У Вінниці презентували проєкт з оновлення зони пам’яті Меморіалу Визволення на Київській

18:18
Автор: Ольга Каплун
Become a Patron!

Сьогодні, 5 жовтня, команда фахівців, що працювала над розробкою проєкту оновлення зони пам’яті Меморіалу Визволення на вулиці Київській, презентувала результати роботи. Так, пропонується створити єдиний меморіальний комплекс без сусідства із залишками антиукраїнської радянської ідеології.

Про це повідомили на сайті Вінницької міської ради.

Команда фахівців, яка працювала над проєктом продемонструвала макети та візуалізацію майбутніх перетворень. З початком повномасштабного вторгнення росії оновлена зона пам’яті Меморіалу Визволення набуде нових сенсів та змістів:

Меморіал Слави складається з більше ніж 16 об’єктів, які з’явилися у різний час із 1920 до 2015 року. Ми ж сьогодні говоримо про стіну пам’яті, про більш ніж 380 плит, які розміщенні півколом, з нанесеними іменами вінничан, які потребують поважного ставлення і розміщення в структурі об’єктів міської пам’яті, – розповідає головний архітектор міста Євген Совінський.

За словами фахівців, рішення створити оновлену зону пам’яті на Меморіалі Визволення є історично обґрунтованим:

Меморіал на вулиці Київській первинно є кладовищем солдат і офіцерів-червоноармійців, створеним навесні 1944 року: саме тут була похована більшість вояків, які загинули у боях з німецькою армією. На сьогодні тут спочиває 4 тисячі 106 осіб. Ця зона пам’яті формувалася теж певними етапами. У 1956 р. на братських могилах встановили 4 типові надгробки із зазначенням кількості спочилих. У 1972 р. тут сформовано меморіальний комплекс авторства скульптора П. Левицького. До нього входить пілон із зображенням стилізованого меча та гранітна стела з барельєфом скорботної матері. У 80-х до Меморіалу додали плиту із назвами підрозділів, які брали участь у вигнанні нацистів. Помітний епізод, пов’язаний із цим місцем пам’яті, стався у 2008 році, коли за участі Президента Віктора Ющенка тут було з почестями перепоховано останки 100 в’язнів концентраційного солдатського табору «Шталаг-329», розташованого на вул. Гетьмана Мазепи (колишньої Чехова), – розповідає директор «Музею Вінниці» Олександр Федоришен.

Згідно із проєктом, понад 380 металевих плит із викарбуваними на них іменами загиблих у Другій світовій буде перенесено на Меморіал Визволення на вулиці Київській. Їх встановлять на нові гранітні постаменти, які розмістять у вигляді алеї.

Загалом же благоустрій території передбачає, зокрема, капітальне оновлення елементів, що вже існують та створення зелених зон зі складними квітковими композиціями. Окрім цього тут планують влаштувати пішохідні доріжки з екологічної плитки, бордюри, декоративне та спеціальне освітлення.

Як додає директор департаменту комунального господарства та благоустрою міської ради Юрій Семенюк, у поточному році було розроблено проєктно-кошторисну документацію. Вона пройшла комплексну експертизу, а наразі є переможець – підприємство, яке запропонувало ціну нижчу на 720 тисяч гривень, ніж було оголошено:

Що стосується суттєвого оновлення Меморіалу Визволення на вулиці Київській – це влаштування, так званих, стовпів пам’яті, тобто 48 постаментів, виконаних із граніту. Елементи являють собою прямокутники, висота яких становить майже 2,5 м, ширина до 1 м, вага готового виробу близько 6 тонн, – додає Семенюк.

Фото – ВМР

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.