У ВМТЕ назвали один зі шляхів відновлення гарячого водопостачання

12:41
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Відсьогодні у Вінниці клієнтам “Вінницяміськтеплоенерго” відключили гаряче водопостачання через проблеми із закупівлею газу. Найпростіший варіант вирішення цієї проблеми на підприємстві називають скасування постанови уряду, яка не дозволяє накопичувати необхідні кошти на закупівлю природного газу у газопостачальника.

Як розповів сьогодні на пресконференції Сергій Корчака, заступник генерального директора “Вінницяміськтеплоенерго” з економіки та збуту, наразі місто відключили від гарячого постачання через низку причин, з вирішенням яких переважно може допомогти центральна влада.

Коли саме у місті відновлять гаряче водопостачання, на підприємстві не можуть сказати, однак зазначають, що роблять все від них залежне.

Так, чи не головним фактором, який вплинув на становище підприємства є заборгованість ВМТЕ перед НАК “Нафтогаз України” – 289 мільйонів гривень.

Через це комунальне підприємство не може перейти до інших приватних компаній-газопостачальників (у яких теж можна було б закупити паливо після відкриття ринку газу).

– Зважаючи на наявну заборгованість обирати постачальника ми не можемо. До нас звернулося ТОВ “Нафтогаз Трейдинг” (трейдер НАК “Нафтогаз України”) з пропозицією, навіть за умови наявного боргу, постачати нам природний газ. Однак на умовах 100% попередньої оплати. До прикладу – на 10 днів травня це майже 8 мільйонів гривень, на червень – уже майже 15 мільйонів, – зазначив Корчака.

Однак накопичити навіть ці кошти, придбати газ та відновити гаряче водопостачання підприємство не може – через дію Постанови КМУ від 18 червня 2014 р. № 217 майже всі кошти, які сплачують вінничани за спожите, перераховуються до НАК “Нафтогаз України” (до слова, боргують містяни близько 160 мільйонів гривень). Відтак, комунальне підприємство за місяць отримує від споживачів лише близько 2 мільйонів гривень з 20 мільйонів гривень.

Відтак, аби накопичити ці кошти на підприємстві, зокрема, очікують скасування відповідної постанови уряду.

На питання журналістів Корчака пояснив, що варіант отримання кредитів у банках на закупівлю газу також розглядався, однак підкреслює, що на його отримання також впливає заборгованість перед “Нафтогазом”. До того ж, кредитування називають вирішенням проблеми “на місяць” – без можливості накопичення коштів виникатиме проблема повернення кредитних коштів.

За словами Корчаки, міська влада фінансово вже допомагає підприємству, зокрема, коштами на підготовку до наступного опалювального сезону. А от варіант сплати з міського бюджету згаданих 15 мільйонів на закупівлю газу виходом не називають.

Крім цього, у ВМТЕ вказують, що уряд також має реструктуризувати борги підприємств-теплокомуненерго, знявши додаткові нарахування за несплату боргів перед НАК “Нафтогаз України” – про це домовились КМУ, НКРЕКП, НАК «Нафтогаз України» і Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», підписавши у січні 2021 року відповідний Меморандум.

Крім цього, наявна й невідшкодована різниця в тарифах на закупівлю газу у розрахунковій сумі понад 500 мільйонів гривень. Нові тарифи за тепло та гарячу воду на підприємстві не можуть застосувати через відсутність Постанови КМУ «Про публічні договори».

Відтак, на підприємстві акцентують у вагу, що найпростіший варіант відновлення гарячого водопостачання – скасування Постанови №217 – так підприємство зможе накопичити необхідну суму, закупити газ в ТОВ “Нафтогаз Трейдинг” та відновити системне надання послуги.

Для вирішення решти означених проблем та можливості вибору газопостачальника переважно також потрібні зміни, що залежать від центральної влади.

Так, пан Корчака вказує, що є проекти нормативно-правових актів про списання штрафних санкцій, про реструктуризацію заборгованості та, наприклад, про скасування постанови №217.

– На сьогодні є напрацьовані ці всі документи – потрібно тільки їх розглянути і прийняти. Неможливо в нинішніх умовах нас відпускати в ринок газу, не даючи можливості ні обирати постачальних, ні працювати на рівних ринкових умовах, – вказує пан Сергій.

Разом з тим, на підприємстві вказують, що “якщо не буде прийнято жодних рішень, опалювальний сезон може бути під загрозою”.

Фото Марини Сербінович

Читайте також: У “Вінницяміськтеплоенерго” заявили, що вимушені зупинити надання послуги гарячого водопостачання

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.