Вінницький архів презентував виставку особових справ бійців УГА

16:18
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Державний архів Вінницької області представив онлайн-виставку архівних документів до Дня Соборності. Серед представлених документів – особові справи вихідців з Галичини, які служили в лавах Галицької Армії та зостались влаштовувати своє життя на Поділлі.

Про це повідомляє “День” та зазначається в матеріалах виставки “Соборна. Вільна. Неподільна! Моя Україна”.

– Виставка до Дня Соборності традиційна для архіву, щороку ми виставляємо документи, які пов’язані із цією пам’ятною датою і відображають об’єднання України. Але цього року, порадившись з колегами, ми вирішили презентувати фонд «Відділ управління Подільського губернського революційного комітету», який містить в 11 описі справи галичан.

А це дуже цікава сторінка нашої історії. Минулого року, всі ми пам’ятаємо, проводилися розкопки у Вінниці й відкрили цвинтар стрільців Галицької Армії. Тобто це сторінка локальної історії, яка тільки починає досліджуватися, а відтак досить актуальна – розповів журналістам директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун, передає “День”.

 

Розділ із справами вихідців з Галичини архів презентує вперше – у цих документах є й фото галичан, які належали до різних військ.

Як розповів журналістам Юрій Легун, фонд представляє особові справи тих галичан, які вижили і залишися влаштовувати своє життя на Поділлі. Вони були українськими патріотами, більшість з яких були освіченими.

У середині 1920-х років такі галичани були яскравими прибічниками українізації, за що пізніше й були репресовані. У презентованому фонді – переважно звернення цієї групи людей до органів влади з проханням якимось чином себе легалізувати, адже де-юре вони були австрійськими громадянами.

 

– У фонді більше сотні справ, кожна з них цікава і цінна, бо містить фотографії тих людей і детальні характеристики на них. От, наприклад, справа під № 128 Павла Семчука з Бохоників, раніше він проживав у Галичині, чорноробочий.

Ми готували її для виставки «Українське коло» в США. Взагалі весь цей блок – це і є по суті свідчення нашої соборності. А тема заслуговує на загальноукраїнський проєкт, який, маю надію, з огляду на виявлення цвинтаря на території 45-го заводу, таки буде – розповів журналістам Юрій Легун, передає “День”.

Крім справ галичан, у виставці представлені ще три розділи – “Україна – Поділля напередодні прийняття Акта про Злуку: крок до об’єднання (1917-1918)», «Наш край напередодні Акта про Злуку» та «Об’єднана країна».

Серед експонатів – звернення Генерального Секретаріату УЦР до населення Волині й Поділля у липні 1917 року, Закон Центральної Ради про грошову одиницю від 1 березня 1918 року, особисті підписи в офіційних документах В.К. Винниченка та С.В. Петлюри, Повідомлення про возз’єднання України від 22 січня 1919 року, особова справа товариша Міністра народної освіти
УНР Ю. О. Щириці та інші документи.

 

Ознайомитися з матеріалами виставки можна ТУТ.

Фото – з матеріалів виставки

Читайте також: У Вінниці знайшли вірогідно найбільше у світі кладовище вояків Української Галицької Армії. ФОТО, ВІДЕО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.