У Вінниці відкрили виставку бубнівської кераміки. ФОТО

18:25
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку бубнівської кераміки. В експозиції представили понад 500 виробів сучасних майстрів-гончарів: посуд, статуетки та свищики.

Як повідомили на фейсбук-сторінці музею, бубнівська кераміка внесена до Національного реєстру нематеріальної культурної спадщини, а зародилась вона на Вінниччині.

Як відомо, традиції її орнаментального розпису почали формуватися в середині ХІХ століття. І це зробили перші майстри народного гончарства двох сусідніх сіл Гайсинського району – Новоселівка і Бубнівка, що розташовані поруч, але на протилежних берегах річки Соб, лівої притоки Південного Бугу.

 

 

– Основоположником та засновником цих традицій справедливо вважається Андрій Семенович Гончар (1823-1926), який юнаком втік від поміщика в містечко Гайсин і впродовж певного часу був учнем Сили Жерденівського, місцевого майстра-гончара. Саме в Гайсині молодий юнак опанував технологію підполивяного розпису.

– Згодом, повернувшись у рідну Бубнівку, Андрій Гончар приніс з собою нову технологію та орнаментальну традицію, яка вразила місцевих гончарів красою візерунку і переливами досі небачених барв. Новітня естетика гончарних виробів припала до смаку і майстрам, і споживачам продукції. Конкурентна спроможність бубнівських гончарних виробів стрімко зросла, – повідомили у музеї. 

 

 

 

У музеї зазначили, що наступні покоління майстрів вносили свої індивідуальні риси в орнаментику бубнівського розпису, розвиваючи та збагачуючи її. З-поміж них виокремлюють братів Якова і Якима Герасименків, які працювали в тісному творчому тандемі: один творив форму виробу, а інший її розписував.

Відомо, що у селі Новоселівка, що у Гайсинському районі, діє музей гончарного мистецтва (музей-садиба братів Герасименків), й там активно працюють їхні послідовниці – заслужені майстрині народної творчості України Фросина Міщенко (с. Новоселівка) і Тетяна Шпак (с. Бубнівка).

 

 

Повідомляється, що нині, крім майстрів Гайсинщини, традицію орнаментального розпису бубнівської кераміки опанували:
– майстри-гончарі подружжя – Василь Рижий і Наталія Лавренюк (м. Ладижин);
– майстри-гончарі подружжя – Сергій і Світлана Погонці (с. Крищинці Тульчинського району);
– майстер-гончар з Ямпільщини – Володимир Слубський (с. Довжок);
– майстер-гончар – Вікторія Ніколаєва (м. Вінниця);
– майстер-гончар – Михайло Діденко (м. Вінниця);
– майстер-гончар – Людмила Філінська (м. Вінниця);
– майстер-гончар – Ольга Цибуля (смт Вороновиця).

Таким чином це стало поширеним явищем сучасного мистецтва народної кераміки на Вінниччині. В музеї зазначили, що з метою збереження та розвитку бубнівської кераміки, в Бубнівці навіть влаштовують щорічний обласний пленер майстрів гончарного мистецтва “Освячені горном”.

У зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації музей для відвідування наразі закрито. Однак виставка триватиме до 16 квітня.

Фото – facebook.com/vinnytsiamuseum