких, а їхні нащадки проживають у Варшаві та зберігають пам’ять про свою родину.

Також повідомляється, що нещодавно видали альбом “Подільські писанки” з повною збіркою колекції, родинними історіями та генеалогією.

Ілюстрації – Олеся Приходько для “Центр історії Вінниці”

Читайте також: Великдень на карантині: де у Вінниці замовити паску додому

Читайте також: Представники церков звернулися до вінничан із закликом святкувати Великдень вдома. ВІДЕО

Читайте також: «Карантинний» Великдень: у МВС пояснили, як відбуватимуться церковні служби та освячення кошиків

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.