До Всесвітнього дня вишиванки Вінницький обласний художній музей представив інтернет-виставку вишитих на Поділлі сорочок.
Фото кількох зразків вишивки українського автентичного народного одягу опублікували на сторінці проєкту “Культура Вінниччини” у Фейсбук. Це жіночі сорочки, які майстрині з Вінницької області вишили гладдю та хрестиком ще на початку 20 століття.
Крім того в музеї розповіли, “про що говорить вишиванка”, а точніше – її орнаменти: сварга, вазон, ружа, хрест, дуб та інші.
– Вишивка – один з найвідоміших і найпопулярніших видів українського декоративно-ужиткового мистецтва, є важливою складовою українського національного вбрання, – йдеться у повідомленні. – Красива вишита українська сорочка з льону з давніх-давен вважається символом здоров’я та краси, щасливої долі й родової пам’яті, любові та святковості, оберегом і захистом від злого ока і слова.
Також у Вінницькому обласному художньому музеї представили зразки вишивки з фондової колекції та пояснили, який сенс вкладали в ці орнаменти наші предки:
– сварга – символ сонячного культу, домашнього вогнища, родинного щастя;
– вазон – дерево життя, символ краси, молодості, оновлення душі та тіла;
– ружа – поєднання жіночого і чоловічого початків, що дає життя усьому;
– хрест – знак гармонії, чотирьох стихій, оберіг від злих духів;
– дуб – символ чоловічої сили, мужності, непереможності, міцної життєвої сили;
– рослинні мотиви – символ чистоти, процвітання, роду та життя;
– ромб – символ союзу Сонця і Землі, родючості;
– зірка – оберіг від зла і негативу, захищає від хвороб і безсилля.
Як у Вінниці відзначали День вишиванки минулого року, читайте і дивіться за ЦИМ посиланням.
Всесвітній день вишиванки – міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення – щороку в третій четвер травня (будній день). Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив’язане до жодного державного чи релігійного. У цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка (джерело – uk.wikipedia.org).
Фото – facebook.com/cultvin
Дякуємо!
Тепер редактори знають.