У Вінниці відкрили виставку копій старовинних мап від ХV до XVIII століття. ФОТО

19:18
Автор: Vежа
Become a Patron!

Протягом тижня у холі міської ради триватиме виставка старовинних карт. На них можна побачити, якою була територія українських земель до 18 століття. 

Колекція належить директору музею української марки у Вінниці Олександру Білецькому. Він розповів, що у міській раді показані копії старовинних карт в оригінальному розмірі, повідомляють на сайті Вінницької міської ради.

– Раніше карти, які були у вигляді гравюр, вирізали на дереві або випалювали на міді, це був дуже складний процес, тому фактично кожна карта була витвором мистецтва. Додатково дофарбовували акварелями чи іншими фарбами. Тут можна побачити копії дуже цікавих карт, наприклад, карта Птолемея, створена у другому столітті нашої ери, фактично нею користувались аж до 17 століття, частково до 18. Також варто відзначити карту Боплана, яка складається з вісьмох частин. Це перша в Європі середньорозмірна карта, – розповів колекціонер.

Найдавніша мапа на виставці від 1482 року, її автор – Клавдій Птолемей. Це «Карта Європейської Сарматії. Європа. Сарматський континент».

До речі, на території Поділля більшість населених пунктів, які нині стали маленькими селами, раніше мали замки. Навколо Вінниці також є багато таких сіл, які позначені як замки. Так, на мапі 1712 року “Україна – Земля козаків із сусідами – Волощиною, Молдавією та Малими татарськими провінціями” майже одразу знайшли позначки Вінниці та Бару.

Також на виставці представили Генеральну карту України 1648 року.  Її створив Гійом де Левассер де Боплан. Ще є мапа течії Дніпра, опис Королівства Польського та Князівства Литовського, Волині, Поділля, України, Прусії, Лівонії та Курляндії.

Між іншим, відкриття виставки у понеділок, 19 листопада, відвідав міський голова Сергій Моргунов. Він зазначив, що ці мапи мають історичну цінність для всієї України.

– Радянська та російська царська історіографія стверджували те, що фактично України, як такої, не було. Але ми можемо сказати, що саме європейські картографи, історики-дослідники, етнографи, які перебували на території України, чітко ідентифікували те, що є територія України і є територія Московської держави або Московського царства. Ми можемо по цих картах навіть зрозуміти, яка була щільність заселення цієї території, де були замки, які  на сьогоднішній день не збереглися, зокрема, на території Поділля або сучасної Вінницької області. Можемо побачити, які села існували багато років тому. Це є наша історія, яку можна вивчати і по картах, – розповів Сергій Моргунов.

Відвідати виставку на першому поверсі Вінницької міської ради можна ще до кінця тижня.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.