Цифрова інклюзія: в Україні розробили мобільний застосунок для розвитку мовлення

8:46
Автор: Vежа
Become a Patron!

Минулого тижня відбулась презентація першого україномовного застосунку для розвитку мовлення. Його позиціонують як альтернативну, коли вербальна комунікація неможлива, зокрема у дітей з аутизмом та людей після інсульту і травм, а також для розвитку мовлення та творчого мислення.

Презентація застосунку відбулась 17 червня. Заступник Міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Артур Селецький зазначив, що ініціатори проєкту продемонстрували, як можна використовувати технології для розвитку й відновлення мовлення, соціалізації та реабілітації людей з вадами мовлення.

– Мобільний застосунок Digital Inclusion відкриває нові горизонти для розвитку, відновлення мовлення, соціалізації та реабілітації дітей та дорослих аутистичного спектра, після інсульту або в інших ситуаціях протягом життя. Також цей додаток – чудовий результат соціального партнерства, – додав Артур Селецький.

Мобільний застосунок розроблено у межах проєкту «Цифрова інклюзія» ТОВ «Huawei Україна» за підтримки Міністерства освіти і науки України у співпраці з ГО «Здорове суспільство» та «ДивоГра» за участі VRGSoft. 

Проєкт має на меті залучення суспільства до використання технологій для розвитку або відновлення мовлення, соціалізацію та реабілітацію дітей та дорослих із розладами аутистичного спектра, після інсульту або в інших ситуаціях протягом життя, коли вербальна комунікація неможлива. Мобільний застосунок можна завантажити на смартфони та планшети, а також розроблена версія для комп’ютерів.

 

Менеджерка зі зв’язків із громадськістю «Huawei Україна» Аліна Севастюк пояснила, що мобільний застосунок унікальний, оскільки поєднує розширення можливостей комунікації людей з їхнім творчим розвитком.

– Це перший україномовний застосунок для розвитку навичок комунікації, реабілітації мовлення, а також розвитку творчого мислення. У цьому можуть допомогти розділи «Слова» (універсальний словник із зображеннями та аудіосупроводом) та «Мої набори» (індивідуальний словник із зображеннями та аудіосупроводом, який можна розширити самостійно).  Також там є розділ, пов’язаний із творчістю, завдяки якому відбувається популяризація культурної спадщини та сучасного мистецтва з використанням технологій. Ми хочемо зробити цю програму доступною для всіх – як в освітній сфері, так і в щоденному житті.

Засновниця і керівниця соціального підприємства «ДивоГра», учасниця соціального партнерства зі створення мобільного застосунку Digital Inclusion Ганна Усатенко наголосила, що використання програми ширше й може використовуватись не лише для людей аутистичного спектра й з мовленнєвими порушеннями.

– Родина таких людей, а також ті, хто надає послуги людям з мовленнєвими порушеннями, також мають інструмент для того, щоб зрозуміти потреби людей з інвалідністю бути почутими. Крім того, цей застосунок може використовуватись, щоб асистувати комунікації. Уявіть, що ви зустрічаєте гостя з іншої країни й він загубився. Він може відкрити у застосунку картинки й вибрати свої потреби. Те саме стосується людей, які не мають мовленнєвих порушень, але в яких сів голос, або які внаслідок травми не можуть говорити. Тобто завдяки цьому додатку ми реалізуємо дуже широкий спектр базових потреб.

Як користуватись застосунком

Завантажити мобільну версію можна у для смартфонів на Android та IOS. Програма безкоштовна.

Навчання

У розділі «СЛОВА» можна вибрати від 1 до 10 слів одночасно. Їх можна вибрати, натиснувши на зображення слова з текстом, після цього вибране слово з‘явиться у вигляді карток із зображенням та текстом у прямокутному вікні вибору. Кожне слово у вікні вибору, озвучується після натискання круглої кнопки. Над вікном вибору є регулятор гучності озвучення слів, які з’явилися у вікні вибору. Слова, у вікні вибору, можна видаляти спеціальною кнопкою.

Словник складається з двох частин:

  • універсальний словник: слова, які є доступними для всіх користувачів;
  • індивідуальний словник: слова, які можна додавати в існуючі категорії, або створювати нові категорії слів і нові слова в цих категоріях слів.

Кожний елемент словника має такі компоненти: текст (слово або словосполучення), зображення (ілюстрація, символ, фотографія), звуковий файл (звучання слова або словосполучення). Програма передбачає функцію запису та функцію збереження документів користувачами на власний пристрій.

Вільне спілкування та соціальна інтеграція

За допомогою цього застосунку можна спілкуватися в будь-який час і в будь-якому місці з іншими людьми. Комунікацію можна забезпечити за допомогою тексту, карток-ілюстрацій (піктограм) та аудіосупроводу слів.

Завдяки такому комбінованому рішенню можна сприяти одночасному спілкуванню і досягти взаєморозуміння між людьми, які мають розлади мовлення, та людьми з розладами слуху або зору.

Творчість

В розділі «ТВОРЧІСТЬ» усі охочі можуть розмалювати композиції різного рівня складності, розвивати творчі здібності та креативне мислення. Завдяки розвитку моторики можна впливати на розвиток мовлення.

Частину композицій створено для знайомства з культурною спадщиною Україні та орнаментами різних часів і народів. Розмальовкою, як результатом творчості, можна поділитися через соціальні мережі.

Читайте також: “Сухий” басейн та пісочна анімація: у Вінниці облаштували нове приміщення інклюзивно-ресурсного центру

Читайте також: Потримати символ міста на долоні: вінницьку вежу відтворили на 3D-листівках

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.