Вінниччина на третьому місці в Україні за споживанням риби

8:13
Автор: Vежа
Become a Patron!

Вінниччина на третьому місці в країні за споживанням риби. Водночас рибалки б’ють на сполох, оскільки незаконний вилов риби вже майже вдвічі перевищив офіційний.

Асоціація рибалок України повідомила, у яких областях України найбільше вживають риби. Так, за їхніми даними, найбільше риби їдять у Київській області – 11,1 кг на рік на людину. На другому місці Одеська область (10,7 кг/рік), а на третьому – Вінниччина (9,8 кг/рік).

Далі йдуть Полтавська (9,4 кг/рік), Черкаська (9,3 кг/рік), Херсонська (8,9 кг/рік) та Миколаївська (8,2 кг/рік) області.

– За рекомендаціями ВООЗ, людина повинна споживати в рік не менше 20 кг рибного продукту. У 2019 ми «недоїли» – кожен українець з’їв 9,6 кг риби. У 1991 році ця цифра становила 24,8 кг, – повідомляє Асоціація рибалок України. – Тим часом в Японії на кожного жителя доводиться 70 кг, в північних країнах Європи – 50 кг, а в Німеччині й Франції – 25-40 кг.

У внутрішніх вітчизняних водоймах найбільший обсяг риби та інших водних біоресурсів одержано підприємствами Одеської (12 % від загального обсягу по Україні), Черкаської (11 %), Донецької (8 %), Миколаївської (7 %), Херсонської та Сумської (по 6 %), Вінницької та Дніпропетровської (по 5 %) областей.

У 2019 році, за даними територіальних органів Держрибагентства, в Україні понад 4 000 суб’єктів господарювання  займаються рибогосподарською діяльністю. Вони у 2019 році виростили та виловили 14 959 тонн товарної продукції (це найнижчий показник у Європі).

Криза рибної галузі

Асоціація рибалок додає, що обсяг вилову водних біоресурсів в Україні за останні роки скоротився в 11 разів.

У 2019 році загальний промисловий вилов риби та інших водних біоресурсів в Україні склав 51,4 тисячі тонн. Основну частку промислового вилову в Україні складає добування водних біоресурсів в Азово-Чорноморському басейні, який значною мірою залежить від вилову масових видів риб (шпрот, хамса, тюлька, бичок).

Водночас незаконний вилов перевищив офіційний і становить 80-90 тисяч тонн на рік. За неофіційними даними тіньовий «рибний» ринок оцінюється в 4-5 мільярдів гривень. Це й браконьєрський вилов, неврахований промисловий вилов, незазначений обсяг вирощеної риби підприємствами та завезена в нашу країну рибна продукція за «сірими» схемами.

Очікувати покращення ситуації у 2020 році також не доводиться. Рибалки нарікають на побори інспекторів рибоохорони та некомпетентність профільного Міністерства.

– Збільшення вилову у 2020 році не доводиться очікувати. Чиновники з великим запізненням підписали необхідні документи для легального вилову риби у внутрішніх вітчизняних водоймах і Азовському морі у 2020 році. Всі українські риболовецькі судна змушені були два місяці стояти біля причалів. Якби вони вийшли в море на вилов без документів, то були б затримані прикордонною службою ФСБ РФ за незаконний вилов, – каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков – В той самий час російські рибалки з початку 2020 роки вже виловили понад 6 тисяч тонн риби.

Додають, що все це може призвести до знищення вітчизняної рибної галузі, звільняючи рибний ринок для імпортної продукції. Вже сьогодні імпортна риба займає 85% українського прилавка.