Студенти третього курсу Вінницького національного медичного університету імені Миколи Пирогова доєдналися до всеукраїнського протесту студентів і записали короткий ролик, в якому виступили проти здачі тесту з Міжнародних основ медицини Вони заявляють, що він не відповідає програмам, за якими вони навчалися три роки.
Попри це, як повідомили нам у приймальній ректора ВНМУ сьогодні о 9 ранку студенти прийшли на здачу цього іспиту, хоч дехто й вагався. Зазначимо, що цей іспит студенти всієї України здають вперше (раніше це був пілотний проект). У Вінниці його писатимуть два дні – 1-2 липня, до і після обіду, тож про відсоток неявки студентів говорити зарано.
IFOM – International Foundations of Medicine – іспит з Міжнародних основ медицини, який розробляється однією з найавторитетніших у світі атестаційних рад – Національною радою медичних екзаменаторів Сполучених Штатів Америки (NBME). В Україні іспит IFOM адмініструється Центром тестування при МОЗ України спільно з NBME.
За змістом тестові завдання IFOM охоплюють питання внутрішньої медицини, хірургії, педіатрії, психіатрії, акушерства та гінекології, які повинні знати студенти будь-якої країни світу, навчаючись на останньому курсі вищого медичного навчального закладу. Структуру та зміст іспиту IFOM розроблено міжнародною експертною комісією, вона є єдиною для усіх країн, які беруть участь у іспиті IFOM.
Формат тестових завдань аналогічний формату завдань, які використовуються у існуючій системі ліцензійних інтегрованих іспитів «Крок» – завдання вибору з п’яти-восьми варіантів однієї найкращої відповіді, яка вважається правильною (джерело – testcentr.org.ua).
Зазначимо, що студенти-медики організовували акції протесту в різних містах України: у Харкові, Запоріжжі, Полтаві, Тернополі, Чернівцях, Івано-Франківську тощо. Багато хто заявляв про намір не прийти на іспит, а окремі студенти (з Івано-Франківська та Харкова) навіть пробують судитися з Міністерством охорони здоров’я.
Кілька днів тому, наприклад, на сторінку Veжі у Фейсбук, написала студентка третього курсу Вінницького національного медичного університету Анастасія Хребтова. Дівчина стверджує, що студентів не готували до іспиту IFOM, що “автоматично перетворює іспит з моніторингу знань в лотерею, в якій можна виграти, не показавши свої знання, а вгадавши відповіді і тим самим набрати прохідний бал”.
Нижче публікуємо повний текст звернення вінницьких студентів-медиків.
Айфом не відповідає нашій учбовій програмі, нас до нього не готували, нам до кінця не давали впевненості буде офіційно він чи ні. Кожен з нас 3 роки вчився здавав іспити, ми всі написали тестовий іспит КРОК 1. Іспит з іноземної мови професійного спрямування. Міністерство охорони здоров’я, вважає, що українська медична система освіти не відповідає стандартам. І замість того, аби вдосконалювати свій навчальний план медичного навчання, змінювати книги, інвестувати більше в систему, просто ввели іноземний іспит і (під загрозою виключення) попросили студентів, які не підготовлені до його написання, скласти цей тест. Нас до нього не готували, що автоматично перетворює іспит з моніторингу знань в лотерею, в якій можна виграти, не показавши свої знання, а вгадавши відповіді і тим самим набрати прохідний бал. Кожен з нас витратив 3 роки свого життя на навчання не для того, щоб потім грати в лотерею з 1 однією платною перездачею. Якщо міністерство хоче підняти рівень нашої медицини, нехай інвестує гроші в неї, покращує навчальні програми, заохочує студентів вчити англійську мову. Бо жодного заохочення та конструктивної пропозиції про покрашення нашого навчання ми не отримали, а отримали лише тести до яких нас не готували!
Медики не проти реформи! Ми лише за те, аби вона впроваджувалася розумно!
В провідних країнах Європи Айфом – це до 10 років моніторингу, а вже потім оцінювання.
В Україні ж хочуть 10 років оцінити, а вже потім моніторити.
Ми – не Коста-Ріка і не Панама!
Більшість з нас не збирається працювати за кордоном!
Ми – Українці! Ми хочемо жити, навчатися і працювати в Україні!
Якщо міністерство хоче вводити міжнародні тести – нехай запровадять міжнародну систему освіти!
Водночас в МОЗ України роз’яснили, чому не рекомендують зривати здачу іспитів та до яких наслідків це може призвести:
“1. Якщо студенти не нададуть згоду на збір, обробку та зберігання персональних даних, вони не зможуть скласти іспит і, відповідно, ризикують не отримати диплом державного зразка. Міжнародний іспит з основ медицини (IFOM – International Foundations of Medicine), який студенти 3 курсу спеціальності “Медицина” складатимуть 1-3 липня, – обов’язкова складова Єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ).
Дякуємо!
Тепер редактори знають.