Сьогодні, 28 березня опівдні у Тяжилівське озеро, на облаштування якого виділили ще понад 700 тисяч гривень, запустили першу рибу: карасів, сазанів і товстолобів.
- “Садимо сюди півтони карася, ще сазана запускаємо і пару великих маток товстолобів, аби раптом хто надумає ловити тут сітками – аби ці монстри рвали сітки”, – без передмов розповідає місцевий рибалка-активіст, який і привіз сьогодні на Тяжилів живу рибу.
Запуск іхтіофауни у Тяжилівське озеро приурочили до виїзної наради міського голови Сергія Моргунова, який перед цим оглянув, як триває реконструкція Київського мосту. Завітавши ще на кілька хвилин до міської ради, де тривало засідання в рамках проекту GIZ “Інтегрований розвиток Вінниці”, мер міста разом з журналістами та делегацією чиновників прибув на Тяжилів.
Рибу витягають у металевих мисках та дерев’яних кошиках з білого фургону і відразу несуть до ставка. Спочатку випускають у воду найбільших рибин: саме тих, чия місія рвати сітки браконьєрів. Хтось акуратно кладе риб у воду, а хтось – розмахується і кидає подалі від берега.
– Ну що ти її отак кидаєш, так же не можна! – вигукує одразу місцева мешканка, помітивши таке “неподобство”.
– Тож яка різниця?
– А якби тебе оце так кинули?! Тож для неї стрес!
Мешканці навколишніх будинків надто довго чекали облаштування набережної ставка і запуску сюди риби, тож тепер дуже ревно ставляться до всіх нюансів.
- З’ясуйте, хто зливає сюди стоки: там у когось нелегальна каналізація прямо у ставок! – звертається до мера старший чоловік.
- Треба освітлення поставити і в’їзд машин сюди перекрити, бо пилюка, – приєднується до нього жінка, що стоїть поруч.
- Зараз ми у пана Ніценка попитаємо, що тут буде, він вам на всі питання відповість. – відповідає на це Моргунов.
Директор департаменту комунального господарства Володимир Ніценко прямує до інформаційного стенду, встановленого на березі озера, за ним – увесь гурт журналістів і чиновників.
- Я нагадаю, що у 2016-му році ми тут розчистили чагарники, підсипали береги і влаштували відкоси, цьогоріч плануємо ще більше робіт з благоустрою, – розпочинає свій спіч п. Ніценко.
За його словами, цьогоріч набережна Тяжилівського озера зміниться до невпізнання: буду встановлено освітлення, облаштовано пляж, велодоріжки і тротуари, поставлять лавки та пляжні “грибочки”, і звісно – роздягальні.
- Заплановано 11 опор для зовнішнього освітлення, оцинкованих, усі кабелі прокладемо під землею, встановимо чотири лавки і п’ять пляжних парасольок. Ще буде пірс, загальна територія облаштованої зони складатиме понад 200 квадратних метрів. А головне: перекриємо сюди заїзд автомобілів з боку вул. Ватутіна – тут буде лише пішохідна зона, – раптортує директор департаменту.
– То можна буде купатися в цьому році вже? – уточнює мер.
- Не бачу причин, аби не можна було. Аби лише аналізи води були в нормі.
Домовилися стежити за станом водойми і встановити на березі ще один стенд, на якому будуть зазначені актуальні показники стану води та її безпечності для мешканців.
Міський голова дивиться на план території, зображений на стенді, врешті показує на велодоріжки:
- А чому тут велодоріжки прокладені ближче до води, ніж пішоходні? Тобто рибалка захоче підійти до ставка, а тут – велосипеди? Можуть бути конфлікти. Ви зможете поміняти місцями тротуари і велодоріжки? – запитує у Ніценка.
- Без проблем, змінимо.
За словами Володимира Ніценка, роботи з благоустрою тут розпочнуться вже з червня,
Зі своїми пропозиціями відразу кинулися й самі мешканці: “Треба ще свердловину зробити для води, тут маса людей відпочиватиме, потрібно ж десь воду брати“.
Проте чиновники відповідають відмовою: вартість облаштування свердловини – понад півмільйона гривень, цьогоріч таких коштів у бюджет не закладено. “Я б Вам міг пообіцяти, але не буду, тому що в цьому році свердловину ми не зробимо. На наступний рік закладемо кошти у бюджет – тоді будемо вирішувати питання”, – сказав Сергій Моргунов.
Проте міського голову не відпустили, доки не відбувся діалог ще з однією делегацією: місцевих рибалок. З автомобіля, де була риба, знову щось витягають велике: цього разу – іменний казанок та “персональну ложку” для Моргунова.
- Знаєте, в нас тут недавно один чоловік піймав отакого щупака (рибалка демонструє характерний для “професії”, жест, – ред.), одна фотографія 15 кілограмів заважила. То щоб і Вам було де готувати такі рибини – ось вам казанок і ложка від усіх тяжилівських риболовів, – каже чоловік і вручає мерові похідний реманент.
- Я до вас восени, як будете ловити рибу, обов’язково приїду на уху, – подякувавши, пообіцяв очільник Вінниці.
Проте крім подарунків у рибалок до міського голови було ще одне прохання, напевно, найсерйозніше з усіх тут озвучених:
- Сергіє Анатолієвичу, ми задоволені, що в нас тепер є такий ставок, але щось потрібно робити з головною нашою водоймою – Південним Бугом. Він у жахливому стані, і малі річки міста потрібно відновлювати. Поки наші у Києві, може, це зробити?
Сергій Моргунов вочевидь “зацінив” фразу риболова про “наших у Києві”, але за тим вже серйозно продовжив:
- Вже розробляється проект в рамках просторового розвитку Вінниці, ми зараз шукаємо найбільш кваліфіковані підприємства з відповідними ліцензіями, які можуть провести подібні роботи. Це складне завдання: очистка і Бугу, і малих річок, але робота вже почалася.
- Ми доведемо до ладу наші водойми, аби вони приносили людям радість. Головне, аби самі вінничани берегли те, що вже зроблено, – підсумував мер міста.
“Куди по квітах, щойно ж посадили!”, – гримає місцева бабуся на підлітка, який надто близько підійшов до ставка, аби розгледіти щойно запущену рибу.
Вона ще довго плаває поблизу берега, але згодом іде на глибину, аби невдовзі потрапити на вудку можливо, саме цьому малому рибалці.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.