У Вінниці діти з синдромом Дауна взяли участь у показі мод. ФОТОРЕПОРТАЖ

9:46
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Оновлено: 25 Травня 2018, в 12:38

25 квітня у Вінниці відбувся “сонячний” показ мод, участь у якому взяли понад 20 дітей та дорослих із синдромом Дауна. Захід мав благодійну мету, адже кошти, зібрані з продажу квитків та презентованого одягу, будуть спрямовані на створення та облаштування Центру для підтримки родин, які мають дітей із синдромом Дауна.

Загалом колекцію до сьогоднішнього показу готували протягом півроку, щоб показати вінничанам чимало різних вбрань. Участь у показі взяли 35 моделей, з яких 27 мають синдром Дауна. На створення колекції дизайнерку та ініціаторку проекту Марину Григорцеву надихнув її найменший син – “сонячний” хлопчик Семен.

– Назва колекції “Don’t worry, be happy”, що у перекладі означає “Не хвилюйся, будь щасливим”. Мета проекту в тому, щоб донести до всіх, що у кого в родині є “сонячна” дитинка – це не проблема. Це звичайні діти, просто треба розслабитися та бути щасливим і зробити свою дитину щасливою. Щодо віку сьогоднішніх моделей, то це від одного року (а саме моєму синочку рік і три місяці), а найстаршому учаснику показу – 38 років.

– Взагалі я входжу до громадської організації “Вінниця Даун Синдром”, вони мене у певний час дуже сильно підтримали і я з того часу стала активною учасницею, в нас виникло чимало проектів, які ми зараз намагаємось реалізувати. Мета проекту – показати дітей і донести до всіх, що вони звичайні, їх можна навчати і у них все виходить.

Наразі у Вінниці близько 120 дітей із синдромом Дауна. У центрі, який планують відкрити вже у вересні, навчатимуть як працювати із “сонячними” дітьми та допомагатимуть їхній соціалізації. Для прикладу, у сусідньому Хмельницькому вже існує та успішно працює подібний заклад.

– Сьогодні насправді унікальний показ, він перший в Україні за участю дітей з синдромом Дауна. Головна мета сьогоднішнього благодійного вечора – це все ж таки соціалізація, тому що на сьогоднішній день прийняті гарні Закони стосовно інклюзії, але суспільству ще потрібно доводити, що такі люди з синдромом є, але вони, на жаль, на сьогодні відсторонені. І для того, щоб впроваджувати інклюзію, ми спочатку повинні заявити, що ці дітки не хворі, а просто трошки інакше сприймають.

До речі, у людей з синдромом Дауна абсолютно відсутній ген агресії, тому їх і називають “сонячними” дітьми. Сьогоднішній показ буде направлений на збір коштів для відкриття Центру розвитку для родин, які виховують дітей з синдромом Дауна. Наразі громадська організація “Вінниця Даун Синдром” має приміщення, яке безкоштовно надав один підприємець, але, на жаль, він не хоче оголошувати своє ім’я і сьогодні нам потрібні гроші для оснащення Центру, – розповіла голова правління ГО “Розвиток. Розвиток” та співорганізаторка показу Ірина Борзова.

Вона також зазначила, що у Вінниці є підтримка міської та обласної ради щодо питань інклюзії, школи та дитячі садочки відкриті для дітей із синдромом Дауна, але часто маленькі діти не підготовлені до того, щоб йти до школи і з ними мають займатися спеціалісти по спеціально сформованій програмі.

До показу юних моделей готувала засновниця модельного агентства “Grace” Катерина Просяннікова.

– Ми почали активно займатися протягом останніх двох місяців. Щотяжня у нас було декілька репетицій і було насправді нескладно. Вони дуже талановиті тож було настільки приємно та радісно з ними працювати, що я сама отримувала максимальне задоволення.

Мені ще восени, коли лише планувався цей показ, запропонували займатися з дітками і, так як у мене вже є певний досвід, я з радістю погодилась. Ці діти дійсно дуже сонячні та теплі. У мене до них були такі ж вимоги, як до всіх моделей, я не ставилась якось по-особливому, адже вони все розуміють та можуть. Якщо чесно, то навіть з дорослими моделями, яких я навчаю, буває важче, тому сьогоднішній показ це таке невелике диво, яке ці діти для вас приготували.

Перед самим показом гостей розважали скрипалька Анастасія Брояк, співачка Маргарита Нагорна, а також призери Чемпіонату України з бальних танців Олег Антонюк та Дар’я Лелюк. У цей час маленькі гості модного показу бігали по залі закладу, позуючи перед численними фото- та відеокамерами.

Розповідаючи про мету заходу, ведучий зауважив, що синдром Дауна – це не хвороба, а лише певна особливість, як, наприклад, карі очі чи руде волосся. За озвученою статистикою, “сонячна” дитина одна на сімсот.

Директорка ГО “Вінниця Даун Синдром” Наталя Косніцька, посміхаючись розповіла, що усі діти, які брали участь у показі дуже хочуть стати “зірками”.

– Спершу, коли ми лише починали, ці діти були зовсім іншими і не розуміли, що взагалі від них хочуть. Тепер вони вже чітко розуміють, що потрібно робити і знають, що їх будуть знімати камери, а потім покажуть по телебаченню. Тому давайте їх підтримаємо, адже вони у нас зірки.

– Кожен з вас простягнув руку назустріч нашим сонячним діткам. Для них це дуже важливо, як для дітей, так і для сімей у яких вони зростають, тому що багато буває й так, що сім’я знаходиться у депресивному стані, а перед такою дитиною багато дверей зачинені. Я хочу звернутися до всіх сімей – вірте в свою дитину, незалежно від того є у неї синдром чи немає. Кожна дитина талановита, у кожної дитини є душа та серце і нехай цей світ буде наповнений любов’ю, – додала Тетяна Гнатик.

Зрештою, після години “розігріву” публіки розпочалась найважливіша частина і 35 юних моделей вийшли на “подіум” та дефілювали вздовж усієї зали. Було помітно, що хоча вони хвилювались, але раділи можливості показати ексклюзивний дизайнерський одяг у всій красі.

Моделі-початківці посміхались та впевнено позували перед публікою, а часом навіть підстрибували від захвату. До речі, найменших “сонячних” моделей для підтримки супроводжували старші дівчата, які допомагали пройти увесь подіум.

 

Кілька слів варто сказати й про сам одяг: дизайнерка одягнула дівчат-моделей переважно у сукні світлих пастельних кольорів, здебільшого рожевого та блакитного, хлопці ж отримали сірі костюми з жилетами та жакетами та білосніжними сорочками. Окрім легкого одягу, також було показано варіанти жіночого та чоловічого пальто. Загалом, колекція вийшла стримана, але дуже легка і світла.

Протягом усього показу, який тривав лише близько 20 хвилин, чимало присутніх жінок потай витирали сльози. А наприкінці, під час фінального дефіле усіх учасників, зал аплодував стоячи.

– Лише прийдучи сюди, ви вже нас підтримали нас у наших починаннях, – подякувала Марина Григорцева присутнім наприкінці показу. – Так сталось, що з нещодавніх пір, я є активною учасницею організації “Вінниця даун Синдром” і хочу висловити вдячність за підтримку і що прийняли нас у свою велику сім’ю. У нас багато ідей, проектів та планів, а найголовніше – велика мотивація щось робити, адже це наші дітки. Хочу подякувати всім людям, які брали участь в організації нашого свята і також, звичайно, велика вдячність моїй родині, тому що без вас мені було б дуже важко.

Як зазначила організаторка Марина Григорцева, це не останній захід, який вони організовують та збираються і надалі створювати проекти, аби допомогти людям навчитись сприймати людей із синдромом Дауна та показати, що вони такі ж, як усі.

Нагадаємо, що у Вінниці нещодавно з’явилась пекарня, у якій працюють та випікають смаколики працівники із ментальною інвалідністю.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.