У центрі Вінниці з пам’ятки архітектури демонтували унікальні старовинні двері. ФОТО

17:00
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

У Вінницькому торговельно-економічному інституті КНТУ під час ремонту будівлі демонтували старовинні двері, які були пам’яткою архітектури місцевого значення. У Вінницькій ОДА мають підготувати припис, аби автентичні двері повернули на місце.

Як повідомив Vежі завідувач сектором охорони культурної спадщини Управління культури і туризму Вінницької ОДА Михайло Потупчик, йдеться про двері головного корпусу Вінницького реального училища на Соборній, 87, де наразі розташований торговельно-економічний інститут.

Автентичні двері до реконструкції

 

 

Так двері виглядають зараз

Згідно з паспортом пам’ятки місцевого значення, двоповерховий будинок головного учбового корпусу реального училища був побудований до 1888 року душеприказчиками купця Цалі Вайнштейна за кошти, які він залишив у спадок для будівництва учбового закладу. Після будівництва корпус передали місту. Будинок збудували за проектом інженера-архітектора Київського учбового округу М.І. Чекмарьова.

За радянських часів тут також розташовувались партшкола і радгосп Вінницького району. У 1991 році виконком Вінницької облради надав головному корпусу Вінницького реального училища статус пам’ятки архітектури місцевого значення.

 

Серед дверей як автентична частина пам’ятки, до недавнього часу тут збереглись лише двері корпусу, що виходили на вулицю Театральну, тож саме про них йдеться у матеріалі. Таких старовинних дверей залишилось три на всю Вінницю.

“Ми є спадкоємцями славного минулого…”

– з сайту ВТЕІ

З 2007 року в будівлі училища розташувався Вінницький торговельно-економічний інститут КНТУ. Наразі у будівлі реального училища відбувається капітальний ремонт, який почали у 2019 році.

Згідно із тендерною документацією, капітальний ремонт та ремонтно-реставраційні роботи по покрівлі та фасадах реального училища вартують у понад 12,5 мільйонів гривень.

 

Перед здійсненням таких робіт у цій пам’ятці місцевого значення, керівництво закладу мало узгодити обсяг робіт з головним архітектором міста і органом охорони культурної спадщини у Вінницькій області.

Як розповів Михайло Потупчик, навчальний заклад частину таких дозволів отримав. Однак замінити старовинні вхідні двері на нові не дозволили ні в ОДА, ні в міській раді. Більше того, як зазначив головний архітектор міста Євген Совінський, він ще під час узгодження паспортів упорядження з архітектором проекту робіт підкреслював, що “автентичні елементи повинні залишатися на своїх місцях”.

 

Крім цього, Совінський звертає увагу, що збереження пам’яток забезпечується ще й ст.22 ЗУ “Про охорону культурної спадщини”, згідно з яким “пам’ятки, їхні частини, пов’язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця”.

Тим не менше, наразі старовинні двері є заміненими (тимчасово чи постійно) на нові. Як видно з фото – нові двері є майже аналогічними більшості інших у будівлі та зроблені, вірогідно, з металопластику.

“Запакований” вхід – замінені старовинні двері

 

 

 

Формальності як паливо повільної реакції

Фактично, в усному порядку, про заміну дверей дізнались ще кілька тижнів тому – тоді ж відбулась перша реакція влади на потенційні порушення.

У міській раді відреагували на відхилення від передбачених проектом робіт, повідомивши про заміну дверей Державну архітектурно-будівельну інспекцію, орган охорони культурної спадщини у Вінницькій області та власне навчальний заклад.

ВТЕІ у 2015 році

ВТЕІ у квітні 2020

В ОДА, своєю чергою, нам повідомили наступне:

Я їм (керівництву навчального закладу) наголошував, що цього робити не можна, але вони все ж таки це зробили, аргументуючи це тим, що вони мають погоджений проект, але в проекті їм погоджували заміну вікон, які були неавтентичними – відзначив Михайло Потупчик.

 

 

За словами чиновника, в ОДА мають підготувати припис, яким зобов’яжуть відповідальних осіб повернути старовинні двері на своє місце. Однак зробити цей припис досі не можуть: потрібне офіційне письмове підтвердження від міської ради про відсутність дозволів на заміну старовинних дверей.

Отримати його не можуть вже нібито понад тиждень. Євген Совінський зазначив, що відповідний лист був відправлений до ОДА ще минулого тижня, а також надіслав нам копію цього документу.

Але в ОДА кажуть, що такий документ їм досі не надходив.

Так, за даними міськради, відповідно до проекту робіт, “мають бути відреставровані автентичні існуючі вхідні дерев’яні двері з боку вулиці Театральної. Проте під час здійснення ремонтних робіт вказані двері було демонтовано та замінено на металопластикові”.

Орган охорони культурної спадщини просять вжити заходів. Тому наразі в ОДА очікують, допоки офіційний оригінал документу до них таки надійде.

Де зараз двері?

Як підкреслив Євген Совінський, “за попередньою інформацією навчальний заклад забрав ці двері на реставрацію. Але щоб не виникло ситуації, що потім ці двері з реставрації зникнуть, ми направили листи та тримаємо ситуацію на контролі”.

З керівництвом навчального закладу нам протягом дня не вдалось зв’язатися.

Vежа й надалі стежитиме за ситуацією з демонтажем старовинних дверей та фактичною реакцією влади на потенційні порушення.

Фото автора та з Google Maps
Копії документів надані Євгеном Совінським та Михайлом Потупчиком

Читайте також: Поліція не вбачає складу злочину в демонтажі старовинної церкви на Вінниччині вірянами Московського патріархату. ДОКУМЕНТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.