Вінницькі укриття: стан, алгоритм дій, проблеми та як їх вирішувати. ФОТОРЕПОРТАЖ

20:30
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Небезпека ескалації війни з Росією в останні місяці перетворює на необхідні раніше факультативні знання. Інформація, яка ще дев’ять років тому могла б згодитись хіба відмінникам на заняттях, наразі потенційно зможе врятувати життя багатьох людей.

VежА вже розповіла про те, як у Вінниці “прокачати” необхідні в умовах війни навички: починаючи від вступу до сил територіальної оборони, завершуючи навчаннями з (до)медичної допомоги.

У цьому ж матеріалі ми розповімо про те, як у нашому місті передбачається рятувати життя в різноманітних укриттях – починаючи від підвалів багатоповерхівок, завершуючи погребами приватних будинків та сховищами, які з ними є та можуть бути проблеми та як ці проблеми вирішити, аби, за необхідності, комфортніше та ефективніше можна було вберегти своє життя.

 

 

 

 

Де ховатись в разі потенційних обстрілів ворога?

Відповідь на це питання залежить, в першу чергу, від того, де ви працюєте, де живете та найголовніше – де перебуваєте в разі оголошення тривоги.

Так, в разі виникнення небезпеки загальне правило – потрібно шукати найближче приміщення під землею. Якщо ви почули сирени чи дізнались про небезпеку в своєму житлі в  багатоквартирному будинку – це ваш підвал, якщо в приватному – погреб.

Якщо небезпека застала вас в дорозі чи на роботі – в найближчих підвалах, на цокольних поверхах, в підземних переходах тощо. Земля в цьому разі виступає додатковим захистом від уламків снарядів, будівель, автівок чи інших об’єктів, які потенційно можуть пробити чи пошкодити вікна, двері чи навіть стіну будинку.

Також потенційно можна було б скористатись діючими сховищами або протирадіаційні укриття, які повинні мати вищий рівень захисту, ніж підвали чи підземні переходи. Однак місць для всіх там не вистачить, а також для цього потрібно належати до конкретних категорій населення.

Проблеми вінницьких укриттів та як їх вирішити

Крок 1. Визначити потенційні укриття для себе.

Це можна і варто зробити вже зараз – необхідно знати, яке саме приміщення у вашому багатоквартирному будинку належить до укриття – цокольний поверх, підвал чи, наостанок, перший поверх тощо.

Якщо ви живете в приватному секторі, оцініть свої підземні та наземні приміщення як укриття. Якщо з якихось причин вони не підійдуть для цієї мети, спробуйте домовитись з сусідами, аби укритись в них за необхідності.

Вул. Космонавтів, буд.3. 9 поверхів. Підвал був відкритим

 

 

 

Дроти на рівні голови

 

Зріст автора (на фото) – 175 см

 

За нормами в укритті на 1 людину припадає 0,6м2 (60х100см)

 

 

Також варто дізнатись і про укриття біля місць вашої роботи, навчання, частого перебування. Додатково можна підшукати одне чи декілька укриттів по маршруту від домівки до роботи і т.д., адже повідомлення про небезпеку може надійти, поки ви будете в дорозі.

Головні вимоги при виборі укриття ззовні – надійність та оперативність і простота доступу. Врахуйте, що в таке приміщення потенційно доведеться потрапляти швидко та, за необхідності, в ньому потрібно буде разом з іншими людьми пробути від кількох годин.

Крок 2. Оглянути укриття зсередини.

В багатоповерхівках проблеми частини вінницьких укриттів починаються вже зі спроби просто потрапити до підвалу “рідної” багатоповерхівки. Адже часто підвальні чи окремі цокольні приміщення під замком, ключ від якого в більшості випадків є лише в малої частини мешканців будинку.

При цьому, як показали наші “оглядини”, часто мешканців, в яких є ключ, немає вдома в робочий час, а частина мешканців будинку без ключів в принципі не знає, хто може відкрити замок.

Ще більше ускладнити ситуацію може варіант, якщо замок є “болтовим” або мати іншу незручну конструкцію, яку необхідно довго відчиняти. В моменти паніки пошуки ключів та відкриття замків можуть забирати дорогоцінний час.

 

 

 

 

 

Тому ще на цьому етапі варто зробити собі дублікат ключа або, за необхідності, разом з іншими мешканцями будинку замінити замок або розглянути варіант вільного доступу до підвалу.

Як зазначає Олег Парфілов, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційної і оборонної роботи та режиму секретності Вінницької міської ради, всередині підвальних приміщень мінімальними умовами мають бути відсутність сміття та наявність світла. І хоча у всіх досліджених нами підвалах коридори переважно були вільними від непотребу, а щонайменше часткове освітлення було, все ж стан багатьох приміщень залишає бажати кращого.

Пил та земля, труби та інші будматеріали, сміття (від битого скла до дитячих іграшок і “хорорних”візочків) та неосвітленість більшості коридорів підвалів – найбільш актуальні проблеми підвалів старих вінницьких багатоповерхівок. У новіших будівлях проблем менше: подекуди є повноцінне освітлення, а десь – ще й система пожежної безпеки.

вул. Космонавітів, буд. 5, 1-3 під’їзди, 5 поверхів. В підвал у 4 під’їзді так і не вдалось потрапити. На пошуки ключів до кожного з підвалів доводилось обстукувати/обходити до 20 квартир

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Настільки гостре кріплення, що можна просто порізати голову

 

“Привіт” з далекого минулого

 

 

 

Разом з тим, наразі не радимо спускатись до підвалів без ліхтарика, надійного взуття та шапки (не тому, що там холодно, а тому, що через низьку стелю дуже просто вдаритись головою).

Разом з тим, у міській раді нещодавно затвердили умови для укриттів у вінницьких будинках. За формою подачі в документі вони вигялдають як обов’язки, хоча за словами Олега Парфілова, є “рекомендаціями”. Так, “підвальні, цокольні та інші заглиблені приміщення, а також перші поверхи мають, за можливістю, відповідати таким вимогам” (назвемо деякі – авт.):

–  забезпечені електроживленням, штучним освітленням, системами водопроводу та канализації. За відсутності в об’єктах водопостачання і каналізації вони повинні мати окремі (огороджені) місця для встановлення переносних ємностей для нечистот. Таких окремих місць з водою та ємностями для нечистот у жодному з обстежених нами приміщень ми не побачили.

– передбачають можливість закладки наявних пройомів (отворів), крім дверних, мішками з піском або грунтом, бетонними блоками, цегляною кладкою тощо. В обстежених укриттях були присутні вентиляційні отвори. Разом з тим, матеріалів для тимчасового чи постійного перекривання таких отворів ми не побачили.

– наявність в основних приміщеннях, призначених для укриття населення, примусової або природної вентиляції. Зазначимо, що вентиляція в обстежених приміщеннях була, однак часом не вистачало її якості

Проспект Космонавтів, 49 (Premier Tower). Під будівлею – двоповерховий паркінг площею понад 2500м2. Найкраще, хоча й не ідеальне з оглянутих приміщень

 

 

 

 

 

 

– забезпечується вільний доступ осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення або визначені особи, які будуть надавати їм допомогу. Відповідних пандусів (чи інших пристроїв) у більшості обстежених підвалах не було, в одній новобудові роль пандусу може виконувати спуск до паркінгу. В іншому будинку був пандус до цокольного поверху.

– об’єкт перебуває в задовільному санітарному та протипожежному стані. На нашу думку, професійно оцінювати такі стани приміщень мають фахівці, однак торкатись голими руками стін чи стелі в більшості приміщень не хотілося б без критичної потреби

– також у приміщеннях укриттів мають бути передбачені лавки, стільці та інші місця для сидіння, первинні засоби пожежогасіння, засоби зв’язку і оповіщення (телефони чи радіоприймач), шанцевий інструмент (лопати, ломи, сокири тощо). Нічого з цього у підвальних приміщеннях багатоповерхівок ми не помітили, крім згаданих протипожежних засобів у одній з новобудов.

 

Приватних будинків відповідний протокол та роз’яснення міської ради, судячи з їх тексту, не стосуються, однак, за словами Парфілова, приватним домоволодінням означені умови теж “рекомендуються”. Та й на нашу думку, їхнє виконання може бути використано для створення комфортних умов в укритті власниками приміщень. Також порадимо перенести всі речі з поличок на підлогу чи об’єкти, які вже стоять на підлозі – так, наприклад, в разі струсів консервація з поличок у погребі не впаде на вас.

Крок 3. Хто має змінювти укриття на краще та що можна зробити власноруч. Після самостійного обстеження потенційного укриття та ознайомлення з умовами, які (за можливості) мають бути в таких приміщеннях, необхідно зробити їх максимально комфортними для себе.

Згідно з протоколом міської комісії з питань ТЕБ та НС, приводити до ладу укриття “ТЕРМІНОВО” мають: керівники підприємств, установ, організацій; управляючі компанії; управителі, незалежно від форми власності та підпорядкування та голови правлінь ОСББ (за погодженням з співвласниками багатоквартирних житлових будинків), розташованих на території Вінницької міської на територіальної громадн (крім балансоутримувачів (власників) сховищ, протирадіаційних та найпростіших укриттів, які мають забезпечувати належні умови для укриття постійно). Тому можна вимагати відповідних дій від них. У приватних будинках питання комфорту та безпеки на власниках таких домоволодінь.

 

Однак можна почати діяти й самостійно. Так, якщо у вас в підвалі багатоповерхівки є власне приміщення, можна залишити там аптечку, запаси питної води, відповідної їжі, порожніх ємностей для відходів, ліхтарик, павербанк та інші речі, які не займуть багато місця, але можуть створити необхідні умови для перебування в загальному підвалі. Якщо у вас такого приміщення немає – попросіть залишити такі речі в сусідському приміщенні.

В разі, якщо ви живете в приватному будинку, домовтесь з сусідами про взаємні перевірки укриттів після того, як небезпека минатиме. Так у разі, якщо внаслідок, наприклад, вибухів, ви чи сусіди будуть заблоковані, ви зможете одне одному допомогти.

вул. Келецька, 61а, 13 поверхів. Цокольний (0) поверх

 

 

 

 

Місцями на підлогу скрапує вода

Крок 4. Розкажіть про план дій близьким та знайомим, які цього потребують. Тут все просто – є категорії населення, які не знають алгоритм дій при виникненні загрози – допоможіть їм з цим, а за потреби обстежте місця укриття й для них. Адже у ваших руках може бути не лише ваше життя.

Проблема офіційної інформації про сховища та протирадіаційні укриття у Вінниці

Можливо, ви прочитали частину тексту вище і подумали: “Дааа… З підвалами у Вінниці проблеми. Ще й самому робити щось доведеться. Але є ж ще (бомбо)сховища і протирадіаційні укриття. Це ж краще, ніж підвали, та й вони мають бути надійні, як швейцарський годинник…”. Розчаруємо – з ними не все так однозначно і сховатись вам там, вірогідно, не вийде.

Хто може укриватись в сховищах та протирадіаційних укриттів та де вони у Вінниці?

Дізнатись хто та в яких укриттях має право перебувати у разі небезпеки, можна зі ст.32 Кодексу цивільного захисту. Так, в Кодексі йдеться, що в укриттю у сховищах та протирадіаційних укриттях підлягають, зокрема, хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров’я, які не підлягають евакуації або не можуть бути евакуйовані у безпечне місце, а також, як спрощено пояснили нам в ГУ ДСНС у Вінницькій області та міській раді, зокрема, працівники підприємств, які є балансоутримувачами сховищ чи протирадіаційних укриттів.

Натомість звичайне населення міст має укриватись у швидкоспоруджуваних захисних спорудах цивільного захисту (тимчасові споруди, яких поки не зводять), найпростіших укриттях (підвалах, цокольних поверхах і т.д. ) та спорудах подвійного призначення (підземних переходах тощо).

Підвал будинку по вул. С.Зулінського, буд. 25. 5 поверхів

 

 

 

 

 

 

 

Тобто, населенню міста, яке не підлягає укриттю у сховищах та протирадіаційних укриттях потенційно можуть законно відмовити в перебуванні (укриттю) на таких об’єктах. Та навіть, якби на такі об’єкти всіх пускали, там би не змогли всіх розмістити.

Зі слів Олега Парфілова, інформація про точні розташування сховищ у місті носить гриф “для службового користування”, однак ВСІ вони (включно з тими, що не в найкращому стані) потенційно можуть вмістити до 10 000 людей (при населенні Вінниці в понад 369 тисяч людей).

Цікаво, що на сайті ГУ ДСНС у Вінницькій області опублікований перелік всіх укриттів на Вінниччині (в т.ч. 75 сховищ та 1 протирадіаційного укриття у Вінниці (при тому, що в міськраді зазначають про наявність 2 протирадіаційних укриттів)), однак, як показало наше дослідження, ця інформація щонайменше частково не відповідає дійсності.

Так, ми спробували відвідати три сховища у середмісті – на території ГУНП у Вінницькій області (Театральна, 10), колишнього ВАТ “Керамік” (пров. Цегельний, 12) та тролейбусного депо (вул. Магістратська, 98). Усі три візити були невдалими.

У поліції на пропускному пункті про наявність чи відсутність такого сховища нічого не знали, а в прес-службі порадили написати інформаційний запит, хоча ми пояснили мету свого прибуття (огляд сховища) телефоном.

На території депо про сховище рядові працівники теж нічого не знали, однак згодом вдалось дізнатись, що воно вже кілька років як було затоплене та мало бути списане. На території “Кераміка” (де наразі планується звести новобудови), за словами місцевих працівників, “сховища давно вже немає, розібрали”.

 

 

Також цікаво, що згодом в ГУ ДСНС у відповіді на інформаційний запит нам вказали, що інформація на сайті є актуальною, порадили звернутись до міської ради, а усно згодом додали, що оновлюють інформацію на сайті один раз на рік.

 

Зазначимо, що під час нашого обстеження вінницьких підвалів та сховищ деякі вінничани зазначали, що “одразу поїдуть за місто, а не будуть зоватись в підвалі. І взагалі, підвал – місце ненадійне”. Підкреслимо, що укриття – місця для оперативного прибуття (в межах кількох хвилин) та тимчасового перебування. Тому не потрібно сприймати їх, як місця для постійного проживання.

При цьому, укриття в більшості випадків залишаються безпечнішими, ніж відкрита вулиця, чи квартира на N-поверсі будівлі. Та наостанок нагадаємо, що ваша безпека в першу чергу залежить від вас.

Фото Зорини Гаджук

Читайте також: Від тероборони до курсів початкової військпідготовки: як “прокачати” необхідні в умовах війни навички

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.