У Вінниці під час святкування Івана Купала відбулися змагання серферів, а точніше – SUP-серферів. Участь у них взяли близько 40 учасників з кількох областей, де аматори змагалися на рівні з чемпіонами Європи, а діти – на рівні з дорослими. Відтак, переможцями стали одразу 12 спортсменів.
Нагадаємо, що SUP-серфінг – це такий різновид серфінгу, в якому людина, стоячи на дошці, переміщається по воді за допомогою греблі веслом. Що цікаво, цим видом спорту можна займатися на будь-якій відкритій водоймі: хоч на озері, хоч в океані.
У Вінниці ж такі змагання влаштували на Вишенському озері, й участь у них взяло близько 40 учасників: професіонали, любителі, аматори, діти та дорослі. Більшість – вінничани, але були ще гості з Києва, Тернополя та Одеси.
Насправді ж учасником цих змагань міг стати кожен бажаючий. Для цього потрібно було прийти і зареєструватися просто перед стартом – об 11:00.
Зранку у Вінниці було доволі прохолодно й пасмурно, але багато людей в цей час вже стояли на саб-дошках, одягнені в жовті манішки з чорними номерами.
В один момент навіть пустився дощ, але погодні умови не завадили організаторам і в 12:00 на старт вийшли перші учасники.
Коментатором цих змагань був Андрій Анісімов, президент UFSS, який спеціально приїхав до Вінниці, щоб презентувати цей вид спорту. А з ним приїхав і майстер спорту, багаторазовий чемпіон України з веслувального слалому, який виступає за збірну – 25-річний Олексій Сіденко, і якому до того ж немає рівних у SUP-серфінгу серед українських спортсменів.
Олексій розповів, що цим видом спорту займається лише два роки: намагається популяризувати його в Україні й водночас представляє Україну на міжнародній арені.
Поки що найкращий його результат – 15 місце в Європі, але каже, що в кінці жовтня у Китаї відбудеться Чемпіонат світу з SUP-серфінгу, де сподівається показати вищий результат.
Саме Олексій Сіденко сьогодні у Вінниці продемонстрував учасникам техніку веслування на SUP-серфі та маршрут, за яким вони мали б пливти.
Так, усім потрібно було вишикуватися на дошках між двома червоними “стартовими” буйками, після сигналу – доплисти до таких самих двох буйків, але обігнути їх “змійкою” (по черзі з різних боків), потім – обігнути ще один буйок, який розташовувався на кілька десятків метрів далі, й по прямій повернутися до найвіддаленішого буйка з протилежного боку від “стартових”; за тим – обігнути “змійкою” ще два подібних буйки і пересікти фінішну пряму. Дітям (до 12 років) та юніорам (12-14 років) потрібно було зробити два таких “кола”, а дорослим: жінкам (від 14 років) та чоловікам (від 14 років) – по три.
Змагання відбулися у чотирьох категоріях, але у три запливи, тому що діти до 12 і до 14 років змагалися разом.
Хто фінішує першим стало зрозуміло у перші ж секунди після старту, адже попереду опинився №11 – 13-річний Владислав Мерзлий із Хмільника.
Як зазначив Андрій Анісімов, хлопець є “одним з найтехнічніших юніорів в українському SUP-спорті”. І це було очевидно: після нього лише через 2 хвилини і 10 секунд фінішував Вадим Бондар із Вінниці.
Серед наймолодших інтриги теж не було, адже на три призових місця було всього три учасники. Тож кубок отримав навіть Данило Федорчук: хлопчик сьогодні вперше став на SUP-серф, вже за декілька метрів від старту впав у воду, потім – ще кілька разів на маршруті; боровся з веслом і навіть з парочкою, яка на катамарані заплила на огороджену для змагань територію, чим неабияк усім заважала.
Але Данилу варто віддати належне: хлопчик ні на що не зважав і просто плив у своє задоволення, фінішувавши з усіма, нехай і через одне “коло”.
Перше ж місце серед наймолодших дісталося… наймолодшому – 8-річному Олексію Прилєпському.
Олексій, до речі, син Костянтина Прилєпського, який цього року заснував у Вінниці SUP-клуб (його учасники займаються на дошках навіть йогою). Для цього Костянтин особисто придбав дев’ять SUP-серфів і навіть здає їх напрокат. Він розповів, що SUP-серфінг доступний кожному: головне це тримати рівновагу, а все решта – справа техніки.
На SUP-серфі, до речі, він вже тренує навіть свою 5-річну доньку.
Другими на старт вийшли жінки. Їх було порівняно менше, але й зовсім аматорів серед них, здається, не було. Навіть вінничанку Вікторію Добротворську, яка фінішувала першою, і про яку Андрій Анісімов сказав, що вона вперше стала на SUP-серф, аматором назвати дуже складно.
Адже 26-річна Вікторія професійно займається веслувальним слаломом з 9 років, і двічі ставала бронзовою призеркою етапу Кубка світу. Але на серф сьогодні й справді стала вперше. Каже: вирішила взяти участь, “щоб не сидіти вдома на дивані”. Також спортсменка зізналася, що тепер навіть задумалася, чи не зайнятися їй SUP-серфінгом професійно.
– Зараз в мене більше фокус на веслувальний слалом, бо в цьому році будуть розігруватися ліцензії на Олімпійські ігри. А після 2020 року я вже хочу цю сторінку закривати і пробувати щось інше: можливо піду тренером працювати, – поділилася Вікторія. – В мене дитина є, я більше хочу приділяти уваги їй. І може почну займатися SUP-серфінгом, тому що веслувальний слалом потребує специфічних умов для цього (треба пороги, канали…), і ми зазвичай за кордоном тренуємося. А на цій дошці можна тренуватися навіть на озері: маєш час вільний – потренувалася. Це зручніше. Але так далеко не заглядатиму, бо зараз – фокус на Олімпійські ігри і здобуття ліцензії.
Третій заїзд на SUP-дошках у Вінниці відбувся між чоловіками (категорія 14+). Але участь у ньому дозволили брати й Владиславу Мерзлому, вочевидь тому, що хлопця готують до участі на змаганнях в Німеччині, які відбудуться за півтора місяця.
Та й загалом ці змагання були любительськими: їхніми учасниками могли стати всі бажаючі. А серед бажаючих були й “непереможний” в Україні Олексій Сіденко та засновник вінницького SUP-клубу Костянтин Прилєпський.
Варто зазначити, що ця трійка й розділила між собою призові місця.
На старті хтось із вболівальників навіть вигукнув жартома: “хто дав дитині енергетик?”, адже несподівано для всіх вперед вирвався саме 13-річний Владислав. За кілька десятків метрів, на “поворотних буйках”, попереду був уже Олексій Сіденко. А “любителю” Костянтину Прилєпському вдалося обігнати Владислава лише на третьому колі: до того вони йшли буквально “дошка в дошку”.
На фініші Владислав розповів, що SUP-серфінгом займається лише півтора роки, хоча його батько катається на дошці вже вісім. А на всеукраїнські змагання до Києва, де посів друге місце, поїхав лише через місяць після початку тренувань.
Каже, що йому більше до вподоби “ловити хвилі, ніж брати участь в гонках”, втім, на змагання любить їздити також. Ще хлопець шість років займається футболом, тільки закінчив сьомий клас, і про кар’єру не задумувався.
А тренує його батько – Сергій Мерзлий. Сім’я проживає у Хмільнику, тож тренуються на Південному Бузі: мінімум один раз на тиждень і навіть взимку (у спеціальних костюмах).
Ми не професіонали, але завдяки тому, що займаємося постійно, техніка формується в дитини і він стає сильнішим спортсменом. А я більше для фітнесу займаюся, люблю після роботи походитити сам на дошці, – поділився Сергій Мерзлий. – От на Летичеві, коли західний вітер дує, на проміжку 10 кілометрів по центру формується хвиля близько метра, і от на таких дошках ми і “ловимо хвилі”. Дружина і старший син теж ходять на дошках. Буває, що їздимо на серфінг в Одесу. Бо коли людина ловить хвилю, і їй “заходить” – це на все життя.
Після півгодинної перерви, відбулося нагородження переможців. Для цього на березі Вишенського озера навіть встановили п`єдестал із першим, другим та третім місцями. Відтак, усім призерам урочисто, під оплески учасників та глядачів, вручили кубки, медалі грамоти кепки і спеціальні подарунки – спортивні куртки.
Далі усі ще довго вітали один одного, фотографувалися, жартували… Відтак було очевидно, що українські SUP-серфінгісти й справді – “єдина тусовка”, як вони самі себе називають.
ПЕРЕМОЖЦІ кубка UFSS
в рамках фестивалю “Vinnytsia SUP day 2019”
ДІТИ до 12 років:
1. Олексій Прилєпський
2. Ілля Байдацький
3. Данило Федорчук
ДІТИ до 14 років:
1. Владислав Мерзлий
2. Вадим Бондар
3. Нікіта Довгаль
ЖІНКИ:
1. Вікторія Добротворська
2. Альона Забуруннова
3. Мирослава Ткаченко
ЧОЛОВІКИ:
1. Сіденко Олексій
2. Костянтин Прилєпський
3. Владислав Мерзлий
Але закінчилися змагання ще однією гонкою: Олексій Сіденко та Владислав Мерзлий на SUP-серфах проти спортсменів із Вінницької ДЮСШ №2 на драгонботі. На швидкість вони пройшли одне півколо, й Олексій Сіденко виявився швидшим за усіх вінницьких спорстменів.
– Я стараюся займатися різними видами спорту: бігаю ще марафони, напівмарафони… Для мене це як функціональна підготовка до основного виду спорту, воно одне одного доповнює, і я від цього відчуваю такий кайф… Це потрібно спробувати і відчути, – поділився Олексій. – А щодо SUP-серфінгу, то з усіх видів спорту він найбільш легкодоступний: сьогодні було багато тих, хто вперше став на дошку, і вони самостійно проїхали декілька кіл. До того ж SUP-серфінгом можна займатися на будь-якій водоймі. Сподіваюся, що до кінця року ми отримаємо статус Федерації і цей вид спорту буде офіційно зареєстрований в Україні, щоб можна було створити школи, щоб діти тренувалися і могли виступати на Чемпіонатах.
Зазначимо також, що якщо в Україні з’явиться Федерація з SUP-серфінгу, то у Вінниці, зі слів Андрія Анісімова, цим видом спорту професійно можна буде займатися на базі ДЮСШ №2.
Щодо “водних забав” то SUP-серфінг був не єдиним на сьогодні, адже у Вінниці на березі Вишенського озера святкували Івана Купала. Відтак, ще під час нагородження переможців змагань, біля головної музичної сцени для малечі влаштували пінну вечірку.
А о 17:00, вже традиційно, місцеві пожежники влаштували для кількох сотень відвідувачів справжню зливу (з брандспойту). Але від неї, на відміну від дощу, який накрапав зранку, під парасольками не ховався ніхто.
Фото Марини Сербінович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.