В Україні з 1 квітня запроваджується електронний рецепт на рецептурні ліки

16:48
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

В Україні з 1 квітня запроваджується електронний рецепт на увесь перелік рецептурних ліків. Так, за електронним рецептом можна буде придбати, зокрема, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні), препарати для нормалізації артеріального тиску, лікування серцевих хвороб та деякі ліки проти болю, кашлю, деякі заспокійливі.

Як повідомляє Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, з квітня рецептурні препарати в аптеці можна бути отримати не лише за паперовим, а і за електронним рецептом. Як уточнюють на сторінці МОЗ, “при перехідному періоді впродовж воєнного стану аптеки зобовʼязані використовувати як електронні, так і паперові рецепти“.

– Відпуск рецептурних ліків завжди мав здійснюватися за призначенням лікаря, ця вимога не є новою, з квітня лише додається додатковий інструмент – е-рецепт, – зазначили в МОЗ.

Які ліки відпускатимуть за рецептом та чому

Так, у МОЗ підкреслюють, що нині не йдеться про розширення переліку ліків, які потребують рецепта: “МОЗ не змінює перелік та умови відпуску рецептурних ліків. Усі ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, тепер можна буде придбати не лише за паперовим, але й за електронним рецептом”.

Наразі рецептурними є вже близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів. Вказано, що перелік рецептурних ліків може включати, зокрема:

– антибіотики;
– протисудомні засоби;
– гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
– препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
– деякі антигельмінтні препарати;
– деякі антигістамінні засоби;
– кроворозріджуючі препарати;
– антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
– стероїдні лікарські засоби;
– деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

При цьому деякі ліки можуть бути рецептурними лише у певному дозуванні чи формі (кількість чи об’єм в упаковці, таблетки/ампули).

У МОЗ пояснюють, що неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи нести ризик зловживання. Також до таких лікарських засобів відносять ліки, прийом яких передбачає регулярний моніторинг показників стану здоровʼя пацієнта та корекцію плану лікування.

Нагадаємо, в Україні з 1 квітня 2022 року в аптеках продають антибіотики виключно за електронними рецептами. 

Чому саме небезпечний той чи інший вид ліків, включений до рецептурних препаратів, розповідають наші колеги з УП.Життя з посиланням, зокрема, й на медиків.

Як перевірити, чи потрібен рецепт на певний препарат, та отримати його

Аби перевірити, чи є той, чи інший препарат рецептурним, можна подивитись інструкцію лікарського засобу. Знайти таку інструкцію потрібного препарату можна, скориставшись сервісами онлайн-аптек, або ж сайтом Державного реєстру лікарських засобів України (ввести назву препарату і клікнути на посилання в лівій частині виданої таблиці, догортати до пункту “Умови відпуску”).

Вказано, що перевагою е-рецепта є те, що на відміну від паперового рецепта, отримати його можна буде дистанційноПовторний електронний рецепт на ліки можна буде отримати дистанційно, якщо лікування пацієнта є тривалим, він має хронічне захворювання або якщо йому потрібно продовжити курс лікування.

Наразі в електронній системі охорони здоровʼя міститься близько 550 тисяч рецептів на антибіотики та ще понад 11 тисяч – на наркотичні (психотропні) лікарські засоби.

Для цього в системі обовʼязково має бути зафіксований діагноз та перше призначення від лікуючого лікаря. В результаті,  призначення ліків будуть доступні у смартфоні.

Вказано, що електронний рецепт не міститиме торгових назв препаратів, а лише діючу речовину (та дозування). Так пацієнти зможуть самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу з відповідною речовиною, відповідно до свого бюджету.

Як зазначали в лютому на сайті МОЗ, е-рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Водночас пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ, зокрема, з допомогою лікаря.

Підкреслюється що виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП. 

За відсутності світла лікар випише пацієнту паперовий рецепт.

У коментарях під своїм дописом МОЗ зазначили, що для отримання е-рецепту пацієнту необов’язково мати смартфон, достатньо мати телефон, адже е-рецепт – це код з СМС.

Зазначають, що лікуючий лікар за згодою пацієнта зможе переглянути історію даних, дізнатися про супутні захворювання, приймання інших медикаментів та іншу інформацію, необхідну для призначення ефективного лікування.

Особливості на період воєнного стану та закупівлі військовим

Як уточнили “Вежі” у Департаменті охорони здоров’я Вінницької ОВА, військові адміністрації, підрозділи Збройних сил, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати визначені рецептурні ліки гуртово безпосередньо у дистрибʼюторів для потреб воєнного часу без рецепта.

Також на період дії воєнного стану в аптеках, які розташовані в межах громад, де ведуться активні бойові дії, можуть відпускати рецептурні ліки (за винятком наркотичних (психотропних) ліків, сильнодійних та отруйних речовин) без рецепта лікаря.

Ілюстративне фото – https://pbs.twimg.com

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.