У Козятинському районі відкрили меморіал розстріляним у роки Другої світової війни євреям. ВІДЕО

8:12
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

На Вінниччині, у Махнівці, відкрили пам’ятник євреям, розстріляним у роки Другої Світової війни. Тоді лише за півтора року у селі розстріляли майже тисячу осіб. 

У Козятинському районі, у селі Махнівка, відкрили пам’ятник євреям, які загинули у 1941-му та 1942-му роках. До початку Другої світової війни на території села мешкали більше тисячі євреїв, що складало 85% всього населення. Майже всіх їх розстріляли, розповідає UA:Вінниця.

 

Протягом півтора року у Махнівці вбили близько тисячі євреїв. Останніми стратили працездатне населення у грудні 1942 року. Саме їм та всім невинно загиблим відкрили меморіал.

Місцевій мешканці Вірі Фурдизі тоді було шість років і вона пам’ятає масові розстріли.

– Гнали їх дорогою аж на той яр. Там їх розстрілювали й такі маленькі там були. Ми з мамою тоді на городі щось робили, то вони казали нам: “Нами розчиняють, вами будуть місити”. Коли їх розстріляли, то накрили землею, а ця земля ворушилась — вони ще були немертві, — розповіла жінка.

Заступниця директора державного архіву Вінницької області Фаїна Винокурова додає, що живими були зовсім маленькі діти, на яких німці шкодували куль.

– Немовлят не розстрілювали — кидали живими в ями. Ексгумація показала, що в маленьких діточок хусточками зав’язані шиї, тобто чи їх душили?.. Коли відкрили ці поховання, це був 44-й рік, листопад, то побачили, що в ногах матерів лежали діти, в обіймах матерів лежать мертві діти.

За даними перепису населення у 1939 році, 85% мешканців Махнівки складали євреї й саме це село в 1941 році німці вирішили зробити зоною вільною від євреїв.

– У Махнівці стояв штаб німецького поліцейського південного полку “Південь” і тому (був – ред.) розстріл за розстрілом, — додала Фаїна Винокурова.

Керівник Центру рабинів Європи Ар’є Гольденберг розповів, що в Україні вони відкривають пам’ятники жертвам голокосту, щоб люди пам’ятали про це, і щоб подібне ніколи не повторилось. Зазначає, що вони хочуть відкрити пам’ятники в кожному місті, де були розстріли.

З початку року меморіали відкрито на Житомирщині, Полтавщині, Буковині та Вінниччині. Встановлюють їх за гроші тих євреїв, чиї рідні загинули під час масових розстрілів.

За словами Фаїни Винокурової, у самій Махнівці сьогодні євреї залишились лише в могилах. У селі мешкала дуже релігійна громада, тут було чотири синагоги, але майже всіх євреїв розстріляли у роки війни. Останній єврей Махнівки помер в 1976 році.

Читайте також: “Вони просто робили людяну справу”: у Вінниці відкрили пам’ятник праведникам народів світу. ФОТО

Читайте також: Поблизу Ладижина встановили меморіал розстріляним під час Другої світової війни

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.