В Україні визначили критерії прибуття “швидкої” залежно від стану пацієнта

9:13
Автор: Vежа

Кабінет Міністрів України ухвалив проєкт постанови, що передбачає розподіл звернень до “швидкої” на чотири види в залежності від стану пацієнта. Відповідно до цього визначено час приїзду бригади екстреної медичної допомоги на виклик. 

“Українська правда. Життя” повідомляє, що вчора, 16 грудня, на засіданні Уряду прийняли проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про норматив прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події“.

Звернення стосовно надання екстреної медичної допомоги залежно від стану пацієнта розподілили на чотири види: критичні, екстрені, неекстрені та непрофільні. Розповідаємо детальніше про критерії кожного звернення.

Критичні

Бригади медичної допомоги повинні прибути за 10 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. З огляду на можливість виникнення обставин, які не залежать від організації системи надання екстреної медичної допомоги, допускається перевищення зазначеного нормативу, але не більше ніж у 25% випадків;

До цієї категорії належать звернення при невідкладних станах, що загрожують життю та потребують виконання реанімаційних заходів. Стан супроводжується відсутністю дихання, неефективним диханням, ознаками масивної крововтрати. Зумовлені усіма видами травм різної етіології, впливом зовнішніх факторів (удар блискавки, ураження електричним струмом тощо), інтоксикацією та отруєнням (зокрема укусами комах, тварин тощо), гострими та хронічними захворюваннями.

Екстрені

Нормативи прибуття бригад медичної допомоги на місце події за зверненнями – 20 хвилин. З огляду на можливість виникнення обставин, які не залежать від організації системи надання екстреної медичної допомоги, допускається перевищення зазначеного нормативу, але не більше ніж у 15% випадків.

До цієї категорії звернень належать звернення стосовно хворих/постраждалих при невідкладних станах, що несуть загрозу життю та здоров’ю людини та можуть призвести до різкого погіршення стану людини у випадку несвоєчасного надання екстреної медичної допомоги.

Стан пацієнта супроводжується: порушенням свідомості, ознаками кровотечі, ознаками гострого коронарного синдрому, ознаками гострого мозкового інсульту, розладами дихання та іншими скаргами та ознаками, які визначені як екстрені відповідно до переліку причин звернень та скарг про необхідність надання екстреної медичної допомоги.

Неекстрені

У такому випадку диспетчер рекомендуватиме звернутися до свого лікаря, з яким укладена декларація, або до найближчого відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги. Таке звернення може також бути передане до чергового територіального центру первинної медико-санітарної допомоги. Якщо ж така можливість відсутня – диспетчер напрямку направляє до пацієнта бригаду екстреної медичної допомоги, що не виконує критичні або екстрені виклики.

До цієї категорії належать звернення стосовно пацієнта, стан якого не є невідкладним та відтермінування надання медичної допомоги  не призведе до погіршення стану здоров’я, проте хворий/постраждалий потребує оцінки стану здоров’я медичним працівником.

Непрофільні

Диспетчер також рекомендуватиме звернутися пацієнту до лікаря, з яким укладена декларація, та який надає первинну медичну допомогу. У разі потреби, відповідальним медичним працівником оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф має бути надано дистанційну медичну консультацію щодо причини звернення.

До цієї категорії належать звернення стосовно хворих/постраждалих, стан яких не є невідкладним та не потребує надання медичної допомоги в межах передбачених кваліфікаційними вимогами працівників бригад екстреної медичної допомоги. Пацієнт не потребує оцінки стану здоров’я на місці та при потребі йому може бути надано дистанційну медичну консультацію щодо причини звернення.

Саме диспетчер прийому виклику оперативно-диспетчерської служби центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф визначає стан пацієнта та обставини подій виклику відповідно до переліку причин звернень та скарг про необхідність надання екстреної медичної допомоги.

Вказано, що постанова набирає чинності з 1 січня 2021 року.