У Вінниці на День вишиванки влаштували фотоконкурс та флешмоб із Прапором України. ФОТОРЕПОРТАЖ

20:21
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Сьогодні, 16 травня, у Вінниці можна було побачити багато людей у вишитих сорочках. Таким чином наше місто долучилося до святкування міжнародного Дня вишиванки. А відзначили його тематичним фотоконкурсом та флешмобом із величезним Прапором України.

Можливо ви й самі одягли “національну броню”, а можливо, навіть взяли участь у святкуванні. Бо у Вінниці, хоч і не масовим, та все ж флешмобом під назвою “Код нації”, святкувати почали ще відучора, а сьогодні влаштували безліч тематичних заходів. Зокрема біля Вежі Артинова відбувся конкурс на кращу вишиванку, святковий концерт і тематичні майстер-класи.

І хоч свято організував КЗ «Центр підліткових клубів за місцем проживання», на Європейській площі ми зустріли безліч людей, які прийшли “просто так”.

З усіх локацій найбільше увагу вінничан привертала фотозона – великий банер з українським орнаментом. Його встановили для конкурсу на кращу вишиванку. Таким чином світлини усіх учасників (а таких було дуже багато) опублікують на сторінці Вінницької молодіжної ради у Фейсбук. Конкурс триватиме до 23 травня, а той, чиє фото набере найбільшу кількість вподобань, отримає в подарунок професійну фотосесію.

Втім, вінничани фотографували один одного на цій локації, не зважаючи на конкурс.

Наймолодшими учасниками тематичної фотосесії стали Злата (1 рік і 10 місяців) та Тимур (7 місяців). І обоє були одягнені в першій в своєму житті вишиванці.

Бабуся Злати розповіла, що цю вишиваночку їм подарували з Прикарпаття. Сама ж пані Світлана вишиванки зараз не має, але зазначила, що її бабуся дуже любила вишивати і “в неї все вишите в хаті було: портрети, ікони, подушки…”, тож любов до українського орнаменту має з дитинства.

Натомість одним із найстарших учасників святкування Дня вишиванки у Вінниці став 79-річний Іван Васильович Щербань, який прийшов із своєю дружиною Леонідою Антонівною. Вони розповіли, що вишиванку одягають на свята і навіть у неділю на прогулянку в парк. А взагалі чоловік має їх аж три – “на перемінку”. Жартував: це тому, що він – Українець.

– Вишиванку можна вдягнути й так, але на роботу ж в ній не підеш, бо це щось таке, що має символ, – зазначила Леоніда Щербань.

Та, мабуть, найяскравішими на всю Вінницю, без перебільшення, стала сім’я Гріщенко. Як тільки вони підійшли до Вежі, з донечкою Кірою на руках та тер’єром Лавлі на повідку, усе навколо ніби потьмяніло, адже уся сім’я була зодягнена в яскраві жовті костюми з чорним орнаментом, а дівчата мали ще й яскраві віночки.

– Ми святкуємо цей день буквально три роки, але так масштабно – вперше, тому що в нас донечка народилася. Це її перше свято, її перша вишиваночка, – розповіла Каріна. – В нас є настрій, ми хочемо бути невід’ємною частинкою свята, тому так серйозно до цього підійшли. А костюми робили на замовлення, працювали дизайнери.

Пропри те, що сім’я прийшла на площу перед тим, як завітати на день народження “до Кіриного друга на річок”, вирішили взяти участь у фото-конкурсі й були налаштовані тільки на перемогу.

Загалом сьогодні можна було побачити на площі неймовірну кількість вишитого одягу на будь-який смак. Переважно у вишиванках були діти. Й особливого настрою додавали намальовані на їхніх руках жовто-сині сердечка, а також браслети з намистинок на такого ж кольору стрічках. З такими “чудо-браслетиками” ходили, як дівчатка, так і хлопчики.

Крім того малеча могла взяти участь у майстер-класі з ліплення солоним тістом. Діти створювали з нього орнамент для “дівчачої” та “хлопчачої” вишиванок, намальованих на двох ватманах. І крутити кольорові кульки для орнаменту охочих також було дуже багато. Як пояснила Тетяна Завальнюк із клубу “VinSmart”, символи цих вишиванок не прості, а трипільські.

– Солоне тісто максимально екологічне. Я з ним працюю вже років 10. І для дітей це неймовірне задоволення: працюють пальчики, працює уява, працює кольорове світосприйняття. Водночас ми не забуваємо про День вишиванки і таким чином показуємо діткам наші традиції та образи, – розповіла пані Тетяна, яка, до речі, також була одягнена в національне вбрання і виглядала дуже колоритно.

Усе дійство тривало рівно годину, а в кінці, після невеличкого концерту з піснями про Україну, танцями і віршами про вишиванку, відбувся флешмоб. Діти та дорослі розгорнули перед Вежею великий Прапор України і махали ним, підспівуючи “Україна – це ми”, “Червона рута” та інші композиції.

Організатор заходу Дмитро Мира, директор КЗ «Центр підліткових клубів за місцем проживання», розповів, що цими заходами вони “хотіли показати, що День вишиванки це свого роду й День української нації, тому що вишиванка це наші традиції, це наші звичаї, те, що передавалося від дідів-прадідів, і ми не повинні про це забувати”.

Сам же зізнався, що одягає вишиванку разів 10 на рік, і саме в такі свята: День міста, День Європи, День Незалежності, День Прапора…

– Вишиванку почав я носити ще з шкільних років, коли мені подарували батьки, а в дорослому віці вже сам купував. Саме ця вишиванка у мене вже п’ять років, і я дуже нею пишаюсь, тому що це – подарунок від близьких мені людей, все-таки частинка тепла, – поділився Дмитро Мира.

Фото Ольги Мірошниченко та автора

Читайте також: Вінничани створили «живий подільський орнамент» до Дня вишиванки. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.